Pink Floyd kimdir?

Efsanevi İngiliz rock grubu Pink Floyd, 20 yıl aradan sonra çıkarttığı yeni albümüyle yeniden ilk sıraya yerleşti.

1994’te çıkartılan The Division Bell adlı son albümünden sonra 20 yıl ara veren Pink Floyd, yeni albümleri ‘The Endless River’ı 7 Kasım’da çıkarttı. Albümde 1994’te kaydedilmiş şarkıların yanı sıra yeni şarkılar da yer alıyor.

The Endless River, Coldplay’in Ghost Stories ve Ed Sheeran’ın X albümlerinden sonra senenin en hızlı satılan albümü olmayı da başardı.

Pink Floyd kimdir?

pink-floyd2-17112014

Pink Floyd, 1965 yılında Roger Waters ve Nick Mason tarafından “Sigma 6” adıyla Londra’da kuruldu. Grup jazz müzik temelleriyle kurulmuş, *progresif rock ve *psychedelic rock müzik yapan bir gruptur.  İlk zamanlarda gitar ve vokalde Syd Barrett, klavyede Richard Wright, davulda Nick Mason ve basgitar ve vokalde Roger Waters vardı.

Grubun ilk ismi Sigma 6’yken Syd bu ismi iki blues ustası “Pink Anderson” ve “Floyd Council”in isimlerini birleştirerek ” Pink Floyd” olarak belirledi. Daha sonra Syd Barrett gruptan ayrıldı ve yerine David Gilmour geldi.

70’lerin ortalarından sonra Roger Waters diğer üyelerin aktif olmayışı ve kendisinin üretken olmasının sonucu grubun öncülüğünü eline aldı. Grubun tek karar vericisi gibi davranarak diğer üyeleri dışlayarak 1983’te başka müzisyenlerle çalıştı. 1987’de ise Roger Waters Pink Floyd’un dağıldığını ve isim hakkının onda kaldığını söyledi. Diğer üyeler buna itiraz etti ve olay mahkemeye kadar gitti. Mahkeme Roger Waters’ı haksız bulunca David Gilmour önderliğinde Pink Floyd tekrar yoluna devam etti. Ticari yönden başarılı albümlere imza attı.

Felsefi şarkı sözleri, yenilikçi albüm kapakları, etkileyici-girift sahne şovları ile Pink Floyd dünya çapında en çok albüm satmış ve modern müzik tarihini etkilemiş, dünya çapında başarıya ulaşmıştır. Grubun simgesi haline gelmiş olan “Dark Side of the Moon”, tüm zamanların en uzun süre zirvede kalan albümü olarak Billboard 200 listesinde 741 hafta kalmıştır.

pink-floyd4-17112014

Grubun en başarılı albümleri kuşkusuz The Wall, Wish you Were Here ve Darkside of The Moon’dur. Grup son kez 2005’te Afrika’ya yardım amaçlı yapılan Hyde Park’taki Live 8 konserinde bir araya gelmiştir.

Grubun geçmişi

Grup, kalabalık bir seyirci önüne ilk defa 1966 yılında International Times isimli yeraltı dergisinin açılış partisinde çıktı. Parti Pink Floyd’un basında yer alması için önemli bir fırsattı.

Grubun ilk oluşumundan sonraki kayıtları ve çalışmaları psychedelic rock tarzından oldukça uzaktı. Ve grup o zamanlar ciddi anlamda dinlenen ve de beğeni toplayan caz müziğini, alt yapıları olarak benimsedi ve müziklerindeki bateri ve gitar alt yapılarını caz akorları üzerine kurarak başarı sağladı.

Daha sonra kendilerini geliştirerek kendi müziklerini oluşturdular. Bunun ismi ne caz ne de psychedelic rock’tı. Bu, diğer müzik türlerinden farklılık gösteren bir müzikti. Bu Pink Floyd gerçeğiydi. O zamanlar tüm dünya Pink Floyd’u konuşuyordu. Müzik otoriteleri bile ne yorum yazabileceklerini bilmiyorlardı.

Grup “psychedelic rock” tarzları ve görselleri çok iyi kullandıkları konserler ile Londra yer altının en önemli gruplarından biri haline gelmişti. 1966’da ilk kez bir müzik şirketiyle anlaştılar. 1967’de ‘Arnold Layne single’ı ile müzik dünyasına girdiler.

pink-floy3-17112014

İlk albümleri The Piper at the Gates of Dawn bir şarkı dışında tamamen Barrett imzalıydı. Albüm İngiltere’de büyük bir başarı kazandı. Amerika’da albüm çok iyi satmasa da grup Jimi Hendrix ile beraber turneye çıkıp kendini tanıttı.

Gelişmiş bir sound’a sahip bu albümden sonra Syd Barrett bir süre sonra gruptan ayrıldı.

Yeni Pink Floyd, grubun beyni Barrett’ten sonra kendilerini bulmak için stüdyoda uzun zaman geçiriyordu. Grup zaman zaman Careful With That Axe, Eugene gibi uzun ve deneysel şarkılar üzerinde çalışıyorlardı. Vokalleri ise Waters, Gilmour ve Wright üçlüsü değişerek yapıyorlardı. Grup 1969’da More filminin soundtrack’ini yaptı. Albümde daha önceden yaptıkları bestelerin yanında film için özel besteler yaptılar.

1970’de Atom Heart Mother yayınlandı. Grup albümün ilk şarkısını 23 dakikalık bir beste olan “Atom Heart Mother”ı bir orkestrayla kaydederek oluşturmuştu. Grubun üç elemanının da solo eserleri ve bir tane daha deneysel parçadan oluşan albüm, Floyd’un o dönem en çok satan albümü olmuştu.

