Renk körlüğü nedir?

Renk körlüğü nedir ve renk körlüğünün tedavisi var mıdır? Kadın ve erkeklerde ne sıklıkla görülür?..

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkleri ayırt edemez. Yani renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğuna renk körlüğü denir.

73 renk koru 0711Renk körlüğü, genellikle erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. En fazla görülen tipi, kırmızı, yeşil ve mavinin ayırt edilememesidir. Ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve her şeyin siyah – beyaz görülmesi söz konusudur. Bu duruma ise anopia denmektedir.

Kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edememeyle ortaya çıkan bozukluktur. Renk körlüğü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmaz ancak taşıyıcı olurlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının renk körü olma ihtimali ise yüzde 50’dir. Çünkü renk körlüğü X kromozomu üstünde taşınan bir genle geçmektedir.

Renk körlüğü, her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde görülür. Birçok kişi renk körü olduğunu fark etmez ve zaman içinde anlar. (Resim: Renk körü olanlar resimdeki “73” sayısını göremezler.)

Renk körlüğü neden olur?

Genetik bir hastalık olduğu bilinen renk körlüğünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ailesinde renk körlüğü olan bir kişinin renk körü olma ihtimali daha yüksektir. Bazı durumlarda renk körlüğü, sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak da oluşabilir. Kalıtsal renk körlüğünde ise görmede bir kayıp olmamaktadır.

En yaygın renk körlüğü doğumdan itibaren devam eder ve kişi yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı rengi aynı biçimde algılar. Renkleri ancak yoğunluklarıyla ayırt edebilir. Renk körlüğü günlük yaşamda önemli bir sorun oluşturmasa da yaşam kalitesinde azalmaya yol açabilir. Özellikle renk körü olan kişiler, renklerle ilgili belirli işlerde çalışamayabilirler.

Renkli görme yeteneği insanın yanı sıra balıklar, amfili boyunlar, bazı sürüngenler, bazı kuşlar, arılar ve kelebeklerde de bulunur. Gözde, ağ tabakada koni olarak bilinen hücreler renklerin algılanmasını sağlar. Bu hücrelerin mavi-mor, yeşil ve sarı-kırmızı dalga uzunluklarındaki ışığa duyarlı olan üç türü vardır. Zedelenen ya da olmayan hücrenin türü, renk körlüğünün türünü belirler.

Renk körlüğü hastalığı tam renk körlüğü ve kısmi renk körlüğü olmak üzere ikiye ayrılır. ana gruba ayrılmaktadır. Renk körlüğü kalıtsal nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çocukluk veya ergenlik çağında başlar ve ilerleyebilir.

Renk körlüğünün ortaya çıkmasındaki diğer bir etken kalıcı beyin hasarları ya da retina hasarlarıdır. Ayrıca çocukluk çağında maruz kalınan yüksek ultraviyole ışınlar kalıcı olarak renk körlüğü yapabilmektedir.

renk korlugu 0711Renk körlüğünün çeşitleri

Dünyayı renkli görmemizi sağlayan hücreler, gözdeki koni hücreleridir. Renk körlüğü ise bu hücrelerin yokluğundan kaynaklanır.

Bireyde kırmızı renge duyarlı olan koni hücreleri yok ise kırmızı renk körlüğü (protonopia), mavi renge duyarlı koni hücreleri yok ise mavi renk körlüğü, yeşil renge duyarlı koni hücreleri yok ise yeşil renk körlüğü (deuteranopia) yaşıyordur.

Kırmızı rengini ayırt edemeyen bir kişi, sadece koyu kırmızı rengi algılamaz aynı zamanda gördüğü renkler yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımı şeklinde olur. Yeşil rengini ayırt edemeyen bir kişi ise kırmızı, mavi ve bu iki rengin karışımını görür. Aynı şekilde mavi renk körlüğü yaşayan bir kişi kırmızı, yeşil ve bu iki rengin karışımını görmektedir. (Resim: Soldaki fotoğraf normal bir kişinin, sağdaki fotoğraf ise renk körü bir kişinin nasıl gördüğünü gösteriyor.)

Renk körlüğü nasıl tedavi edilir?

kirmizi yesil renk koru 0711Renk körlüğünü tamamen tedavi etmek mümkün değildir. Renk körlüğü herhangi bir cerrahi müdahale ile de düzeltilemez. Ancak renk körlüğünün çözümü vardır. Dünyada kullanılan en geçerli sistem, ChromaGen (Kromajen) sistemidir. Bu sistemde, renk körlüğünün tipine göre özel filtreli kontak lensler ve gözlükler, renk körlerinin renkleri ayırt edebilmesini sağlamaktadır.

Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de yüzde 97 başarı elde edilmiştir.

Kromojen lensler, genel renk algılanmasını güçlendirmek, renklerin daha net ve parlak görülmesini sağlamak, renklerin tonlarını ayrıştırmak, renkleri isimlendirmek güvenliği artırmak (trafik ışıklarını ayırt edebilmeleri için), renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak için kullanılır.Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lens etkili değildir. (Resim: Renk körü olanlar resimde “45” sayısını görürler.)

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?