Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Tarihçesi, Nerededir, Nasıl Oluşmuştur?

Türkiye’nn doğal güzellikleri arasında en dikkat çekici olanların başında gelen Pamukkale Travertenleri, dünya çapında da bilinen ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Doğanın insanlara sunduğu güzelliklerden birisi olan Pamukkale Travertenleri hakkında kısa bilgive Pamukkale Travertenleri nerededirsorusunun cevaplarını yazımızın devamında merak edenler için paylaştık. İşte ilgi çeken ve güzelliği ile hayran bırakan Pamukkale Travertenleri…

Pamukkale Travertenleri Nerede

Pamukkale Travertenleri, ülkemizin sayılı doğa güzelliklerinden bir tanesidir. Bembeyaz olması yönü ile temizlik ve saflık duygularını insanlara hatırlatan bu özel yer, morale ihtiyacı olanlar için iyi bir seçenek. Kış tatilini geçirmek ya da kısa süreli geziler için travertenler tercih edilebilir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Pamukkale travertenleri Denizli ilimizdedir. Denizli Pamukkale Travertenleriolarak da geçen bu doğa harikası, güzel ile ekstra gelir sağlıyor. Kış turizmi bu özel doğa harikası sayesinde bölgede yaygınlaşmış durumda. Pamukkale travertenlerine kendi özel arabanız ile ziyaret edeceğiniz zaman konum bilgilerinden navigasyon ile yolu çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Bunun dışında eğer kendi arabanız ile ziyaret etmeyecekseniz, Denizli otogarından kısa süre aralıklar ile kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale travertenlerinin oluşumları bölgede bulunan termal sudan kaynaklanıyor. Kaynağından yaklaşık 35-36 derece sıcaklıkta çıkan bu suyun içeriğinde bol miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunuyor. Su, oksijen ile birleştiğinde bir anda içeriğindeki karbondioksit ve karbon monoksit uçuyor. Maddelerin hal değiştirip yok olması sırasında kalsiyum karbonat çökeliyor ve travertenlerin olduğu bölgede birikiyor. İlk olarak yumuşak bir jel halinde olan kalsiyum karbonat zaman içinde sertleşiyor. Rüzgarın da etkisi ile travertenleri oluşturuyor. Sıck suların içinde yürürken zaman zaman ayak altına yumuşak dokular gelir. İşte bu dokular henüz sertleşmemiş olan travertenlerdir. Her bir adımda travertenler için katkı da sağlanmış olur. En kısa hali ile Pamukkale Travertenlerinin oluşumları bu şekildedir.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale Travertenleri ile ilgili merak edilen bir diğer konu, renginin nasıl ve neden bu kadar beyaz olduğudur. Evet, Pamukkale Travertenleri gerçekten de çok beyaz bir görüntüye sahip. Bu beyazlık oluşum aşamasından kaynaklanır. Ancak sürekli su akan bu alanın yosun tutmadan aynı beyazlığında kalması için bazı özel çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar arasında travertenlere sadece belirli aralıklar ile su verilmesi ve 5 gün susuz bırakılması gelir. Bu uygulama ile suların olduğu yerlerde yosun tutma durumu söz konusu olmaz.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgi

Pamukkale Travertenleri, dünya üzerinde benzerleri bulunan ancak benzerlerine göre daha fazla tercih edilen doğa harikalarından birisidir. Bu travertenleri özel kılan, kendine has bazı özellikleridir. Pamukale Travertenlerini benzerlerinden bir adım öne çıkaran özellikleri kısaca şunlardır…

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgi 2

  • Hem güzelliği hem de şifalı olması yönü ile 1988 yılından beri UNESCO Dünya Malı listesinde yer alıyor.
  • Pamukkale Travertenleri içinde 17 adet sıcak su termali bulunmaktadır. Bu termaller, farklı sağlık sorunlarına iyi gelme özelliğini taşır.
  • Termal ve şifalı suların iyi geldiği başlıca hastalıklar, romatizma, cilt, yüksek tansiyon, kalp – damar hastalıklarıdır.
  • Travertenler içinde bulunan suların sıcaklıkları 35 derece ile 100 derece arasında değişiklik gösterir.
  • Pamukkale Travertenleri, Hristiyanlar için de önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni aynı alanda bulunan Hierapolis Antik Kenti’nin Hristiyan alemi için hac merkezi olarak kabul edilmesidir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

Pamukkale travertenlerini ziyaret etmek isteyenler için travertenlerin şu anki güncel giriş fiyatının 35 TL olduğu bilgisini verebiliriz. Pamukkale travertenleri girişsaatleri ise her zaman aynıdır. Sabah saat 08:00 itibari ile travertenlere giriş yapılabiliyor. Akşam kapanış saati olarak ise yazlık ve kışlık uygulama söz konusu. Bu uygulamalara göre Nisan-Ekim ayları arasında travertenlerin kapanışı saat 21:00 ‘da, Kasım-Mart aylarında arasında ise 17:00 saatleri arasındadır.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?