Pistlerin gözde sporu karting

7’den 70’e hemen herkesin kolaylıkla yapabildiği karting ya da diğer adı ile go-kart; keyifli bir hobi olmanın yanı sıra özellikle küçük yaşlarda motor sporlarına başlamak için de ideal bir model…

Karting; go-kart ya da kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışı olarak tanımlanıyor. Yasal olarak ruhsatlı olmak koşulu ile hizmet veren küçük pistlerde hizmet sunuluyor. Bu sporda kullanılan araçlar 10-15 dakika gibi kısa süreler ile kiralanıyor. Kullanıcılar pistlerde yarış yapabildikleri gibi yarış olmaksızın kiralanan süre içinde pisti turlayarak da eğlence dolu anlar yaşayabiliyor.

Karting3502

Araçlar…
Profesyonel sporcuların kullandığı araçlar, yaklaşık 140 km/s hız yapıp; 3 saniyeden daha az sürede 0’dan 96 km/s’ye ulaşabilir. Uzun pistlerde 185 km/h hıza sahip olabilen bu profesyonel araçlar, sürücünün ağırlığı ile beraber yaklaşık 150 kg ağırlığa sahiptir. Süperkart olarak bilenen araçlar, 250 km/s hızını aşabilirler. Hobi amaçlı olarak amatörlerin kullandığı araçlar ise 25 km/s hız yapabilir.

Karting’in tarihçesi ve dünyada go-kart
1950’li yıllarda Amerika’da eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi için yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan karting; motorsporlarının temeli olup, pist yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul görüyor.

İlk olarak otomobil sporlarının anavatanı İngiltere’de yapılan yarışlardan sonra öncelikle Avustralya ve Japonya’ya daha sonra tüm dünyada yayılan bu spor dalı, günümüzde uluslararası yarışmalarda aktif olarak boy göstermektedir.

Go-kart, eğlenmek için yapılan bir aktivite olmakla beraber; aynı zamanda profesyonel bir yarışçı olmanın başlangıç noktasıdır. En başarılı motor sporları yarışçıları kartingden gelmektedir. Birçok ralli veya formula pilotu, motor sporlarına karting ile başlamıştır. 1994-1995 Formula1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ve kardeşi Ralf Scumacher en popüler örnekler arasında sıralanmaktadır. Hatta Michael Schumacher, Almanya’nın Köln şehrinde uluslararası standartlara sahip büyük bir go-kart pistinin sahibidir.

Karting3501

Türkiye’de go-kart
Demir Bükey’in katkıları ve girişimleri ile Türkiye’ye gelen karting; ülkemizde 1990’lı yıllardan sonra hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. İstanbul Karting Kulübü bugünkü ismi ile İstanbul Motor Sporları Kulübü’nün çalışmaları sayesinde, 1993’te federasyon çatısı altında ilk karting yarışı yapılmıştır. Uluslararası karting organizasyonların yönetimi, İsviçre’de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır.

Karting yaparken nelere dikkat edilmeli?
Öncelikle hizmet veren işletmenin ruhsatlı olup olmadığı sorgulanmalı; ruhsatı olmayan yerlerden araç kiralanmamalıdır. Güvenli olan parklarda görevlilerin talimatları doğrultusunda araçlara binilmeli ve güvenlik kurallarına uyulmalıdır.

Karting esnasında saçlar mutlaka toplanmalı; araç kullanılırken atkı, şal ve kemer gibi aksesuarların olmamasına dikkat edilmelidir. Olası bir sorun karşısında frene basabilmek için topuksuz ve rahat bir ayakkabı tercih edilmelidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?