plüton

Plüton Doodle oldu!

Ünlü arama motoru Google bu sefer Plüton için özel Doodle yayınladı. Peki, Plüton için neden Doodle yapıldı?..

Google, NASA’nın uzay aracı New Horizons’un Plüton’un yüzeyine bugüne kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştirecek olmasını Doodle yaptı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), Plüton gezegeninin yüzeyine yapacağı bugüne kadarki en yakın uçuşunu gerçekleştirecek. New Horizons, gezegenden yakın çekimler alacak ilk uzay aracı olacak. New Horizons, 1930 yılındaki keşfinden bu yana gizemini koruyan Plüton ile ilgili bugüne kadarki en detaylı görüntülerini geçecek.

pluton-1_130715

NASA‘dan yapılan açıklamada, New Horizons’un gezegenin yüzeyine net bir şekilde görüntüler gönderebilecek kadar yaklaşacağını bildirildi. Geçen hafta güneş sisteminin en dıştaki gezegeni Plüton’un yörüngesine giren New Horizons’un yakın çekimlerinin yaklaşık 12 bin 500 kilometre uzaklıktan gerçekleştirileceği belirtildi. Plüton’un daha önceki görüntülerini Hubble Uzay Teleskobu çekmişti.

New Horizons, Güneş Sistemi‘ndeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı. Güneş Sistemi’nin “cüce gezegeni” Plüton hakkında bilinenler hala çok sınırlı. 9 yıl önce uzaya gönderilen New Horizons (Yeni Ufuklar) adlı uzay aracı, Plüton’a en yakın mesafeye ulaşarak gezegeni fotoğraflayacak. Uzay aracının göndermeye başlayacağı veriler, bu gezegenin şu ana kadarki en net görüntüleri olacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Plüton gezegeninin bugüne kadarki en yakından çekilen fotoğrafını yayınladı. 8 Temmuz’da Dünya’ya gönderilen fotoğraf, Plüton’un 8 milyon kilometre yakınından çekildi. Fotoğraf, Plüton’a ulaşmak için tam 9 yıldır yol kateden ‘New Horizons’ adlı uzay aracı tarafından çekildi. Fotoğrafta Plüton’un üzerinde kalp şeklinde parlak bir bölge olması dikkat çekiyor. Bunun bu zamana kadar Plüton’un en net ve yakından çekilen görüntüleri olduğu belirtiliyor.

pluton-4_130715

New Horizon’un Plüton’a 14 Temmuz’da en yakın mesafede olması bekleniyor. Uzay aracının, Plüton’a en fazla yakınlaştığı noktada araçtaki yüksek çözünürlüklü ‘Lorri’ kamerasıyla daha iyi görüntüler elde edilmesi umuluyor. Bu arada New Horizons, Plüton’un çapını sanılandan daha büyük olarak 2 bin 370 kilometre olarak hesapladı. NASA Misyon Başkanı Alan Stern, bilim adamlarının beklediğinden daha büyük çıkan bu ‘cüce gezegen’in, Kuiper Kuşağı nesneleri arasında lider konumda olduğunu söyledi.

pluton-3_130715Stern, “Plüton’un çapını ölçmek için 3 farklı yöntem kullandık. Bunun için atmosfere sahip olmayan Charon’u örnek ve dayanak noktası olarak kullandık. Plüton’un beklediğimizden daha büyük çıkması, bizim için sürpriz oldu” diye konuştu. Plüton’un net çapının 2370 kilometre olduğunu belirten bilim adamı, Güneş Sistemi’nin ‘yapı’ döküntüsünden oluşan dev bulut şeklindeki Kuiper Kuşağı’ndaki nesneler arasında hangisinin daha büyük olduğu tartışmalarına son verildiğini ifade etti. Plüton’un bu alandaki en büyük rakibi, çapı 2 bin 336 kilometre olan yine cüce gezegen Erida’ydı. Neredeyse tüm bilim adamları, dünyadan yapılan ölçümlere dayanarak, Plüton’un Erida’dan küçük olduğunu sanıyordu.

New Horizons, bugün (14 Temmuz) misyonunun en önemli aşamasına geçerek, uzay aracı Plüton ve uydusuna yaklaşacak. Bu randevu sırasında araç, dünya ile iletişimini keserek tüm dikkatini cüce gezegen ile eşini incelemeye verecek.

PLÜTON GEZEGENİ

Formal adı 134340 Pluto olan Plüton, Güneş Sistemi’nde Eris’ten sonra bilinen en büyük cüce gezegen ve doğrudan Güneş’in etrafında dönen en büyük onuncu cisim. Önceleri gezegen olarak sınıflandırılan Plüton, birçok cismi barındıran Kuiper kuşağı’nın en belirgin üyelerinden biridir. Plüton, diğer Kuiper kuşağı üyelerine benzer biçimde taş ve buzdan oluşmaktadır; ancak bu kuşaktaki gezegenlere nispeten oldukça küçüktür. Kütle ve hacim olarak Ay’dan bile daha küçüktür.

Plüton, eksenindeki eksantrik (dış merkezli) eğim sayesinde Güneş’e Neptün’den daha yakındır. 1930’da keşfedildikten sonra 2006’ya kadar, Güneş Sistemi’nin dokuzuncu gezegeni olarak değerlendirilmiştir. 70’li yıllardan sonra Güneş Sistemi’nin dışında bir cüce gezegen olan 2060 Chiron saptanana kadar küçük bir gezegen olarak düşünülen Plüton’u, gezegen olma statüsü tartışılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarında, Güneş Sistemi’nin dışında Plüton’a benzeyen birçok cisim saptanmıştır. Bunların en önemlisi 2005’te saptanan ve Plüton’dan yaklaşık %27 daha büyük olan Eris olmuştur.

plüton24 Ağustos 2006’da, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU ya da UAB) Güneş Sistemi’nde bir gezegen olmanın koşullarını tanımlamıştır. Bu tanımlama sonrasında Plüton gezegenlikten çıkartılmış, Eris ve Ceres ile birlikte yeni bir küme olan “cüce gezegenler” sınıfına dahil edilmiştir. Böylece Plüton yeniden sınıflandırılmış, küçük gezegenler dizinine eklenmiş ve astronomik adı yani numarası 134340 olarak değiştirilmiştir; ancak bazı araştırmacılar tarafından halâ gezegen olarak onaylanmaktadır.

Plüton’un uydusu Charon, Plüton’un yarısı büyüklüğündedir ve bazı bilim insanlarınca ikili uzay sisteminde gösterilir, çünkü yörüngesi başka bir ağırlık merkezinin içinde yer almaz. IAU tarafından Plüton cüce gezegen sınıfına alınana dek geçen sürede, Charon, Plüton’un uydusu olarak kabul edilmiştir. Plüton’un bilinen iki küçük uydusu daha vardır, bunlar Nix ve Hydra’dır. Bu uydular da 2005’te saptanmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?