Prenslere bornoz üreten kent: Denizli

Ertuğrul Gazi’nin içliği, Barbaros’un şalı, Padişah Genç Osman’ın gömleğinin dokunduğu, Prens George’un bornozunun üretildiği Denizli’yi tanıyalım.

Geçmişi yüzyıllara dayanan dokuma ve tekstil üretimiyle tanınan Denizli, ünlü kişilerin tercih ettiği bornoz ve havlusuyla adından sıkça söz ettiriyor. Giydiği Türk malı bornozu instagramdan takipçileriyle paylaşan dünyaca ünlü pop starı Lady Gaga’dan sonra İngiltere Kraliyet ailesinin en küçük üyelerinden Prens George’un da Denizli’de imal edilmiş bornozları giydiği biliniyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın İngiltere ziyareti sırasında onunla tanışan küçük Prens George, üzerindeki beyaz bornozla da ilgi odağı olmuştu. Daha sonra yapılan haberlerde, bu bornozun Denizli’de üretim yapan bir firmaya ait olduğu ortaya çıkmıştı.

Pop starlardan aristokratlara, dünyanın her yerinde talep gören bu havlu ve bornozların neden bu kadar meşhur olduğunu anlamak için Denizli’yi tanıyalım.

Denizli’nin zengin tarihibuldan

Türkiye’nin, tarihi en zengin illerinden Denizli özellikle dokuma ürünleri, yöreye özgü buldan bezi ve tekstil ürünleriyle tanınmıştır. Ege bölgesinin güneydoğusunda yer alan bu kent, Ege ve Akdeniz bölgelerinin arasında bir geçit konumundadır. Günümüzde nüfusu 1 milyona yaklaşan Denizli, coğrafi yerleşimi nedeniyle de tarih boyunca önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur.

Türkiye’nin en kalkınmış kentlerinden biri olan Denizli, milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bir turizm bölgesi olmasının yanında aynı zamanda bir öğrenci kentidir. Tarihi Milattan önce 250’ye kadar uzanan kent 18 yüzyıl başında büyük bir deprem nedeniyle zarar görmüş, yeniden kurulmuştur.

Günümüzde Türkiye’nin en kalkınmış kentleri arasında yer alan Denizli’de üretilen havlu, bornoz ve ev tekstili mamülleri yurtdışında önemli bir prestije sahiptir. Aynı zamanda horozuyla da meşhur olan kente bağlı olan Pamukkale, Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan çok önemli bir turizm merkezidir.

Denizli, Türkler tarafından ele geçirildikten sonra kent Ladik adıyla anılmaya başlanmıştır.

Geçim kaynağı dokuma

Tarihteki en ünlü gezginlerden Evliya Çelebi, yaklaşık 300 yıl önce Denizli’ye de gitmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesine göre Evliya Çelebi kentle ilgili şunları yazmıştır: “Şehrin çevresinde pek çok akarsular ve göller bulunduğu için bu isim verilmiştir. Yoksa denizden 4 merhale uzaktadır. Kalesi düz yerde dörtgen seklindedir. Hendeği yoktur. Çevresi 470 adımdır, 4 kapısı vardır. Kuzeyinde boyacılar, doğusunda semerciler, güneyinde Yeni Camii, batısında bağlar kapısı bulunur. Kalede 50 kadar silahlı bekçi vardır ki bornozdükkânları bekler. Asıl şehir kalenin dışında 44 mahalle ve 3600 evlidir. Büyüklü küçüklü 57 camii ve mahalle mescidi, 7 çocuk mektebi, 6 hamamı, 17 tekkesi vardır. Herkes bağlarda oturduğundan ehil ve ayalleri birbirinden kaçmaz. Birbirleriyle akraba gibi olmuştur. Halkı beyaz ve mavi feraceler giyer. Pamuğu, pamuk ipliği, beyaz ince sade bezli olup, Anadolu’ya sevk edilir. Halkın kazancı “Beyaz Denizli Bezi” dir.”

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde belirtildiği gibi Denizli’nin en önemli geçim kaynaklarından beri yüzyıllardır dokumacılık ve tekstil olmuştur.

Buldan bezi

Osmanlı döneminde de Denizli Buldan’da dokunan “buldan bezi” pamuklu ve dayanıklı bir kumaş türüdür. Ertuğrul Gazi’nin içliği, Barbaros’un şalı, Padişah Genç Osman’ın gömleğinin Buldan’da dokunduğu bilinmektedir.

Geçmişte sadece el tezgahlarında dokunan buldan bezi, günümüzde hala çok yaygın olan atölyelerde motorlu tezgahlarda da dokunmaktadır.

Tarihten gelen ustalık ve beceriyi günümüze kadar taşıyan Denizli dokuma ve tekstil imalatçıları, günümüzde küresel ticaret koşulları içinde de başarılarını sürdürmekte ve neredeyse dünyanın her yerine ihracat yapmaktadır. Özellikle ünlü moda ve tekstil markaları için Denizli’de üretilen bornoz ve havlular büyük ilgi görmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?