Daha sonra çıkarttıkları Dark Side of the Moon dünya çapında 50 milyondan fazla satarak dünyanın en çok satan ikinci rock albümü olmuştur. Bu albümle beraber grubun basçısı Waters’ın grupta egemenliği daha ön plana çıkmıştır. 1969’dan beri İngiltere’de single yayınlamayan Pink Floyd, bu albümden Money şarkısını yayınlamış ve bir numaraya oturmuştur.

Pink Floyd stüdyoya Ocak 1975’de geri döndü. Pink Floyd, 1977’den beri üzerinde çalıştığı The Wall albümünü Kasım 1979’da EMI’den çıkarttı. Bu albümde “Pink” adındaki bir karakterin doğumundan itibaren olan süreç incelenmiş; savaş, babaya duyulan hasret, eğitim sistemi, aldatma gibi konular işlenmiştir.

pink-floyd5-17112014

Mart 1983’te, The Wall albümünden çıkarılan parçalar ile yapılan The Final Cut, aynı zamanda grubun bir kriz içerisinde olduğunun açık göstergesi olmuştur. Roger Waters’ın, Rick Wright’ın albümde çalmasına izin vermemesi ve Nick Mason’ın albümdeki bazı parçalarda çalmasını istemeyişi sonucu kavgalar yaşanmış, David Gilmour da sadece tek parça seslendirmiştir. Gilmour, Waters’a albüm için besteler yapabilmesi için albümü geç yayınlamasını teklif etmiş ancak Waters bunu kabul etmemiştir.

Albüm savaş karşıtı bir albümdü ve birçok yönden The Wall albümünü hatırlatıyordu. Albümün turnesi de yapılmadı ve grup elemanları solo çalışmalar için Pink Floyd’dan bir süre uzak kaldılar. Bütün bunlara rağmen albüm Britanya’da müzik listelerinde 1 numaraya kadar çıkmayı başardı.

Bir süre sonra Roger Waters ile David Gilmour arasındaki anlaşmazlık sonucu Roger Waters grubu dağıttığını açıkladı. Ancak David Gilmour Pink Floyd adını devam ettirmek istedi ve davayı kazandı.

Grup 1992’deki La Carrera Panamericana filmi için Dark Side of the Moondan bu yana ilk kez beraber beste yaptılar.

1981 yılındaki Earls Court (Londra) konserinin ardından bir daha sahnede birlikte görülmeyen grubun orijinal kadrosu 2 Temmuz 2005 tarihinde Londra Hyde Park’ta düzenlenen Live 8 yardım konserlerinde 24 yıl sonra bir araya geldi ve “Breathe”, “Money”, “Wish You Were Here” ve “Comfortably Numb” parçalarını canlı olarak çaldılar.

pink-floyd6-17112014

Syd Barrett ve Roger Waters’tan sonra grubun üçüncü lideri olarak nitelendirilen David Gilmour gelen turne tekliflerini “Artık yaşım ilerledi. Pink Floyd’un stüdyo ve turne stresini kaldıramam” diyerek geri çevirmektedir. Bu açıklama, bir bakıma Pink Floyd’un ebedîyen dağıldığını ve bir daha birleşmeyeceğini göstermektedir.

Ödülleri

Pink Floyd pek çok ödüle aday gösterildi ve pek çok ödül kazandı. Grup 1980 yılındaki Grammy ödül töreninde “Best Engineered Non-Classical Album” dalında, yine aynı yıl düzenlenen BAFTA ödül töreninde “En Orijinal Şarkı” (Waters’a) ve “En İyi Sound” (James Guthrie, Eddy Joseph, Clive Winter, Graham Hartstone ve Nicholas Le Messurier’a) dallarında ödüle lâyık görülmüştür.

Floyd 1995 yılındaki Grammy ödül töreninde “Marooned” ile “En İyi Enstrümantal Rock Şarkısı” dalında ödül kazanmıştır. Pink Floyd, 2008 yılında çağdaş müziğe katkılarından dolayı Polar Müzik Ödülü’ne lâyık görülmüş, ödülü Waters ve Mason İsveç kralı XVI. Carl Gustaf’ın elinden almışlardır.

Grup 17 Ocak 1996’da Rock and Roll Şöhretler Kulübü’ne, 16 Kasım 2005’te Birleşik Krallık Şöhretler Kulübü’ne kabul edilmiştir.

pink-floyd8-17112014

*Progresif rock: Progresif rock 1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başlarında “ağırlıklı olarak Britanyalı grupların rock müziğini yeni sanatsal seviyelere çekme girişiminin” sonunda ortaya çıkmıştır.

Progresif rock grupları standart rock veya popüler mısra-nakarat düzeni üzerine kurulu şarkı yapılarının ötesine geçerek “rock müziğin teknik ve kompozisyon sınırlarını” zorlamışlardır. Bunun ötesinde aranjmanlarda sık sık klasik, caz ve öncü unsurlar bulunur. Enstrümantal şarkılar daha yaygındır. Sözleri olan şarkılar ise kavramsal, soyut ve fantezi üzerine kuruludur. Progressive rock grupları “genellikle epik hikâyeler anlatan bütüncül bir beyanda bulunan” konsept albümler yapmışlardır

Progresif rockta elektrogitar, akustik gitar, basgitar, klavye ve bateri gibi geleneksel rock enstrümanlarına ilave olarak keman, org ve üflemeli çalgılar da kullanılır.

*Psychedelic rock: Blues-rock, progressive rock ve heavy metal aralarında bir köprü oluşturur. Kökleri daha çok batı müziğine dayansa da, melodilerinde Hint müziği gibi etnik tarzlardan da özellikler taşır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?