Pokemon GO nedir, nasıl oynanır?

Kısa bir sürede dünya çapında bir çılgınlığa dönüşen Pokemon Go nedir? Türkiye’de nasıl indiriliyor? Güvenli mi?

 

6 Temmuz’da piyasaya sürülen Nintendo ve Niantic’in ortak yapımı cep telefonu uygulaması Pokemon GO,  bir anda dünya çapında en popüler oyunu haline geldi.

1990’lı yılların çok sevilen oyunu Pokemon, bu kez cep telefonu uygulaması olarak yeniden hayatımıza girdi. Yüksek teknolojisi ile sanal dünyayı canlandıran oyunun en önemli özelliği ise “artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR)”

Telefonların GPS sistemlerini kullanan oyun, oyun severleri dışarı çıkmaya, gezmeye ve sosyalleşmeye teşvik etmeye çalışıyor.

Arttırılmış gerçekliği ile diğer oyunların önüne geçen Pokemon GO’da bir kullanıcının günlük ortalama 43 dakika oyunda aktif kaldığı belirtiliyor. Bu rakamın büyüklüğünü anlamak için dünya genelinde kullanıcıların günlük ortalama Whatsapp’da 30 dakika, Instagram’da 25 dakika, Snapchat’de ise 22 dakika kaldığını belirtmekte fayda var.

Pokemon GO, şu anda resmi olarak yalnızca Yeni Zelanda, Avustralya ve ABD’den indiriliyor. Oyunun yakında Japonya’da da kullanıma sunulması bekleniyor.

Oyunu, şu an için akıllı telefonlar dışında bir cihazla oynamak mümkün değil. Oyunun tablet versiyonu bulunmuyor.

 

Nasıl oynanıyor?pokemon13071604

Pokemon GO’yu indirmek ücretsiz, ancak oyunun içindeki özelliklerin satın alınması gerekiyor.

Oyun içindeki en ilgi çekici aksesuar ise ise Pokemon GO Plus. Basit bir bileklik gibi görünen bu aksesuar, Bluetooth teknolojisi ile kullanıcıların Pokemonların yerine tespit etmesini sağlıyor. Bilekliğin fiyatının ise 30 ile 50 dolar arasında değişeceği belirtiliyor.

Pokemon GO’da amaç, 722 adet Pokemon karakterini, telefonların kameraları ile yakalamaya çalışmak. Kullanıcılar, gördükleri Pokemonlara “Poke Topu” ile vurarak onlara sahip olabiliyor.

Ancak bu sanıldığı kadar kolay değil! Farklı yerlerdeki Pokemon karakterlerini yakalamak ve rakiplerine üstünlük sağlamak isteyen kullanıcılar bazen kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor.

Kullanıcılar, Pokemonları yakalayabilmek için telefon kameraları ile bulundukları ortamı tarıyor ve kamera görüntüsünde Pokemonları buluyor. Pokemonlar özelliklerine göre farklı yerlerde bulunuyor. Örneğin, “su Pokemonlarını” bulmak için kullanıcıların göl ve denize gitmesi gerekiyor.

Oyun ilerleyip Pokemon toplandıkça kullanıcılar seviye atlıyor. 5. Seviyeden sonra ise kullanıcılar Pokemonlarını savaştırabiliyorlar.

Oyun sırasında haritada işaretli “Pokestoplara” yol alan kullanıcı ise bazı bedava özellikler kazanıyor.

Çizgi filmin orijinalinde olduğu gibi, oyununda da pokemon karakterlerini yakalama, eğitme, takas etme, karşılıklı savaştırma gibi fonksiyonlar bulunuyor.

(Fotoğraf: Pokemon GO Plus)

 pokemonplus130716

Türkiye’de ne zaman çıkıyor?

Pokemon GO heyecanı bütün dünyayı sarsa da esasında oyun sadece bahsettiğimiz üç ülkede resmi olarak indiriliyor.

Oyunun yaratıcısı Nintendo ve Niantic, henüz altyapı çalışmalarının ve testlerin tamamlanmadığını, bu nedenle tüm dünyaya hizmet sunulamadığını belirtiyor. Yapımcı firmalar, oyuna olan aşırı ilgi nedeniyle şimdilik yeni ülkelerde oyunu piyasaya sürme sürecinin durdurulduğunu açıklarken, milyonlarca kişinin oyunda olması nedeniyle sunucularının üst sınırda çalıştığını belirtiyorlar.

