Renk Körlüğü Testi

Renkleri ayırt etme yeteneğinin kaybına renk körlüğü denmektedir. Nadir görülen bir rahatsızlıktır. Kırmızı ve yeşilin ayırt edilememesi gibi tüm renklerin kaybı olan çeşidi de bulunmaktadır. Tedavisi genel olarak olmamakla birlikte son yıllarda geliştirilmiş renk körlüğü lensi ile sorun ortadan kalkabilmektedir.

Biz de bu makalemizde renk körlüğü lensinden bahsetmek istedik. Renk körlüğü lensi kullananlar memnuniyetlerini ve ürünün eşsizliğini dile getirmektedirler. Bizde renk körlüğü rahatsızlığı olan ve renk körlüğü lensi işe yarıyor mu diye merak edenler için tüm merak ettikleri soruların cevaplarını bulacakları bu makaleyi hazırladık.

Renk körlüğü lensi yani bilimsel adı ChromaGen lens ya da Kromojen lens, haploskopik filtrelerden oluşan özel olarak renklendirilmiş göz bebeğine takılan ya da gözlük olarak da kullanılan merceklerdir. Renk körlüğü rahatsızlığı olan hastalarda yüzde 97 başarı sağlamaktadır.

Renk körlüğü lensi, renkleri ayırt edemeyen göze takılarak algılanamayan renklerin seviyesini değiştirerek algılanması ve ayırt edilmesini sağlıyor. Tabi ki renk körlüğü lensini kullanmadan önce bir takım testler yapılıyor. Hastaya uygun haploskopik filtreler bu testlerle belirleniyor ve doktor tarafından kullanılabilirliği onaylandıktan sonra hastaya uygulanıyor.

Renk Körlüğü Testi 1

Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu? Gözün merkezine takılan 4 mm çapındaki daireye yerleştiriliyor. Kahverengi ya da siyah göz rengine sahip kişilerde bu kırmızı filtre karşıdan bakıldığında anlaşılmıyor. Ancak uzman doktor ve sağlık personelinin anlayabileceği bir uygulamadır. Açık renk gözlere sahip olan kişilerde ( mavi, ela, yeşil gözlüler) filtre bu renkli kısımda kırmızılık şeklinde anlaşılabiliyor. Ancak bunu gidermek içinde göz rengini değiştiren ve aynı zamanda renk körlüğü filtresi de bulunan özel lensler kullanılabilmektedir. Bu özel lensler, normal renk körlüğü lensi fiyatlarının yüzde kırk civarında daha pahalı oluyorlar. Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu sorusunun yanıtı tamamen göz rengi ile ilgilidir. Ancak özel lensler kullanılarak doktor harici kişiler tarafından anlaşılmamaktadır.

Renk körlüğü lensi ile polis olunur mu? Renk körlüğü olan kişiler maalesef polis okullarına girememektedirler. Müracaat için sağlık taramasında muayeneye lensle girilmesi de yasaktır. Böylelikle de renk körlüğü lensi kullananlar polis olamamaktadır. En çok sorulan ve merak edilen Renk körlüğü lensi ile polis olunur mu sorusuna maalesef olumlu yanıt veremiyoruz.

Renk Körlüğü Testi 2

Renk körlüğü lensi işe yarıyor mu? Renk körlüğü lensi hastaların yüzde 97 sinde tam etki sağlıyor. Başarı şansı çok yüksek ve renk körlüğü lensi kullananlar hiçbir sorun yaşamadan hayatlarını devam ettirdiklerini söylüyorlar. Hem kırmızı ve yeşili ayırt edemeyenlerde hem de tüm renkleri görme yeteneği olmayanlarda renk körlüğü lensi işe yaramakta ve sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Renk körlüğü lensi fiyatları, renk körlüğü rahatsızlığı dışında gözde başka bir göre bozukluğu olup olmaması ile ilgili olarak değişiyor. Örneğin numarasız renk körlüğü lensi fiyatları ile numaralı ve astigmatlı renk körlüğü lensi fiyatları değişiklik göstermektedir.Yukarıda belirttiğimiz gibi göz rengini değiştiren renk körlüğü lensi fiyatları ile numaralı göze uygulanan renk körlüğü lensi fiyatları diğerlerine göre daha fazladır.

Renk Körlüğü Testi 3

Eğer renk körlüğü şikayetiniz varsa renk körlüğü lensini ve gözlüğünü güvenle kullanabilirsiniz. Bunun için 1 saatlik test ve muayeneden geçmeniz ve sorunun tam olarak ne olduğunun anlaşılması gerekiyor. Uzman göz doktoru raporu ile renk körlüğü lensi takılabiliyor.

Makalemizde en çok sorulan renk körlüğü lensi gözde belli olur mu ve renk körlüğü lensi işe yarıyor mu sorularına yanıt vermeye çalıştık.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?