pul nedir

Pul nedir, nerede kullanılır?

PTT İstanbul pulu satışa çıkıyor. Peki, pul nedir, tarihi gelişimi nasıl olmuştur? Pul nerede ve nasıl kullanılır?

PTT 2015 Pul Emisyon Programında yer alan “UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Eserlerimiz (İstanbul)” konulu anma pulu satışta.

1,25 lira ve 2,50 lira bedelle, söz konusu pula ait ilk gün zarfı ise 8,50 lira bedelle PTT Merkez Müdürlüklerinde ve www.filateli.gov.tr adresinde satışta.

Filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte Sirkeci PTT Merkez Müdürlüğü’nde “UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Eserlerimiz (İstanbul) 21.05.2015 İSTANBUL”  ibareli ilk gün damgası kullandırılacak.

Pul nedir?

Posta pulu, posta gönderilerinde posta ücretinin ödendiğini göstermek amacı ile kullanılan bir tarafı yapışkanlı kağıt etiketlere denir.

Dünyada ilk defa Birleşik Krallık’ta 6 Mayıs 1840 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1 Ocak 1863 tarihinde kullanılmaya başlanmıştır.

Posta pulları geçmişte gönderinin posta ücretini ödemenin en çok kullanılan şekli olmakla birlikte, günümüzde çoğunlukla gönderilerin ücret ödeme makinesinden geçirilmesi ile posta ücreti ödendiği görülmektedir.

Ayrıca posta idareleri tarafından hazırlanan antiye zarf ve antiye kart gibi ayrıca ek bir ücret veya pul gerektirmeyen yazı malzemeleri de postada kullanılmaktadır.

Posta pulları ayrıca pul koleksiyoncuları tarafından satın alınarak biriktirilir.pul nedir

Zarf, kart, damga, posta kartı, ve benzeri posta ile ilgili her türlü malzeme dünya çapında yüz milyona yakın olduğu tahmin edilen koleksiyoncu tarafından toplanır.

Posta pulları filatelistler tarafından incelenerek pulların dantelleri, kağıtları, mürekkepleri ve benzeri diğer teknik özellikleri araştırılır; pulların posta merkezlerine dağıtılması da filatelinin araştırma alanları arasındadır.

Dünyada posta idareleri tarafından çıkartılan ilk posta pulu konusunda tartışmalar olmakla birlikte, genel kabul gören Birleşik Krallık ve İrlanda’da posta reformcusu Rowland Hill tarafından başlatılan çalışmalar sırasında kullanılmaya başladığıdır.

O zamana kadar postayı alan posta ücretini ödüyordu, postayı gönderenin posta ücretini ödemesine ve bu ücretin ödendiğini göstermek için gönderinin üzerine posta pulu yapıştırılmasına karar verilmiştir.

1 Mayıs 1840 tarihinde ilk posta pulu olan “Penny Black” satılmaya başlanmıştır, ancak postada geçerliliği 6 Mayıs 1840 tarihi ile başlamıştır. Birkaç gün sonra ise “İki pence mavi” pul çıkartılmıştır.

Her iki pulun üzerinde genç Kraliçe Viktorya’nın resmi bulunmaktadır. Bu ilk çıkan pullarda dantel bulunmamakta idi (imperforated) ve makas ile kesilip ayrıldıktan sonra kullanılmaları gerekiyordu. Ayrıca pulların üzerinde Birleşik Krallığın adı bulunmamaktaydı, bugün bile pullarının üzerinde ülke adı belirtilmeyen tek ülke Birleşik Krallık’tır.

Pulun tarihi gelişimi

pul nedirOsmanlı İmparatorluğu zamanında kurulan posta sistemi Bosna Hersek’ten Yemen’e, Kafkasya’dan Libya’ya bugün bağımsız devlet haline gelen 23 ülkede organize posta taşımacılığının başlangıcı kabul edilmektedir.

İlk Türk posta pulları ise 1862 yılında Darbhane-i Amire’de taş baskı (litografi) tekniği ile basılmıştır.

Değişik kalınlıklardaki kağıtlar üzerine basılan pullar elle boyanmış ve zamklanmıştır, ayrıca sahtekarlıkları azaltabilmek için Nezaret-i Maliye tarafından üzerlerine eski yazı ile “Nezaret-i Maliye-i Devlet-i Aliye” yazılı kırmızı veya mavi renkli kontrol damgası vurulmuştur.

Pulların üzerinde dönemin padişahı Sultan Abdülaziz’e ait tuğra bulunmaktadır, tuğranın altındaki hilalin içinde ise Devlet-i Aliye-i Osmaniye yazılıdır. Bu pullarda dantel bulunmamakta idi ve makas ile kesilerek ayrılıp gönderilere yapıştırılması gerekiyordu.

Posta pullarının kullanılmaya başlaması o gün için iletişimde bir devrim yaratmıştır denilebilir. Birleşik Krallık’ta pul öncesi dönemde 1839 yılında 82 milyon posta gönderisi yollanmasına karşılık pul sonrası dönemde 1841 yılında bu sayı 170 milyon olmuştur. Bugün ise Birleşik Krallık’ta her yıl yaklaşık 20 milyar posta gönderisi yollanmaktadır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?