nota

Nota nedir? İlk kim tarafından bulundu?

Müzik, duygu ve düşünceleri ifade eden seslerin düzenlenmesi sanatıdır. Nota da bu seslerin sembolize edilerek yazıya dökülmüş halidir…

Eski Grek dilinden gelen müzik, sözcüğü sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir form olarak anlamlandırılır. Müzik bir sanat dalı olduğu kadar bir bilimdir de. İlkel insanın doğadaki sesleri taklit etmesiyle başlayan müzik, günümüzdeki modern halini alana kadar uzun bir süreçten geçmiştir.

Seslerin yüksekliklerini (incelik ve kalınlıklarını) ve sürelerini gösteren işarete ise nota denir. Tahmin edileceği gibi belli bir zamana kadar müziğin aktarımı ancak ve ancak kulaktan kulağa olmuştur ve değişikliğe uğraması, unutulması engellenememiştir.

Tanıdık bir isim müziği kalıcı hale getirecek adımların ilkini atmıştır. Müzikteki matematiksel gizemi keşfederek yazıya dökmenin ilk temeli dik üçgen teoremi ile bildiğimiz Pisagor (Pythagoras, M.Ö. 530-450) tarafından atılmıştır. Pisagor tüm evrenin sayılar ve aralarındaki ilişkilere göre kurulduğuna inanıyordu. Müziği çözümlemek için de matematiksel bir formül bulmuş.

nota-1_200315Bir rivayete göre; Pisagor müziğin içindeki matematiği bir demirci dükkanının önünden geçerken keşfetmiş. Demirci ustasının, demir döverken kullandığı aletlere göre değişik sesler çıkarması Pisagor’un ilgisini çekmiş, dükkanı kapattırarak ustaya çeşitli aletler kullandırmış, çıkan sesleri incelemiş ve kayıtlar almış. Bu hesaplamalar sonucu Pisagor telin boyu yarısına indirildiğinde sesin oktavına (ses aralığı) ulaştığını, tel 2/3 oranına indirgendiğinde ise sesin beşlisine (bir sese göre, üst veya alttan kendi dahil beşinci sesine beşli denir) ulaştığını keşfetmiştir.

Bu buluş müzik için çok önemliydi ama Batı müziği 11. yüzyılın başına kadar günümüzde kullanılan notalardan habersizdi. Ama onun öncesinde 6. yüzyılın başlarında Romalı bir filozof olan Boethius sesleri harflerle adlandırdı. Günümüzde notaların A, B, C, D, E, F, G şeklinde ifade edilmesinin temelleri Boethius tarafından atılmış oldu.

11. yüzyıla gelindiğinde Toskanalı rahip Guido’nun (Gui d’Arezzo) korodaki çocuklara ilahi öğretmeye çalışırken notaları buldu. İlahiyi metne çeviren Guido, el parmaklarındaki girinti ve çıkıntılara metnin ilk hecelerini yazar. Böylece bir gam dizisinin sekiz notasını birden sıralamış olur. Bu yöntem müzik tarihinde Guido’nun Eli olarak anılır. Guido notaların isimlerini Aziz Iohannes Battista ilahisindeki mısraların birinci hecesinden alır.

nota-2_200315Ut queant laxis (“Ut” 12 y.y’da “do” olmuştur)
Re sonare fibris
Mi ra gestorum
Fa muli tourum
Sol ve polluti
La bil reatum
Soncte iohannes (Sonradan 13 y.y’da “si” olmuştur – Soncte iohannes kelimesinin baş harfleri)

Notalama sisteminin seslerin yüksekliğini kesin olarak belirtmeye başlamasıyla müzikte büyük bir ilerleme kaydedildi. 11. yüzyılda notaların üzerine dizildiği beş çizgiden oluşan “porte”nin kullanılmasıyla notaların yüksekliği (do, re, mi…) ve süresi (birlik, ikilik, dörtlük…) kesin biçimde belirlenebilir hale geldi.

Çeşitli sesleri belirtmek ve bunların birbirlerine karışmasını önlemek için sesleri temsil eden notalar, İngilizce’de ve Almanca’da harflerle gösterildi. (C=do, D=re, E=mi, F=fa, G=sol, A=la, B=si-İng., H=si-Alm.)

Notalama, müzisyeni ezberden kurtararak repertuarın zenginleşmesine ve çeşitlenmesine imkan vermiştir. Nota sayesinde bir müzisyen bilmediği bir müzik parçasını icra edebilmek için tek başına yeterli bir hale gelmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?