okapi

Okapi nasıl bir hayvandır?

İlk bakışta zebra, at ve ceylanı andıran bu hayvan sizce ne olabilir? O bir okapi… Peki, okapi nasıl bir hayvandır kısaca anlatalım mı?

Okapi, zürafagiller familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türüdür. İlk bakışta at, ceylan ve arka, ön ayaklarındaki çizgiler nedeniyle zebrayı andırır. Ancak zürafa ailesindendir. Orman zürafası veya kısa boyunlu zürafa gibi isimlerle de anılırlar.

Okapinin postu çikolata renginde olur, kadifeye benzer ve tüyleri hafif kırmızımsı parlar. Arka bacaklarının üst kısmında tıpkı zebralarda olduğu gibi siyah-beyaz çizgiler vardır. Yüzü de siyah-beyazdır. Bacakları zürafa gibi olmasa da gayet uzundur. Erkeklerin iki kısa boynuzu olur. Dişilerin boynuzu yoktur. Okapilerin dilleri koyu mavi renktedir.

Okapi ortalama 230 kg ağırlığında, 2 metre uzunluğunda, 1,60 m boyunda olur. Kuyrukları 40 cm uzunluğa kadar varır. Dişiler genelde erkeklerden biraz daha büyüktür.

okapi 1 010315Okapilerin yaşadığı tek ülke Kongo Cumhuriyeti’dir. Hayvanat bahçeleri dışında onları başka bir ülkede görmek mümkün değildir. Okapiler ülkenin kuzeyinde ve doğusunda bulunan büyük tropik orman olan Ituri Yağmur Ormanı’nda yaşarlar. Burada yaklaşık olarak 10.000-20.000 civarında okapi bulunur. Kongo’nun nemli ve sık ormanlarında yaşayan okapiler 1900 yıllarında keşfedildi. Önceleri bir tür at sanılıyordu. İri kulaklı, ince ve kısa kuyrukludur. Kuyruk ucunda bir demet kıl bulunur. Kafatası ve alındaki kısa boynuzları zürafaya benzediği halde, boynu uzun olmayıp yelesizdir.

Bu ilginç ve sevimli hayvanlar ot, mantar ve meyve yerler. Ortalama yaşam süreleri 25-30 yıl arasındadır. Gündüz aktiftir ve ormanda hep sabit kalan yollarda dolaşırlar. Dişilerin kendilerine ait bir bölgeleri vardır ve hep oralarda dolaşırlar, ancak erkeklerin bölgeleri sabit değildir. Okapi yalnız yaşamayı seven bir hayvandır. Nadiren sürü halinde yaşadıkları görülmüştür, ancak neden sürü halinde yaşadıkları belirlenememiştir.

Okapiler, devamlı hareket halindedir. Ancak gece bir miktar dinlenir. Sık ve karanlık ormanlarda iyi görmemesine rağmen, koku alma ve işitme duyusu hassastır. Zürafadan daha hassas kulakları ile en hafif sesleri bile algılar. Tehlike karşısında dörtnala koşar. Hızlı hareket ederken, kalın derisi, dal ve dikenlerden yaralanmasını önler. Zürafa ile ortak birçok yönleri vardır. Köpek dişleri loplu, boynuzları kısmen deri ile örtülüdür. Dudakları uzayıp sağa sola dönebilmektedir. Uzun diliyle yaprak ve otları yakalayıp koparabilmektedir. Gebelik süresi 425 gündür. Dişi okapi, kendine benzer tek yavru doğurur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?