Peri Bacaları Nedir? Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Dünyanın farklı coğrafyalarında peri bacalarını görmek mümkündür. Ülkemizde en güzle örneği Nevşehir’dedir. Görüntü ve yapı bakımından muhteşem ötesi yapılardır. Ülkemizde bulunan kapadokya peri bacaları turizm açısından da ülkemizin en zengin yeridir. Yerli ve yabancı çok sayıda turist bölgeyi ve peri bacalarını görmek için Nevşehir’i ziyaret etmektedir. Nevşehir’in Ürgüp ve Göreme bölgelerinde bulunan tarihi yapılar görenleri kendisine aşık etmektedir.

Peri Bacaları Nerede?

Ülkemizde peri bacaları İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir ilindedir. Nevşehir’in Ürgüp ve Görele yöreleri peri bacalarının olduğu bölgedir. Kapadokya olarak tüm dünyada bilinen peri bacaları dünyanın harika yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda nevşehir peri bacaları her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Peri bacalarına gitmek için hava ve karayolu tercih edilebilir. Nevşehir’e direk uçuşlar bulunmaktadır. Direk olarak Nevşehir Havalimanına ulaşarak oradan aktarma şekilde Peri bacalarına ulaşabilirsiniz. Otobüs ya da kendi aracınızla da peri bacalarını ziyaret edebilirsiniz. Bölgede turistlik tesisler, konaklama yerleri, yeme, içme ve ihtiyaç olan herşey fazlasıyla bulunmaktadır.

Peri Bacaları Nerede?

Peri Bacaları Hakkında Bilgi

Görüntüsüyle herkesi büyüleyen peri bacaları ülkemizin önemli turizm simgelerinden biridir. Dünyanın hemen her yerinde peri bacalarını görmek için gelen turistler bulunmaktadır. Hem yerli, hem de yabancı turist akımına uğrayan bu büyülü atmosferde kendinizden geçebilirsiniz. Peri bacalarının ne zaman ve nasıl oluştuğu ile ilgili olarak net ve de kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, bununla ilgili olarak ciddi bilimsel çalışmalar da yapılmıştır. Oluşumu aşamasında sel suları ve fırtınaların etkili olduğu düşünülmektedir. Peri bacaları tüflü yapıya sahip arazilerde oluşmaktadır. Vadi yamaçlarından inen sel suları rüzgarla birlikte tüfü aşındırarak götürür. Daha sert yapıda olan tüfüler ayakta kalır. Bu şekilde peri bacaları olşmaktadır. Bu şekilde peri bacaları hakkında kısa bilgi vermiş olabiliriz.

Peri Bacaları Oluşumu

Peri bacalarının oluşumunu kısaca anlatmıştır. Herşeyden önemlisi tüflü yapıya sahip olan arazilerde sel ve fırtına sonucu peri bacalarının oluştuğunu biliyoruz. Günümüzde bu tür br oluşum var mıdır diye sorarsanız ne yazık ki yok. Ülkemizde yer alan peri bacalarının hangi tarihte ve hangi şartlar altında oluştuğu bilinmez. Ancak, ortaya çıkan bu büyülü manzarar ülkemizin en büyük zenginlikleri arasındadır diyebiliriz. Söz konusu doğa olayı sonunda ayakta kalan büyülü yapılar peri bacaları olarak ifade edilir. Hızlı ve uzun süre akan sel suları yamaç boyunca kendine yol edinir. Bu şekilde sert parçalar belli yerlerden kopar ve bazı kısımları ayakta kalır. Temel olarak peri bacalarının oluşumunu bu şekilde anlatabiliriz.

Peri Bacaları Oluşumu

Peri Bacaları Efsanesi

Güzel atlar ülkesi olarak tanımlanan Kapadokya peri bacalarına yönelik bazı efseneler bulunmaktadır. Buna göre dağlar kadar boyu olan çok yüksek devlerden söz edilir. Bu devler korkunç bir yapıda ve çok uzundur. İnsanlar dağların tepesine çıkar ve devlerin insanlara zarar vermemesi için dualar ederlermiş. Yapılan dualara rağmen devler bazen insanlara kızabilir ve dağların tepelerinden korkunç ateş dalgaları salarmış. Günün birinde peri padişahı Kapadokya’ya gelmiş ve tüm perilere yardım etmeye karar vererek herkesi toplamış. Hikayenin temeli bu şekildedir.

Peri Bacaları Efsanesi

Kapadokya’ya gittiğinizde görecek olduğunuz sadece peri bacaları olmayacaktır. Bölgenin simgesi balon turizmidir. Kapadokya’ya gidipte balona binmeden kesinlikle dönmemelisiniz. Bu bağlamda kapadokya peri bacaları balon seyehati ile bölgeyi tepeden muhakkak izlemelisiniz. Hem peri bacalarını, hem de bölgenin harika büyülü atmosferini balon seyehati ile kuş bakışı şekilde izleyebilirsiniz.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?