Odyometri Nedir, Ne İş Yapar ve Nasıl Bir Bölümdür?

Odyometri sağlık hizmetlerinde kulak, burun, boğaz bölümünün bir alt bölümüdür. Bazı rutin testlerde ya da işe girişlerde bu bölümde yapılan testlere gerek duyulur. Yeni doğan bebeklerden yaşlı hastalara kadar herkese bu testler uygulanabilir.

Odyometri Nedir Ne İş Yapar Nasıl Bir Bölümdür?

Odyometri Nedir?

Odyometri, bir çeşit işitme testidir. Bu testte, işitme ölçümü ve işitmenin değerlendirilmesi sağlanır. Yeni doğan bebeklerde ilk muayenelerde yapılır. Yüksek sesli ortam işlerinde ya da sesin önemli olduğu işlerde işe girmeden önce bu testlerin yapılması gerekebilir. Bazen de duyma sorunu olan insanlarda kulağın sesi işitme seviyesinin belirlenmesi için bu testlere ihtiyaç duyulabilir.

İnsanlarda sonradan işitme kaybı bazı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin başlıcaları; kulak iltihabı gibi yerel hastalıklar, kızamık gibi genel hastalıklar, kalıtsal hastalıklar, yaralanmalar, yaşlılık ve nadiren de saptanamayan nedenlerdir. Tüm nedenlere bağlı işitme kayıpları için bu testlerden destek alınabilir.

Odyometri Ne İş Yapar?

 • Odyometri, işitme kayıpları hakkında ihtiyaç duyulan bütün bilgileri elde etmek için yeterli olan bir bölümdür.
 • Burada yapılan testler ile işitme kaybının derecesi, nedeni, kalıcı olup olmadığı, kalıcı değil ise ne şekilde tedavi edilebileceği bilgilerine yer verilir.
 • Odyometri testinde hastanın işitme incelemesi titizlik ile yapılır. Bu inceleme sırasında hastanın kulağına farklı seviyelerde sesler verilir.
 • Hasta bu sesleri duyup duymadığına göre elindeki butona basar ve test bu şekilde tamamlanır. Bazen her iki kulak, bazense kulaklar tek tek incelemeye alınır.

Odyometri Nasıl Bir Bölümdür?

 • İki yıllık bir bölümdür ve bölümden mezun olduktan hemen sonra mesleğe başlamak mümkündür.
 • İki yıl süresince görülecek olan odyometri dersleri ilk sene ve ikinci sene değişiktir. İlk sene öğrenciler; fizik, fizyoloji, istatistik, patoloji, psikoloji, çocuk gelişimi, anatomi gibi temel dersleri alıp başarı ile sınavlarını geçtiklerinde ikinci senelerinde odiyoloji, işitme cihazları, kulak burun boğaz hastalıkları, odyometrik cihazlar gibi mesleki dersleri almaya başlarlar.

Odyometri Nedir Ne İş Yapar Nasıl Bir Bölümdür? 1

 • İkinci senenin sonunda da başarılı olan öğrenciler diplomalarını alarak mesleklerine başlayabilirler.
 • Odyometri bölümünde okumak için YGS sınavına girilmesi gerekir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler ilk istedikleri üniversiteyi tercih ederek kayıtlarını yaptırabilirler. Bu okulların seçiminde ya da öğrencilerin okullara kabul edilmesinde odyometri taban puanı önemlidir. Odyometri taban puanları her sene yapılan sınavda elde edilen başarılara göre değişiklik gösterir. İstanbul’da yer alan üniversiteler için 2018 taban puanları 167-404 arasındadır.
 • Odyometri bölümü eğitimi sonucunda alınan diploma ile farklı alanlarda iş bulmak mümkündür. Bu nedenle günümüzde en fazla tercih edilen meslek bölümlerinden biridir. İşitme ve işitme kaybı ile ilgili iş yerlerinde ya da sağlık kurumlarında özel olarak ya da kamu kurumlarında görev alabilirler.

Odyometri Nedir Ne İş Yapar Nasıl Bir Bölümdür? 3

 • Odyometri maaşları genel olarak 4500 TL ile 6500 TL arasında değişiklik gösterir. Bu değişiklik, meslekteki deneyim yılı, çalışılan yer ve verilen göreve göre değişiklik gösterir. Kamu kuruluşlarında özel kuruluşlara göre biraz daha az maaş alınması söz konusu olabilir.
 • Odyometri bölümü önü açık olan bir bölümdür. Yani eğitim görüp diploma aldıktan sonra kolaylıkla iş bulunabilecek bir bölümdür. Eğitim süresinin iki yıl olması ve bazı mesleklere göre daha az stresli olması da odyometri bölümünün tercih edilen bir bölüm olmasına neden olmuştur.
 • İki yıllık eğitimin ardından odyometrist ünvanı alan öğrenciler, tıp merkezlerinde, sağlık ocaklarında ya da hastanelerde görev alabilirler. Kamu hizmeti veren kurumlarda görev almak için ayrıca KPSS sınavına da girmeleri gereken odyometristlerin özel kurumlar için sınava girmelerine gerek yoktur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?