robocop

RoboCop çizeri bir Türk!

RoboCop bir Türk sanatçının çizgisiyle çizgi romanda hayat buldu!.. Peki, ünlü kahraman RoboCop’u çizen Türk kim?

“Yarı insan-yarı robot” RoboCop’un Last Stand – Son Direniş adlı 3. serisini, en iyi çizerler arasından sıyrılan 38 yaşındaki Türk illüstrasyon sanatçısı ve akademisyen Mehmet Korkut Öztekin çizgi romana aktardı.

Yönetmenliğini ilk olarak 1988 yılında Paul Verhoeven’in yaptığı, ikinci filmini ise Irvın Kershner’in yönettiği, senaryo yazarlığını ünlü çizgi romancı Frank Miller’in üstlendiği RoboCop’un macerasına yıllar sonra bir Türk sanatçı da eklendi. Mehmet Korkut Öztekin adını dünyanın sinema, senaryo ve yayınevi devleriyle birlikte yazdırdı.

Miller’in kaleme aldığı senaryoyu ilk olarak çizgi romana aktaran Juan Jose Ryp’ten yıllar sonra Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Tasarımı Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Korkut Öztekin de RoboCop çizeri oldu.

Frank Miller’in RoboCop 3 filmi için Metro Golden Mayer Stüdyoları’nın (MGM) isteği doğrultusunda kaleme aldığı, Steven Grant’ın çizgi roman senaryosu formatına dönüştürdüğü ve Öztekin tarafından kaleme alınan eserin ilk cildi mart ayında, ikincisi 16 Aralık’ta BOOM! Studios tarafından yayımlandı.

ABD’deki raflarda yerini alan, İspanyolca ve Fransızca basımı da yapılan RoboCop 3 Last Stand – Son Direniş’in internet üzerinden e-satışı da başladı.

Dünyanın birçok yerinden teklifler alan Manga Bir Kültürel Direniş Aracı adlı kitabın yazarı Öztekin, Los Angeles kökenli bir yayınevi olan BOOM! editörünün kendisiyle internet üzerinden iletişime geçtiğini anlattı.

Kısa bir süre sonra meşhur İngiliz yönetmen yazar ressam Clive Barker’ın Brandon Sieferd ile kaleme aldığı Hellraiser projesinde Tom Garcia ile çalıştığını dile getiren Mehmet Korkut Öztekin, sonrasında RoboCop 3 için aldığı teklifi şöyle anlattı:

“Beni aktör gibi denemeye aldılar, senaryoyu 2 sayfa halinde çizip yolladım. Seçici heyet MGM lisans ofisinde çalışan sorumlulardı ve adları gizli tutuluyordu. Birçok çizer davet edilmiş, benim çalışmalarım beğenilmiş. Ben de ‘tamam’ dedim, anlaştık. İlk etapta proje gizli tutuldu. Bir süre sonra BOOM! Stüdyoları internet üzerinden afişleri yayınladı. İlk defa adımı Frank Miller’ın adıyla yan yana gördüm. Bu proje, Türk çizer olarak hayallerinizde göreceğiniz cinsten bir fırsat.”

Öztekin, Alien ve Predator filmleriyle altın üçlü oluşturan RoboCop adlı kahramanın öyküsünü şöyle anlattı:

robocop“RoboCop bir taraftan bilim kurgu, bir taraftan yüksek şiddet içeren aksiyon temalarını barındıran bir tür başlatan 3 filmden biri. Yakın gelecek tasviri çiziyor. Tamamen şirketleşmiş bir dünyada kamu kurumlarının bir şirket tarafından alındığı Detroit şehrinde halk işsizlikle mücadele ediyor. Yüksek düzeyde korku, şiddet ve sosyal dejenerasyon var. Polis memuru Alex Murphy de hunharca saldırıya uğruyor. Öldükten sonra arta kalanlar bir makineye dönüştürülüyor. RoboCop, Amerika’da doğmuş ama Japon mangalarından etkilenmiş ve Avrupa’da da çok sevilen bir karakter.”

Dünyanın iletişim teknolojileri sayesinde artık küçüldüğünü, kaliteli işler ortaya koyan kişilerin de internet üzerinden paylaşımda bulunarak dünyanın bir diğer köşesine ulaşabildiğini ifade eden Öztekin, “Benim işim hikayeleri toplamak ve o hikayeleri anlatmak. Herkesin bir öyküsü var, birinin içinden çıkamadığı problemin çözümü başka bir öyküde olabilir” dedi.

Adının Frank Miller ile yazılmasının gurur verici olduğunu ifade eden Öztekin, “Ben o kadar popüler bir adam değilim, kendi küçük dünyasında güzel şeyler yapmaya çalışan bir akademisyenim. Alternatif bir anlatım biçimiyle ilgilenen bir adam olduğum için insanların beni tanımaması çok doğal” dedi.

Farklı ülkelerden ve yazarlardan teklif aldığını, Yeni Zelandalı bir yazarın çalışmasını grafik roman haline getirmek için çalıştığını söyleyen Mehmet Korkut Öztekin’in bizden bir öyküyü resimleme projesi de var.

Anlatmak istediği çok önemli bir hikaye olduğunu söyleyen çizer, isteğinin bize ait hikayeleri bütün dünya ile paylaşmak olduğunu dile getiriyor.

Birçok kahramanı çizgi romana aktaran Öztekin’e göre herkes kahraman olabilir, insanlar kendi hayatlarını yazmaya başlamalı. Ona göre hepimiz birer kahramanız.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?