Olimpiyat Nedir

Bir çoğumuzun sıkça duyduğu kelimelerden birisi olan olimpiyat nedir, olimpiyat oyunları nedir, olimpiyat oyunlarını simgeleyen halkalar ve bu halkaların anlamı nedir sorularını merak ettik. Sizlerin de bu konuda merakınız olduğunu düşünerek bu yazı başlığı altında tüm soruların yanıtlarını paylaşıyoruz.

Olimpiyat kelime anlamı olarak farklı çok sayıda spor dalının amatör kişiler tarafından uygulanması ile yapılan yarışlardır diyebiliriz. Tarhii çok eskilere dayanan olimpiyat oyunları, günümüzde büyük sahalarda ve alanlarda yapılıyor. Olimpiyat oyunları 4 yılda bir farklı bir ülke ve şehirde yapılır. Yarışların yapılacağı ülkelerin belirlenmesi ve oylamasının yapılması, özel bir kongrede gerçekleştiriliyor. Komitede alınan karara göre olimpiyat oyunlarının yapılmasına karar verilen ülke oyun tarihine kadar branşlara göre yarışmaların yapılacağı alanlara karar verir ve bu alanları dünya çapıda sporcuları ağırlayacak düzeye getirir. Antik çağlardan beri uygulanan olimpiyat oyunları, daha sonraları modern olimpiyatlar olarak yeniden düzenlendi.

Günümüzde düzenlenen olimpiyatlar olan modern olimpiyatlar nedir kısaca ele almak istiyoruz. Antik çağda yapılan ve tanrılara ibadet olarak değerlendirilen olimpiyatlar hakkında çok fazla detay bilinmemektedir. Ancak yapılan kazılar sonrasında bazı önemli bulgulara rastlanmış ve olimpiyatların varlığı bu şekilde kabul edilmiştir. 1896 yılından itibaren uygulanmaya başlanan modern olimpiyatların kurucusu Baron de Coubertin adında bir Fransız’dır. Oyunların belli kurallar çerçevesinde düzenlenmesi için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kuruldu. Bu komite oyunların düzenlenmesi ve yapılması aşamasındaki önemli kararları almakla yükümlüdür. Komitenin aldığı karara göre modern olimpiyat oyunları aşağıdaki ilkelere göre yapılacaktır.

  • Olimpiyatlar, eski çağda da olduğu gibi, her dört yılda bir yapılacak.
  • Amatörlük kuralları kesinlikle uygulanacak, bu olimpiyta oyunlarının aynı zamanda ruhunu da temsil ediyor.
  • Tüm dünya sporcularına açık olacak ve yarışma programı, günün sporlarını içerecek.
  • Yarışmalarda sadece büyükler yer alacak. Kadın ve erkekler katılabilecek.
  • Olimpiyat organizasyonu “gezici” olacak ve her olimpiyat başka bir ülkede, ülkenin uygun bir şehrinde yapılacak.

Olimpiyat Nedir 1

Komitenin aldığı kararlara uygun şekilde ilk modern olimpiyat oyunları 1896 yılında 15 ülkeden 245 sporcu ile Atina’da yapılmıştır. Sonraları daha fazla ülkeden daha fazla sayıda sporcu ile olimpiyat oyunları organizasyonları gerçekleştirilmiştir.

Olimpiyat oyunlarını simgeleyen her biri farklı renklere sahip olimpiyat halkalarının anlamı nedir, bu oyunlar hakkında en fazla merak edilen sorulardan birisidir. Dünyanın 5 kıtasını temsil eden 5 adet halkanın her birinin ayrı renkte olması, her kıtanın birbirinden farklı olduğu anlamındadır. Halkaların iç içe geçmeleri ise farklı ırkların ve farklı görüşlere sahip insanların dostluğu ve kardeşliği anlamını taşıyor. Yani kısaca anlatmak gerekirse olimpiyat halkaları, dünya barışını simgeliyor.

Olimpiyat oyunları amatör ruhu yansıtan özel oyunlardır. Günümüzde modernleşme ile oyunlarda kullanılan aletler ya da oyunların uygulanışlarında da değişiklikler söz konusu olmuştur. Eski olimpiyat oyunlarından bir kaçına göz atarak bu farklı görebiliriz.

Olimpiyat Nedir 2

Halat Çekme: İp ile oynanan bir oyun olan halat çekme 1900, 1904, 1906 , 1908, 1912 ve 1920 olimpiyatlarında atletizm branşı olarak yer almıştır.

Golf: Doğada, yeşil geniş bir alanda küçük sert bir topa, golf sopaları ile vurularak oynanan bir oyundur. Saha içinde belirlenen 18 parkuru golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamanın amaçlandığı bu spor dalı, 1900, 1904 ve 2016 yıllarında olimpiyatlarda yer almıştır.

Rugby: Bir takım oyunu olan ruby, oval bir topun el ve ayaklar ile kontrol edilerek karşı takımdan sayı alınması esasına dayanır. 1900, 1908, 1920 ve 1924 yıllarında olimpiyatlarda yer almıştır.

Polo: Amacın gol atmak olduğu bu spor dalı dört atlı sporcu takım ile oynanır. 1900, 1908, 1920, 1924 ve 1936’da olimpiyat oyunlarında yer almıştır.

Olimpiyat Nedir 3

Kriket: Kökerini İngiliz olan bu oyun 11 kişilik iki takım arasında oynanır.

Kroket: Dört tahta topa uzun saplı tokmaklarla vurularak iki kişi arasında oynanan oyundur. İlk kez Fransa’da oynanmış daha sonra İngiltere’de yaygınlaşmıştır.

Lacrosse: 1904 ve 1908 olimpiyatlarında resmi spor olarak oynanan bu oyun, crosse adı verilen uzun saplı bir raket ile topun kaleye taşınmasını şeklinde oynanır. 1928, 1936 ve 1948 olimpiyatlarında sadece gösteri sporu olarak oynanmıştır.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?