Resmen hizmet sunulamamasına karşılık tüm dünya Pokemon GO oynuyor. Peki, nasıl?

 

Türkiye’de nasıl oynanıyor?pokemon13071602

Türkiye’de henüz Google Play ve AppStore’larda oyunun uygulamasını indirmek mümkün değil. Buna karşılık, oyun, Türkiye’de de pekçok kullanıcı tarafından oynanıyor.

Hatta oyun ülkemizde o kadar popüler oldu ki, geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de Tepebaşı İlçe belediyesinin gençlik merkezlerinde “Pokemon Go” oynayanlara ücretsiz çay ve su ikram edileceği haberi gündeme geldi.

Türkiye’deki kullanıcılar oyuna ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar. Bunlardan bir tanesi internetten indirilen “APK” dosyası. APK dosyası, yazılımları (genelde oyunlar ya da uygulamalar) Android işletim sisteminde dağıtmanızı ve kurmanızı sağlayan bir dosya uzantısı. APK’yi indirerek programları Google Play gibi sitelere ihtiyaç duymaksızın herhangi bir siteden indirebiliyorsunuz.

Ancak uzmanlar, özellikle Android işletim sistemi kullanıcılarının internet üzerinden indirdikleri APK dosyalarının sakıncalı olabileceği konusunda uyarıyor.

iOS işletim sistemi kullananlar ise dışarıdan dosya indiremedikleri için Türkiye’deki hesaplarından oyunu indiremiyorlar. Bu kullanıcılar da oyunu indirmek için Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD üzerinden hesap açma yolunu tercih ediyorlar. Bu kez de kullanıcılar kredi kartı ve adres ile ilgili bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor.

 

Kaç kişi oynuyor?

Pokemon GO, kullanıcı sayısı bakımından birçok sosyal medya uygulamasını sollamış durumda.

Oyun piyasaya sürüldüğü gün, ABD’de Apple Store mağazasında en çok satan uygulama oldu. Bugüne kadar sadece ABD’de oyunun 7,5 milyon kişi tarafından indirildiği ifade ediliyor.

Verilere göre, ABD’deki oyuncuların yüzde 60’ı oyunu her gün kullanıyor ve ortalama 43 dakika online oluyor.

pokemon13071603

Pokemon GO tehlikeli mi?

Pokemon GO, piyasaya çıktığı andan itibaren neredeyse her gün ilginç bir habere konu oluyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de bir oyuncu, Pokemon yakalamak için sokaklarda dolaşırken bir cesetle karşılaşmıştı.

Yine ABD’de bazı suç örgütlerinin “Pokestop” sinyalleri göndererek oyuncuları istedikleri yere çektikleri ve gasp ettiklerine ilişkin haberler de gündeme geldi.

Pokemon GO’nun bir diğer tehlikesi ise Pokemon avı sırasında ortaya çıkıyor. Oyunun tasarımcıları, Pokemonları her ne kadar yaya yollarına yerleştirse de bazen yayaların girişine izin verilmeyen yerler ya da caddelerde Pokemonların saklanması bazı kazalara da davetiye çıkarıyor. Bu nedenle, oyunun yapımcıları, kullanıcıları çevresel faktörlere dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Oyunla ilgili tartışma konusu olan bir başka durum ise güvenlik açıkları… Oyunu oynamak için Google hesabını kullanan oyuncular, e-mail’lerinin okunması da dahil olmak üzere kapsamlı bir yetki vermek durumunda kalıyor. Oyunun tasarımcısı şirket ise bunun bir kodlama hatası olduğunu kabul ederken, önümüzdeki günlerde yetkilendirme konusunda bir düzenlemeye gidilmesi bekleniyor.

 

Pokemon hakkında

Pokemon ilk kez 1995’te Satoşi Tajiri’nin Game Boy için ürettiği bir oyun olarak hayatımıza girdi. Oyunun ardından çizgi dizi, çizgi film, çizgi roman (manga), kart oyunları, bilgisayar oyunları ve müzikallere varan bir çeşitlilikle Pokemon varlığını sürdürdü.

 

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?