Rastafaryanizm nedir?

Saç şekli olarak bilinen rasta kelimesi ile Rastafaryanizm arasında bir bağ var, ama ne? Rastafaryanizm nedir, kısaca bahsedelim mi?

Rastafaryanizm; Etiyopya’nın son imparatoru olan Haile Selassie’nin, Tanrı’nın dünyadaki yansıması olarak görüldüğü, dünya üzerinde çok az kişinin inandığı bir din türü. Bu dinin peygamberi olarak Marcus Garvey görülmektedir. Rastafaryanizm kendi inanç felsefesini ve bunlara paralel gelişmiş düşünce ve davranış biçimlerini de kapsamaktadır. Rastafaryanizmin kurucusu ise Leonard Howell olarak bilinmektedir.

rastafaryanizm1_060215Rastafaryanizm, denince akla hemen Bob Marley gelir. Reggae müziğinin efsane ismi, Bob Marley’in dünya çapında verdiği konserler, gerçekleştirdiği turneler ve felsefi düşünceleri nedeni ile geniş kitlelere ulaşan Rastafaryanizm tanınmaya başlamıştır.

Yapısal olarak incelendiğinde Rastafaryanizm, Mısır kökenli Ra dinlerinin Hristiyanlık ve Yahudilik dinleri ile heterojen bir şekilde karışması sonucu doğmuştur. Bu inanç sistemi anlayışı içinde, Hazreti Musa’nın asıl yol gösterdiği kutsal kavimin, siyahi insanlar, bilhassa da Etiyopyalılar olduğu anlatılmaktadır.

Rastafaryanizm inancında, kutsal olarak vaat edilmiş topraklara, cennet anlamına gelen “zion” ismi verilmiştir. Bu inanç sisteminin içinde de inananlar diğer dinlerde olduğu gibi pek çok sayıda kola ayrılmaktadır. Rastafaryanizm, birçok dinde olduğu gibi, en başta dinin sahip olduğu ilahilerden kaynak bulan reggae müziği gibi sanata bazı alanlarda etki etmiştir. Reggae müziğin doğuşunda etkili olan ilahiler, ilk olarak Jamaika’ da müzik dünyası için rehberlik etmiştir.

rastafaryanizm2_060215Rastafaryanizmde, temel olarak ayrı ayrı anlamlara sahip dört ana renk vardır; siyah, kırmızı, sarı ve yeşil. Siyah rengin Afrika halkını temsil etmesi; kırmızı, yeşil ve sarı renklerin de Etiyopya bayrağını oluşturmasından dolayı, bu renklerin önemi çok büyüktür. Renklerin özelliklerine inildiğinde ise; sarı rengin altın, mücevher ve hazineler için kullanıldığı, yeşil rengin üzerinde yürünen dünyayı temsil ettiği ve kırmızı rengin de siyahi halkın dökülen kanı anlamına geldiği görülmektedir.

Dinin kurallarına göre beslenen birçok Rasta, etin sınırlı türlerini yer. Rastalar, kabuklu deniz ürünleri ve domuz eti yemez. Alkolün zararlı görülmesi, sigaranın kesinlikle yasak olması ve mezara tek parça halinde girilmesi gerektiği de bu dinin kuralları arasındadır.

Rastafaryanizmde en dikkat çeken ayrıntı, inananların günümüzde rasta ismi ile moda haline gelen saç şekilleridir. Saçlar taranmaz ve kesilmez. Bu durum da inancın, bir başka gereğidir. Rastalar, bu şeklin stil olarak kullanılmasına karşıdırlar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?