ramazanda nasıl beslenmeli

Ramazanda nasıl beslenmeli?

Son yıllarda sıcak yaz günlerine rastlayan Ramazanda nasıl beslenmeli? Uzun süren açlık öncesi ve sonrasında neler yemeli, içmeli?..

Ramazan ayında mide sorunlarından etkilenmemek ve daha rahat oruç tutmak isteyenler için doğru beslenme büyük önem taşıyor. Bu sebeple uzmanlar, Ramazanda daha tok ve sağlıklı kalabilmek için, iftarla sahur arasında 4 öğün yapılması gerektiğini belirtiyor. Peki, Ramazanda nasıl beslenmeli, öğün sayısı dışında nelere dikkat edilmeli?..

Günün ilk öğünü sahur ama pek çok kişi gece sahura kalkmadan oruç tutuyor. Ancak bu durum vücut için sakıncalıdır. Ramazanda zaten uzun olan açlık süresi, gece sahura kalkılmazsa daha da uzar ve halsizlik, tansiyon düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hipoglisemi (şeker düşmesi) gibi birtakım sağlık sorunları görülebilir. Bu sebeple mutlaka sahura kalkılmalı ve besin seçimi konusunda dikkatli davranılmalı.

ramazandabeslenme_2106Sahur öğününün ağır yemeklerden oluşmamasına dikkat edilmeli. Gece metabolizma hızı yavaşladığından vücudun yağlanma hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu sebeple, kızartma gibi aşırı yağlı ve hamur işi besinler tercih edilmemelidir.

Sahurda çok yağlı, tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Protein içeriği fazla olan yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı. Bu gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir ve uzun süre tokluk hissi sağlar.

Sahurda meyve ve sebzeler de idealdir. Harcanan enerji açığını kapatma adına şerbetli tatlılara yönelmemek gerekir. Sütlü ya da meyveli hafif tatlılar tercih edilmelidir. Ayrıca çay, kahve, kola gibi kafeinli ve gazlı içecekler, aşırı tüketildiğinde uykusuzluk, sindirim ve mide problemlerine neden olabilir.

İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan, kısa sürede çok miktarda besin tüketimi isteği doğaldır. Yemeğe kan şekerini hızlı yükseltmeyecek hafif, az yağlı, posa miktarı fazla besinlerden başlamak en doğrusu.

ramazandabeslenme2_2106Fazla miktarda yemek, boş olan mideye yüklenmeye sebep olur. Böylece sindirim zorlaşır, midede ağırlık, ekşime, yanma, bulantı, uyku basması, bağırsaklarda kabızlık, şişkinlik gibi sağlık problemleri ortaya çıkar. Oruç bir zeytin ya da hurma ile açılmalı ve ardından bir bardak ılık ballı limonlu su içilmeli.

Daha sonra peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemekler tercih edilip, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze veya yanında salatayla devam edilmelidir. Ağır yağlı ve yüksek kalorili besinler tüketmekten kaçınılmalı. Yemekten sonra sizi rahatlatıp dinlendirecek ve sindiriminize yardımcı olacak olan bitki çayları tercih edilmeli.

Tatlı yenecekse, iftardan iki saat sonra hamurlu ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, dondurma, muhallebi) veya meyve tatlıları (hoşaf, komposto) ara öğün olarak seçilmeli.

ramazandabeslenme3_2106Ramazan ayı boyunca sofralardan yoğurt, cacık veya ayran eksik edilmemeli. Bu gıdalarda bulunan yararlı bakteriler bağırsak florasını ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Ramazan’da konstipasyon (kabızlık) yaşanma sıklığı sindirim sisteminin uzun süre çalışmaması nedeniyle artar. Özellikle bol posa içeren, sebze yemeği ve salata, porsiyonuna dikkat ederek meyve, tam tahıllı ekmek, periyodik yoğurt tüketimleri, yeterli su, sıvı alımı ve düzenli fiziksel aktivite bu şikayeti minimuma indirmeye yardımcı olacaktır.

Yine Ramazan ayının vazgeçilmezi olan ‘hurma‘, kabızlık şikayetlerini en aza indirmede yardımcıdır.

Tüm bu uyarılara dikkat edildiği takdirde sağlıklı bir şekilde oruç tutulabilir…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?