ofset baskı

Ofset baskı nedir?

Ofset baskı nedir, kim tarafından, kaç yılında bulunmuştur? Ofset baskı tekniği hakkında kısaca bilgiler ve ofset baskı videosu haberimizde…

Ofset baskı, Amerikalı Ira W. Rubel tarafından, 1904 yılında bulunmuş, genel olarak kağıt yüzeyine uygulanan bir baskı çeşididir. Ofset baskı, günümüzde kitap, gazete, dergi, broşür, fatura, kartvizit, karton ambalaj ve benzeri materyallerin basımında kullanılmaktadır.

Ofset baskı isminde geçen ofset kavramı, dilimize İngilizce’den geçmiştir. Aslı “OFF-SET” kelimesi olan kavram, mürekkebin belli bir sıra gözeterek, dolaylı yoldan kauçuk aracılığı ile kağıda geçmesi durumunu belirtir. Belirli bir gramaja kadar olan her çeşit kağıda, bu teknik ile başarılı bir şekilde baskı yapılabilir.

Ofset sistemi, nitelik olarak taş baskı sistemine benzemektedir. Fakat bu teknikte, kalıp üzerindeki yükseklik farklarından yararlanma durumu söz konusu değildir. Ofset baskı tekniğinde kullanılan kalıpların yüzeyi düzdür. Her ne kadar, yüzey üzerinde bulunan ince bir emülsiyon tabakası bulunsa da, bu tabakanın baskı tekniğine doğrudan bir etkisi yoktur. Kullanılan kalıpların yüzeyinde, basılacak alanların oluşturduğu emülsiyon olan yerler ve basılmayacak alanlardan oluşan emülsiyon olmayan yerler bulunmaktadır. Yani, basılacak olan alanlar, emülsiyon tabakası ile kaplı durumdadır.

Tam dersi durumlarda ise, emülsiyon tabakası bulunmaz. Yine bu noktalar baz alındığında, iş olan yerlerin mürekkebi tuttuğu görülmektedir. İş olmayan yerler ise, gren çukuru ismi ile bilinen mikrometrik gözeneklerin suyu tutması ile ortaya çıkmaktadır. Buradaki önemli nokta ise, su ve mürekkebin birbirine karışmama prensibinden yararlanılması durumudur. Bu sayede, iş olan yerlerde tutulan mürekkep, baskının gerçekleşmesini sağlamaktadır. Boş olan noktalarda ise, yukarıda anlatıldığı şekilde su tutulur ve oralara baskı uygulanmaz.

Ofset baskıda kalıp hazırlamak için günümüzde bilgisayardan kalıba pozlandırma olarak bilinen CTP (Computer of Plate) tekniği kullanılmaktadır. Ofset baskı adına kalıp hazırlama işlemindeki temel mantık, baskının yapılmak istendiği alanların yansımalarının, çıkartılacak olan kalıp üzerine aktarılması prensibidir.

ofset baskıOfset baskı tekniği içinde anlatılan, suyun boş alanlarda tutunma eyleminin sebebi, bu bölgelerin bulunduğu noktalar üzerinde, suyu tutan mikro gözeneklerin yer almasıdır. Ancak mürekkebin tutunduğu bölgeler oldukça düzdür. Bu nedenle de su, bu noktalarda kendine yer bulamaz. Böylece düz alanlarda baskı gerçekleşir.

Ofset baskı tekniğinde, kalıp silindiri, blanket silindiri ve baskı silindiri olmak üzere üç silindir yapısı bulunmaktadır. Teknik çerçevesinde, sistem analiz edildiğinde, kalıp kazanın üzerinde bir kalıbın bulunduğu görülür. Bu kalıp döndükçe de, mürekkep ve nemlendirme merdaneleri ile temas kurmaya başlar. Söz konusu kalıp üzerindeki görüntü ise düzdür. Blanket merdanesi üzerinde de, esnek kauçuk yapısı bulunur. Yapılmak istenen baskı, doğrudan kalıbın baskı meteryaline değil; esnek kauçuk materyalin ilgili bölümüne teması sayesinde gerçekleşir. Yalnız, kauçuk üzerinde yer alan görüntü ters durumdadır. Kauçuğun baskı meteryali, blanket ve baskı kazanları arasından gerektiği gibi geçer ve amaçlanan baskı gerçekleştirilir.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?