Pusula Nasıl Çalışır?

Kaybedilmiş yolların, şaşırılmış yönlerin kurtarıcısı nedir diye sorulsa, herkes pusula der şüphesiz. Denizcilerin, seyyahların, kaşiflerin, dağcıların, siste kalanların, madencilerin, kısacası yönünü kaybedenlerin en büyük kurtarıcısı ve destekçisi olan pusula nasıl doğdu hiç merak ettiniz mi?

Pusula Nasıl Çalışır 1

Önce pusulanın ne olduğu ile başlayalım. İtalyanca Bussola kelimesinden dilimize girmiş olan pusula, bir eksen etrafında dönen mıknatıs çubuğundan oluşan düzenektir. Her mıknatısın kuzey kutupları ve güney kutupları vardır. İki mıknatıs yan yana geldiğinde birinin kuzey ucu diğerinin güney ucunu çekerek dengelenir. Pusula en temel şekliyle böyle çalışır. Pusulanın mıknatıs çubuğu dünyanın kuzeyi tarafından çekilir. Bu sebeple de pusulanın N yazan kısmı ile kırmızı ucu manyetik kuzey yönünü gösterir. Ve pusulanın gösterdiği kuzey daima manyetik kuzeydir. Bu da gerçek coğrafi manadaki kuzeyden bir iki derece farklıdır. Bu farklılığa manyetik sapma deniyor. Bu sapmada bölge farklılıkları etkendir ve bunlar haritalarda da gösterilmektedir.

Pusulalar yapım şekillerine göre kuru ve sıvı pusula olarak iki gruba ayrılır. Çalışma şekline göre ise manyetik pusula ve jiroskop pusula olarak ikiye ayrılır.

Gelin dilerseniz manyetik pusulanın nasıl kullanıldığına bir bakalım. Ama önce şunu da belirtelim; pusula manyetik bir cisim olduğu için civarında bulunan metal cisimlerden etkilenecektir. Bu sebeple pusula etrafında bulunan metal nesneler, saatler, yüzük, bilezik gibi takılar, cep telefonları, bilgisayarlar ve tv gibi manyetik alan yayan alıcılar pusulayı şaşırtacaktır. Bu yüzden pusulayı kullanırken, etrafında bu cisimlerin olmamasına dikkat edilmelidir.

El pusulasıyla yön bulmak için evvela kerteriz almalısınız. Bu da manyetik kuzey yönü ile varılmak istenilen hedef arasındaki açıdır. Haritanız varsa kerteriz almak için haritadan da istifade edebilirsiniz. Buna silva yöntemi de denilir. Haritayı düz bir zemin üzerine koyun. Bulunduğunuz nokta ile varmak istediğiniz noktayı bir çizgi ile birleştirin. Pusulanın uzun kenarını, çizgi üzerine varmak istediğiniz hedefi gösterecek şekilde koyun ve pusulanın bileziğini içinde bulunan çizgiler haritadaki çizgilerle paralel oluncaya kadar çevirin. Hedef açısı tarafından okunan açı kerteriz açısını verecektir. Artık gidilecek yön rahatlıkla bulunabilir.

Manyetik kuvvet çoğunlukla gavs yahut tesla adı verilen birimlerle ölçümleniyor. Bu da dünyanın değişik konumlarında değişik rakamlarla kendini gösteriyor.

Cep pusulası ise yeryüzündeki manyetizmaya kendi manyetik alanını ayarlayarak tepki verir. Bulutlu, yani yıldızdan yoksun karanlık bir gecede pusula sayesinde dört yönü de kolaylıkla bulmak mümkündür.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?