Orienteering – Oryantiring

Günümüzde eğlence, heyecan, strateji ve takım çalışması denilince ilk akla gelen aktiviteler arasında orienteering yer alıyor.

Türkçe’ye oryantiring olarak geçen orienteering, İskandinavca bir kelime olup, ‘yön bulma’ anlamına geliyor. Pusula ve harita aracılığı ile herhangi bir arazide yapılan yön bulma sporu orienteering; koşarken satranç oynamak olarak tanımlanıyor.

En kısa sürede önceden belirlenmiş kontrol noktalarını bulup bitiş çizgisine ulaşmanın amaçlandığı orienteering sporu; her yaş grubuna hitap ediyor. Çocuklu ailelerin rahatlıkla yapabileceği ve keyif alabileceği orienteering, ailece açık havada keşiflerle dolu güzel bir gün geçirmek için ideal bir ortam sunuyor.

Oryantiring_350

Yarışmacılar iki dakika arayla oyuna başlıyor. Bunun sebebi, oyuncuların birbirlerini kolayca izlememelerini sağlamak… Daha sonra oyuncular, pusula ve harita yardımı ile önceden belirlenmiş yol ayrımı, su kaynağı gibi kontrol noktalarına gelip, her biri farklı olan şifreleri buluyor. En kısa sürede şifreleri bulup, parkuru tamamlayan takım oyunu kazanıyor.
Her aşamadaki sporcu için zorluk derecesine göre farklı parkurları olan orienteering sporunda yeni başlayanlar için basit parkurlar bulunuyor. Deneyimliler için ise parkurlar yine kendi arasında kısa, orta ve uzun olarak ayrılıyor. Profesyonel sporcular ise bu sporu hem gündüz hem de gece yapabiliyor. Yine profesyonel sporcular yürüme ve koşmanın yanı sıra bisikletle, kayakla, motorlu kara taşıtlarıyla, binek hayvanlarıyla da bu sporu yapabiliyor. Ayrıca orienteering sadece karada değil, deniz – göl kıyısında oynanabiliyor. Orienteering’in kano ve rafting gibi farklı türleri hatta su altında veya havada yapılabilen çeşitleri bulunuyor.

Bu sporun faydaları bakın neler…
Genelde yürüyerek yapılan bu spor, özellikle çocukların yön bulma duygusunu geliştiriyor. Orienteering ayrıca bireyin kişisel özelliklerine katkı sağlıyor; oyunculara takım ruhu ile yarışmayı öğrettiği için bireyin ekip çalışmasına nasıl destek olacağını gösteriyor.

Kişilerin hayal gücünün gelişmesine katkı sağlayan bu spor, düşünce sporu olarak da tanımlanıyor. Harita okuma ve hızlı karar verme meziyetlerini artıran bu spor, stratejik düşünme yeteneğini geliştiriyor. Orienteering sayesinde sporcuların doğa bilinci de gelişiyor.

Orienteering sporunun tarihçesi…
20. yüzyılın başında İskandinavya’da bir spor halini alan orienteering ile ilgili ilk resmi faaliyet, 1918 yılında İsveç’te gerçekleşmiştir. 1977’de olimpik spor dalı olarak kabul edilen orienteering’in dünya üzerinde 58 ulusal federasyonu bulunuyor.

Orienteering önceleri zorlu doğa koşullarında yapılıyordu. Daha sonraları kapalı mekânlara taşınarak hazine avı adı altında daha basit, program çözmeye yönelik, takım çalışmasını destekleyen şekillerde yapılmaya başlandı.

İstanbul Orienteering Spor Kulübü
Adres: Bahçelievler Mah. Erguvan Cad. Ata-2 Sitesi No:66 Üsküdar –İstanbul
Tel: 0535 360 94 82

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?