Olimpiyatlar Nerede Yapılacak

2020 yılında düzenlenmesi planlanan 32. olimpiyat oyunları nerede yapılacak? 2020 olimpiyatları için hangi ülkeler, ne kadar bütçe ile başvuru yaptı? Hangi ülkeler finale kaldı ve nasıl bir oylama ile sonuca varıldı? Soruların hepsini konu başlığı altında sizler için derledik. Eski çağlardan beri süregelen, amatör sprocuların katıldığı ve amatör ruhun yansıtıldığı olimpiyat oyunları, 4 senede bir farklı ülkelerde yapılıyor. Önümüzdeki olimpiyatların nerede ve hangi tarihler arasında yapılacağına geçmeden önce olimpiyatlar en son nerede yapıldı sorusunun cevabını kısaca vermek istiyoruz. En son modern olimpiyat oyunları 2016 yılında Brezilya’da yapıldı. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Rio de Janiro’da düzenlenen oyunlar 5-21 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Farklı ülkelerden sporcuların yeteneklerini sergilediği oyunlar, sorunsuz bir şekilde son erdi.

Önümüzdeki olimpiyatlar nerede yapılacak sorusunun cevabı 7 Eylül 2013 yılında yapılan bir seçim ile belirlendi. Arjantin’in başkenti Buenos Aires kentinde yapılan oylamaya 3 ülke ve şehir katıldı. Tokyo, Madrid ve İstanbul ‘un katıldığı oylama sonucunda ilk turu geçemeyen Madrid elendi. Bir sonraki final turunda ise Tokyo 60, İstanbul 36 oy aldı. Ülkemizde de yakından takip edilen bu oylamada ilk defa İstanbul finale kalmış ancak yeterli oyu alamamıştır. 2020 olimpiyatları için başvuruda bulunan ülkelerin komiteyi ikna edebilmesi için fazla uğraşması gerekmiştir. Katılan 3 şehir ve ülkede de o dönemlerde yaşanan sıkıntılar konusunda komiteyi ikna etmek ilk kuraldı. Diğer oylamalarda daha ön planda olan bütçe, bu oylama için çok fazla bir önem ifade etmemiştir. Zira, kazanan Tokyo, finale kaldığı İstanbul’dan neredeyse 3 kat daha az bir bütçe ile olimpiyat oyunlarına hazırlanacağını bildirmişti. Olimpiyatlar Nerede Yapılacak 1

32. olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunan şehirlerin ilk başvuruları değil. Madrid, bu oyunlara ev sahipliği yapmak için daha önce 2012 ve 2016 yıllarında aday olmuş, ancak yine komiteyi ikna edememişti. Tokyo, 7 kere aday olduğu olimpiyat oyunlarına 2 kere ev sahipliği yapma hakkı kazandı. Ancak 1940 yılında savaşlar nedeni ile olimpiyat oyunları yapılamamıştı. Bu oylama ile Tokyo üçüncü kere olimpiyat oyunlarını düzenleme hakkı elde etmiştir. İstanbul ise 2000, 2004, 2008 ve 2012 yıllarında olmak üzere 4 kere olimpiyta oyunları için aday olmuştur. 2020 yılı olimpiyat oyunları sahibi Tokyo, aslında bu organizasyona hiç de yabancı değil. Daha önce Japonya’nın Sapporo kentinde 1972 kış olimpiyatları, Nagano kentinde ise 1998 kış olimpiyatları yapılmıştı. Ayrıca Tokyo, 1964 yılında da olimpiyatlara ev sahipliği yapan ilk Asya ülkesi ünvanı alarak bir kere ev sahipliği yapmıştı. 2020 olimpiyatları için oylamayı kazanarak Tokyo, ikinci kere olimpiyat düzenleyen şehirler arasına girecek. Daha önce Atina, Paris ve Los Angeles de ikinci kere olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapanşehirler arasına girmişti.

Olimpiyatlar Nerede Yapılacak 2

Japonya’nın ev sahipliği yapacağı 32. olimpiyat oyunlarını ülkede daha önce yaşanan nükleer sızıntının olumsuz etkileyeceği yönünde görüşler vardır. Bu görüşler oylama aşamasında da karar veren komite üyelerinin akıllarını karıştırmıştır. Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala nükleer sızıntının etkilerinin sürdüğü ve bunun da tehlikeli olabileceği yönünde görüşler yüksektir. Çernobil felaketinden sonra yaşanan en büyük nükleer kaza olarak değerlendirilen Fukuşima kazasının yaşadığı alandan oldukça uzak ve güvenli alanlarda olimpiyatların yapılması konusunda komiteyi ikna eden Tokyo, bu şekilde ikinci ev sahipliğini almıştır.

Olimpiyatlar Nerede Yapılacak 3

Japonya ve Tokyo’nun farklı kültürü ile 2020 olimpiyatlarının çok renkli ve canlı olması bekleniyor. 2020 olimpiyta oyunlarına ilginin de daha yüksek olması ve katılımın da daha fazla ülkeden yapılması bekleniyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?