Ortadoğu Haritası

Orta Doğu bütün Arap Yarımadası, Mısır, İsrail, İran, Irak, Ürdün, Lübnan, Suriye ve Türkiye’yi içine tam olarak almaktadır. Bu bölgenin Orta Doğu olarak adlandırılmasının, Avrupalılar amacıyla Uzak Doğu yolunun ortasında bulunmasıdır. Asyalılar aynı bölgeye Batı Asya ismini verirler.

Coğrafi Şekiller Ve İklim

Bölge çeşitliliklerle doludur. Büyük kum çölleri, ilaveten dünyanın büyük nehirlerinden üçü olan Nil, Dicle ve Fırat bu bölümdedir. Bazıları karlarla kaplı inanılmaz sıradağlar ve geniş düzlükler vardır, iklim sıcak ve kuraktır, fakat Akdeniz’e yakın yükseltilere kar da yağabilir ve çöller geceleri çok soğuk olur. Arabistan’da sıcaklık 50°C’ye kadar çıkabilir ve insanlar kendilerini yakıcı güneşten güvenliğini sağlamak amacıyla bol kıyafetler giyerler. Bazı bölgelere senelerce yağmur yağmaz, fakat yağdığında da nehirler taşar ve kurak vadilerden akmaya başlar.

İnsanlar Ve Kaynaklar

Orta Doğudaki en kalabalık halk Araplardır ve Arapça en süregelen dildir. Hem de İranlılar, Türkler, Kürtler ve diğer ufak kümeler vardır. Çoğu şahıs kent ve kasabalarda yaşar. Bazıları göçebedir. Göçebeler besledikleri koyun, keçi gibi hayvanlarla sık sık yer değiştirirler.

Orta Doğunun başlıca natürel kaynağı varlıklı petrol ve natürel gaz yataklarıdır. Bu petrolün denizaşırı ülkelere satılması, birtakım ülke ve insanlarına getirmiştir. Tarım da mühimdir. Pamuk, tütün ve hurma, portakal, üzüm ve zeytin gibi meyveler yetiştirilir. Mısır, Süveyş Kanalı’ndan geride bıraktığımız gemilerden vergi alarak gerektiğince iyi bir gelir elde eder.

Ortadoğu Haritası 1

Orta Doğu Tarihi

Orta Doğu tarihte gerektiğince mühim bir rol oynamıştır. Tarım ve kent kültürünün doğuş yeridir. Yazı burada tasarlanmış ve Musevilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık dinleri burada meydana çıkmıştır.

En eski medeniyet MÖ 5000’de Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan Mezopotamya (şimdiki Irak) bölgesinde meydana çıkmıştır. Sümerler burada kanal ve kentler yapmış, çivi yazısı adı verdiği yazıyı bulmuşlardır. MÖ 3000’le beraber Nil Nehri’nin kenarında büyük Mısır uygarlığının da esasları atılmıştır.

Akdeniz’in doğu sınırında yaşam sürdüren Museviler (İbraniler) tek tanrılı bir dine inanıyorlardı. Yaklaşık 2000 sene kadar evvelce Isa Tanrı’nın oğlu olduğunu öne sürmüştür. Havarileri Hristiyan öğretilerini uzak topraklara da yaymışlardır. Daha sonra bir Arap olan Muhammet yeni bir dinin esaslarını atmıştır. MS 750’den sonra Müslümanlar büyük bir imparatorluk kurarak Arap uygarlığını Hindistan’dan İspanya’ya kadar yaymışlardır.

Ortadoğu Haritası 2

Osmanlı İmparatorluğu

Arap imparatorluğunun büyük bölümünü bir diğer kuvvetli İslam devleti olan Osmanlı Türkleri ele geçirmiştir. Osmanlı imparatorluğu 16 ve 17. yüzyıl da en parlak devirlerini yaşamıştır, fakat 19. yüzyılda çöküşe işlemiş ve Arabistan gibi Arapların yaşadığı birtakım bölgeler bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir, Suriye, Lübnan, Filistin, Ürdün, Irak gibi diğer ülkeler II, Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Avrupa’dan yönetilmiştir,

Roma dönemlerinde Museviler kendi bölgelerinden çıkarılarak Avrupa ve Orta Doğuya dağılmışlardır, 20. yüzyıl da Avrupalı politikacıların da destekleriyle Musevilerin fazlası atalarının hayat sürdürdükleri bölgelere geri dönmüşlerdir, Bazıları da Nazi katliamından kaçmak amacıyla bu bölgelere göç etmişlerdir.

Ortadoğu Haritası 3

İsrail ve Petrol

1984’te Birleşmiş Milletler, Musevilerin bir ülke kurmalarına izin vermiştir (İsrail), Fakat Araplar, Filistin adı verdiği yerde esasen uzun süredir yaşamaktadırlar, bu amaçla çıkan savaşta bilhassa Mısır, Suriye ve Ürdün gibi ülkeler Filistin’in yanı sıra yer almıştır, İsrailliler, ABD’nin para ve silah desteği sayesinde Arapları üç kez yenmiş (1948-1949,1967 ve 1973) ve daha çok Arap toprağını ele geçirmişlerdir,

Bugün Avrupalılar Orta Doğudan çıkmış ve harita bugün herkesin bildiği ülkelere bölünmüştür. Fakat Filistinli Arapların kendilerine ait bir ülkeleri yoktur. Genelde açlık ve yokluk içerisinde sığınmacı olarak yaşamaktadırlar. Lübnan ve Suriye’deki örgütler İsrail’e saldırmaya devam etmektedirler. Sadece 1990’larda Yaser Arafat’ın öncülük ettiği Filistinliler hükümette söz hakkına sahip olabilmiştir.

Petrol bulunması birtakım Arap ülkelerini gerektiğince varlıklı bir hale getirmiştir. Müslümanlarca mübarek kabul edilen Mekke ve Medine kentlerinin koruyucusu Suudi Arabistan dünyadaki en varlıklı ülkelerden biridir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?