numeroloji

Numeroloji nedir?

Numeroloji nedir, tarihi hangi döneme dayanır? Numerolojide sayıların anlamları nelerdir?

Numeroloji sayı bilimi anlamına gelir. Sayı biliminin temeli İyonyalılar zamanında atılmıştır. İyonyalı filozof, matematikçi Pisagor’a (Pythagoras) dayanır. Devrin en önemli düşünür ve araştırmacılarından biridir. Pisagor bir yandan Milet doğa felsefesini, öte yandan Orphik gizli öğretilerinin etkisiyle yarı dini- yarı felsefi bir öğretiler bütünü oluşturmuş ve gizli bir inanç sistemi kurmuştur.

Pisagor’un öğretisine göre; her şey sayıdır ya da sayılar her şeydir. Evren uyumdur.

Pisagora göre her şey sayılardan oluşmuştur. Bu şekilde birçok bilinmeyeni sayılar yoluyla çözmek mümkündür. Günümüzde bu felsefi görüşün bir dalı olan Numeroloji en temelde her şeyin sayılarla alakalı olduğu ve rastlantısal hiçbir şeyin olmadığını savunur. Büyük bir düzenin hüküm sürdüğünü belirtir. Sadece eski Yunanlılar değil, bundan çok önce Mısırlılar ve Araplar da hem İslamiyet’ten önce hem de İslamiyet’ten sonra bu konuyla ilgilenmişlerdir. Sayılarla ilgili çok sayıda çalışma yapmışlardır.

Numerolojide her sayı sembolik bir karşılığa denk gelir. Sayılar, insanın kendi bilinmezliklerini çözmesinde de etkilidir. İnsanın doğum tarihini, ismini ve kendisiyle alakalı bütün her şeyi sayı hesabına dökerek bir harita çıkarması ve bunu yorumlaması biraz zordur fakat sayıların anlamı vardır.

Numerolojiye göre;

1) Başlangıcı sembolize eder. Her şeyin temeli 1 rakamının içindedir. Başka hiçbir sayıya bölünemez. Aynı zamanda alfabenin ilk harfidir. İnsan bedeninde kök enerjiyi ve bağlılığı sembolize eder. Simgesi Merkür gezegenidir. Bu rakamın ifadesini hiyerarşik bir şekilde sıralayabilirsiniz.

numeroloji2) Yetenek, dualiteyi yani erilliği ve dişilliği, sıcak-soğuk, iyi-kötü, güzel- çirkin gibi zıtlıkları ifade eder. Beşeri ikilikleri temsil eder. Gerçekte bu ikilikler bizim bakış açımıza göredir. Aynı zamanda değişkenliği ve geçişleri de temsil eder.

3) Kutsal üçlemenin sembolüdür. Birçok inanç ve kültürde üçleme dediğimiz trinite’ye rastlarız. Kişinin kendisiyle alakalı “Ruh-Beden-Zihin” dengesi, “Baba-Oğul-Kutsal Ruh” ritüeli de bu başlık altında incelenebilir. Hem başlangıcı temsil eden 1 rakamı hem de ikiliği ve dualiteyi temsil eden 2 rakamının toplamı da yani birleşimi de aynı zamanda 3 sayısını bize verir.

4) Dengenin ve temel maddelerin sembolüdür. Hava-Toprak-Ateş-Suyu yani temel dört elementi sembolize eder. Aynı zamanda geometride dörtgen ve kare şeklini de bu sayı içerisinde bulabiliriz.

5) Pentegram’ın sembolüdür. Beş kenarlı yıldız sembolü aynı zamanda kollarını açan insan olarak da simgeleşmiştir. Dört element hükmeden bilinç ile de bilinir.

6) Davut yıldızında aşağısı yukarıya-yukarısı aşağıya benzen bilgisi vardır. Diğer adı Süleyman’ın mührüdür. Aşağıyı temsil eden madde alemi ile yukarıyı temsil eden ruhsal alemin ilişkisi sembolize edilir. Zıtlıkların da dengesini barındırır. Aynı şekilde kadın ve erkeğin birleşmesi ile de ilişkilendirilir.

7) Piramidin sembolüdür. Madde ve şekillin fikirsel anlamını da barındırır. Ruh ile maddenin buluşması da yedi rakamı ile simgeleştirilir. Yedi rakamı tüm ezoterik bilgilerde kutsal sayılmaktadır. Haftanın günlerinin sayısı da yedidir. Dünyanın 7 günde yaratıldığına inanılır.

8) Yan çevrildiğinde sonsuzluğu sembolize eder. Sonsuz döngüleri de bu şekilden çıkarabiliriz. Aynı zamanda maddi kazanç anlamına gelir.

9) Başarının ve sayıların en büyüğüdür. Çok yönlülük ve kontrol faktörünü sembolize eder.

Numerolojide yer alan bu rakamları kısa cümlelerle anlatmak imkansızdır. Hepsinin sayfalarca anlamı vardır. Rakamları anlamak için onların dilini çözmek gerekir. Bu da derin bir araştırma gerektirir.

 

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?