Perspektif Çizim Nedir? Nasıl Kullanılır? Resme Ne Katar?

Perspektif çizim iki boyutlu olan bir alana üç boyutlu bir görsel etki kazandırmak adına mekanın ve nesnenin bazı teknikler kullanılarak kağıda aktarılmasıdır. Bu tanımlama perspektif nedir sorusunun doğru açıklaması olmaktadır.

  • Perspektif Çizim Nedir? Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi iki boyutlu olan bir alana üç boyutlu bir görsel etki kazandırmak adına mekanın ve nesnenin bazı teknikler kullanılarak kağıda aktarılmasıdır. Nesneler uzaklaştıkça görünümler ve aynı zamanda mekanın şekli değişebilmektedir. Perspektif çizim ile değişen görünümler üç boyutlu hale getirilebilmektedir. Başta mimari alanlar olmak üzere endüstri planayıcılar, mühendisler ve teknik ressamlar tarafından fazlasıyla kullanılmaktadır.
  • Nasıl Uygulanır? Başlangıçta proje perspektif olarak hazırlanmaktadır. Proje başlamadan önce şekil üzerinde belirli çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede perspektif çizim alt yapısı hazırlanmaktadır. Bir kağıt üzerine çizilen yatay çizgi olarak tanımlanabilir. Perspektif çizimlerde ortamın tamamı aynı kare içerisinde gösterilir. Perspektif çizimin ana teması bu şekildedir.
  • Resme Ne Katar? Perspektif çizim resme bütünlük ve genişlik katar. Üç boyut özelliği ile mekanın ve aynı zamanda nesnelerin tamamını tek bir kare içerisinde görülmesini sağlar. Bu şekilde özellikle mimarlık ve mühendislik çalışmalarından fazlasıyla tercih edilmektedir.

Perspektif Manzara

Özellikle manzara çekimlerinde perspektif çizim tekniklerinden esinlenerek üç boyutlu resim çalışmaları yapılabilmektedir. Bu tür çalışmalarda perspektif çizimler resme bütünlük ve zenginlik katmaktadır. Perspektif manzara çalışmalarında doğanın tüm güzellikleri bir bütün olarak resme dökülmektedir.

Perspektif Manzara

Perspektif Oda Çizimleri

Perspektif oda çizimleri daha çok mimarların çalışma alanıdır. Günümüz mimari teknolojisinde bu yöntem çok fazla kullanılmaktadır. Perspektif yöntemi ile oda çizimleri yapılmakta ve bu sayede bütünlük olgusu içerisinde mekan kağıda dökülmektedir. Yatay çizim olarak odanın tamamı tek bir karede toplanmaktadır. Yapılan çizime göre gerekli olan tüm çalışmalar yapılmaktadır.

Perspektif Oda Çizimleri

Akademik Perspektif

Akademik perspektif ise daha çok eğitim kurumlarında kullanılmaktadır. Eğitmenlerin perspektif üzerine yaptıkları çalışmalardır. Öğrencilere yönelik perspektif eğitimlerinin tamamına akademik perspektif adı verilmektedir. Bu bağlamda kolay perspektif çizim örnekleri mahalle ve diğer alanlarda karşımıza çıkabilmektedir. Verilen eğitimlerin tamamında kapsamlı çalışmalar söz konusudur.

Akademik Perspektif

Tek Kaçışlı Perspeftik

Bir alan içerisinde herhangi bir kutu çizmek için birbirine yaklaşan ve bir noktada birleşen iki doğru çizilmelidir. Demiryolu ve karayolu perspektif için iyi bir örnektir. Yüzey çizimleri ufuk hattındaki kesişme noktasıan göre şekillendirilir. Demiryolu ya da karayolunu gözünüzde canlandırarak tek kaçışlı perspektifi düşünebilirsiniz. Düz ve dikey giden iki çizginin tek bir noktada birleşmesi ile oluşur.

Tek Kaçışlı Perspeftik

Perspektif Örnekleri

Perspektif örneklerini çok sayıda alternatif sunabiliriz. Bu alanda kullanılan tekniklere göre çeşitlilik ön plana çıkmaktadır. Perspektif örneklerinde tek kaçışlı, çift kaçışlı, üç kaçışlı çizimler popüler olarak mimari ve mühendislik çalışmalarında kullanılmaktadır. Bina, iç dekor, proje, yol, endüstriyel çalışmalar ve benzer alanlarda bu çizimler çok sık tercih edilmektedir. Açısal perspektif olarak tanımlanan çift kaçışlı perspektif kullanılmaktadır. Kesişme noktasının tam tersi yönünde çizim yapılmalıdır. Üç kaçışlı perspektifte ise çizim yatay doğrultuda yapılır. İki kesişme noktasına ek olarak dikey doğrultuda üçüncü bir kesişme noktası ilave edilmektedir.

Perspektif Örnekleri

Kullanma alanı diğer perspektif türlerine oranla daha kısıtlıdır. Günümüzde bu tür çizimler yerien modeller tercih edilmektedir. Genel anlamda perspektif çizerken ufuk çizgisi belirtilmeli, çizgi üzerinde bulunan esas nokta işaretlenmeli, çizgilerin ufuk noktasına göre konumu belirlenmeli, ilk önce büyük yüzeylerin, daha sonra da küçük yüzeylerin çizimi yapılmalıdır. Bu detaylara dikkat ederek perspektif çizim tamamlanmalıdır.

Perspektif Örnekleri 2

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?