Periyodik Tablonun Tarihçesi

19. yüzyıl başlarında elementlerin kimyasal ve fiziksel özelliklerine yönelik hızlı gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler neticesinde ortaya çok sayıda bilgi çıkmıştır. Elementler hakkında elde edilen bu geniş bilgilerin karıştırılmaması için bilim adamları elementleri sınıflandırmak için çalışmalara başlamıştır. Bu sınıflandırma çalışmaları için çok sayıda bilim insanı girişimlerde bulunmuştur. Günümüzde kullanılan periyodik tablonun tarihçesi özelliklerive modern periyodik tablonun tarihçesihakkında detayları yazı devamında bulabilirsiniz.

Elementlerin keşifleri ile ilgili ilk çalışmalar 1649 yılında Hennig Brand’ın fosforu bulmasıyla başlamıştır. 1869 yılına kadar 63 element bulunmuştur. Bu elementlerin kendileri ve özellikleri ile ilgili bilgilerin artması, elementlerin özelliklerine göre sınıflandırılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu alanda çok sayıda araştırma ve çalışma ortaya konmuştur.

Periyodik tablonun ortaya çıkması için çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların tarihi ve kimler tarafından yapıldığı konusunda detayları alt başlıklar olarak sizlerle paylaşıyoruz. Çalışmaların detayları ve elde edilen bilgiler elementlerin sınıflandırılma aşamaları şu şekildedir…

Antoine Lavoisier (1743 -1794)

Elementlerin benzer ve farklı özelliklerine göre sınıflandırmasına yönelik ilk çalışmaları Lavoisier yapmıştır. 18. yüzyılın sonlarına doğru yaptığı çalışmalarında o günlerde element olduğu varsayılan 33 farklı maddeyi metaller ve ametaller olarak sınıflandırmıştır. Ancak daha sonra yapılan daha gelişmiş çalışmalarda bu maddelerden bazılarının gelişen bilimsel süreç içerisinde element olmadığı, bileşik ya da karışımlar olduğu anlaşılmıştır.

Johann Wolfgang Döbereiner (1780 – 1849)

Johann Wolfgang Döbereiner, elementlere dair çalışmalarında benzer kimyasal özelliklere sahip olan elementleri atom kütlelerine göre üçerli gruplara ayırmıştır. Bu gruplar (Ca, Sr, Ba), (Cl, Br, I), (S, Se, Te) şeklindedir. Gruplandırmada en dikkat çeken nokta, ortadaki elementin atom kütlesi, diğer iki elementin atom kütlelerinin ortalamasına eşit olmasıdır. Döbereiner sınıflandırması triadlar (üçlüler) kuralı olarak bilinir.

Johann Wolfgang Döbereiner (1780 – 1849)

De Chancourtois (1820 – 1886)

De Chancourtois, elementleri benzer fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre sınıflandırarak ilk periyodik sistemi oluşturmuştur. Bu çalışmada oksijenin atom kütlesinden yola çıkarak bir silindirin çevresini 16 birime bölünmüştür. De Chancourtois, sınıflandırdığı elementleri incelediğinde benzer özelliklerdeki elementlerin bu silindir üzerinde düşey satırlarda gruplandırıldığı görülmüştür.

De Chancourtois (1820 – 1886)

John Newlands (1837 – 1898)

John Newlands’ın 1837 – 1898 yılları arasında yaptığı çalışmalarında benzer fiziksel özelliklerine göre elementler11 gruba ayrılmıştır. Newlands elementleri atom kütlelerine göre sıralarken sekizl kuralı olarak adlandırılan bir şeyi farketti. Oktav yani sekizli kuralına göre her sekizinci elementin birinciyle, her dokuzuncu elementin ikinciye benzediğini ve bu ilişkinin bu şekilde devam ettiğini keşfedilmiştir.

John Newlands (1837 – 1898)

Lothar Meyer (1830 – 1895)

Meyer ile Mendeleyev’in birbirlerinden habersiz olarak yaptıkları çalışmaların sonuçları birbirleri çok benzerdir. Her iki çalışmada da bilim adamları ayrı ayrı, elementleri artan atom kütlelerine göre sıraladığında bazı özelliklerin tekrarlandığını görmüştür. Meyer, Mendeleyevle aynı şeyleri söylemiştir çalışmaları hakkında.

Lothar Meyer (1830 – 1895)

Dimitri Mendeleyev (1834 – 1907)

Mendeleyev yaptığı çalışmalar ile atomların artan atom ağırlıklarına göre sıralandıklarında belli özelliklerin tekrarlandığını görmüştür. Bu keşiften sonra o güne kadar bilinen 63 elementi artan atom kütlelerine göre sıralayarak bir periyodik sistem hazırlamıştır. Bu tabloda bazı bölgeleri boş bırakan Mendeleyev, bu boşlukları henüz keşfedilmeyen elementler için bırakmıştır. Daha sonraki çalışmalar ile bulunan Se, Ga, Ge elementleri tablodaki boşluklara yerleştirilmiştir. Bu periyodik tabloda elementler 12 periyot (yatay sıra) ve sekiz sütun oluşturmak üzere yerleştirilmiştir.

Dimitri Mendeleyev (1834 – 1907)

Henry Moseley (1887 – 1915)

Moseley, yaptığı çalışmalar ile Mendeyelev’in yaptığı periyodik sistem çalışmasındaki sıralamanın yanlış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Periyodik tablodaki elementlerin atom kütlelerine göre değil, atom numarasına göre sıralanması gerektiğini belirtmiştir bu çalışmasında.

Henry Moseley (1887 – 1915)

Periyodik tablonun tarihçesi kısaca yukarıdaki çalışmaları içermektedir. Elementlerin özellikleri ve yapıları ile ilgili bu tablonun kimya ve fizik alanında yeri büyüktür.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?