Football Manager 2014 çıktı!

Football Manager tarihindeki en gelişmiş ve içerik açısından en zengin oyun olacak Football Manager 2014 piyasaya çıktı

Windows PC, Mac ve Linux için piyasaya çıkan FM 2014, bundan önceki senelere oranla 1000’e yakın yenilik içeriyor. Fenomen menajerlik oyunu geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkçe olarak piyasaya sürüldü.

‘Bulut kaydı’ teknolojisi hayata geçiyor

FM 2014 geliştirilmiş oynanışa ek olarak ‘bulut kaydı’ teknolojisini hayata geçirdi. Bu teknoloji sayesinde oyuncular kariyerlerine dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bilgisayardan devam edebilecekler.

Öte yandan Sports Interactive Stüdyo Direktörü Miles Jacobson, FM serisi fenomenleri için önemli bir açıklama yaptı. Jacobson, “Football Manager serisini geliştirirken hiçbir zaman değişmeyen tek bir amacımız var, o da dünyanın neresinde olursanız olun size en gerçekçi ve en etkileyici gerçek-dünya futbol menajerliği simülasyonunu sunabilmek. Oyuncular artık bir bilgisayara erişebildikleri her yerden takımlarını yönetebilecek ve var olan özellikler üzerinde yaptığımız büyük yenilikler ve tonlarca yeni özellik sayesinde bugüne kadar gördükleri en iyi Football Manager deneyiminin keyfini çıkarabilecekler.” açıklamasında bulunarak kullanıcı odaklı yenilikler ile geldiklerinin altını çizdi.

İşte FM 2014’te bizi bekleyen yenilikler;

ZiZo

Yeni ‘yakınlaştır/uzaklaştır’ özelliği ile arayüzü kendine göre ayarlayabileceksin. Sistem yeni uyarlanabilir tasarımıyla uyumlu olarak çalışıyor ve yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip oyuncuların ekranda istedikleri bilgileri, istedikleri yazı ve grafik boyutuyla görebilmelerini sağlıyor. Steam’in ‘Big Picture’ modu ile kullandığında FM’i TV ekranında da rahatça oynayabileceksin.

YouTube önemli anlar paketi

Geliştirilmiş YouTube yükleme özelliği sayesinde oyuncular golleri farklı kamera açılarından gösteren önemli an paketleri yükleyebilecekler.

Mac tam ekran modu desteği

Bunlara ek olarak daha önceden duyurulan ve şimdi de haklarında biraz daha fazla bilgi verilen diğer bazı yenilikler var. Bunlar…

Linux Uyumluluğu

Platform listesine Linux’un da katılmasıyla ilk kez klavye ve fare bağlı (ve Steam çalıştıran) ve Ubuntu 12.04 LTS veya daha yeni versiyonunu kullanan cihazlarda da Football Manager oynanabilecek.

Bulut Kaydı

Steam’in ‘bulut kaydı’ işlevinin entegrasyonu sayesinde menajerler Steam hesaplarına bağlı oldukları sürece istedikleri bilgisayarlarda aynı kariyere devam edebilecekler. Dahası Windows PC, Mac ve Linux versiyonları arasındaki uyumluluk sayesinde aynı kariyeri tüm bu platformlardan istediklerinde devam ettirebileceksin.

Steam Workshop

FM2014’teki Steam Workshop entegrasyonu sayesinde oyuncular kolayca içerik yaratıp diğer menajerlerle paylaşabilecekler. Oyuncular kendilerine has oyun kabuk ve grafikleri yaratabilecek, veritabanlarını özelleştirip paylaşabilecek (ek ligler ve ülkeler de dahil olmak üzere) ve kendilerine özel turnuvalar yaratabilecekler. Ayrıca Klasik Modu’ndaki Mücadele Editörü sayesinde oyuncular benzersiz oyun senaryoları yaratıp paylaşabilecekler.

PS Vita ile karşılıklı kayıt

Football Manager Klasik oyuncuları kariyerlerine yalnızca bu üç bilgisayar platformu arasında devam edebilmekle kalmayacak, aynı kariyeri seyahat halindeyken de PS Vita’da sürdürebilecekler (FM 2014 PS Vita versiyonuna da sahip olman gerekir). PS Vita oyunu ayrıca Football Manager’in 3D maç motoru içeren ilk el konsolu versiyonu olacak…

Geliştirilmiş Maç Motoru

3D Maç Motoru büyük ölçüde geliştirildi; geliştirilmiş yapay zeka, geliştirilmiş aydınlatma ve futbolcu animasyonları, bireysel futbolcu karakter ve forma modelleri, sahadaki olaylara karşı daha gerçekçi futbolcu tepkileri ve bir çok iyileştirme bir araya gelerek bugüne kadarki en güzel görünen ve en hızlı FM Maç Motorunun ortaya çıkmasını sağladı.

Taktiksel revizyon

Taktiklerin yaratılışı, seçilişi ve futbolcu rolleri ve takım stratejilerine etkisi tamamen baştan tasarlandı. Futbolcular için birden çok pozisyon için farklı roller belirleyebileceksin, yeni futbolcu rolleri, talimatlar ve rakip menajerlerin yapay zekalarındaki gelişimler taktiklerini zaman içinde daha iyi biçimde adapte etmelerini sağlayacak.

Daha gerçekçi transferler ve sözleşmeler

FM 2014 rakip takım ve menajerlerin transfer teklifleri yapar veya cevap verirken daha gerçekçi bir yaklaşım takınmalarını sağlayan yenilenmiş bir transfer modülü içerecek. Oyuna yeni ‘gerçek dünya’ transfer şartları da eklendi; futbolcuyu satın alınan takıma kiralamak, takımlara para ve futbolcu takası teklif etmek mümkün olacak; yedek kulübesi için prim teklifi gibi yeni sözleşme şartları kullanılabilecek. Ayrıca eski ‘sıra-tabanlı’ transfer görüşmeleri artık iki farklı şekilde yapılabilecek: denenip test edilmiş eski sistem ve FM’in sözleşme görüşmelerinde kullanılana benzeyen yeni ‘canlı’ sistem.

Daha gelişmiş yönetim kurulu etkileşimi

FM 2014’te sözleşme görüşmeleri de daha gerçekçi çünkü artık menajerler ve yönetim kuruları hem ilk görüşmede, hem de sözleşme yenileme tartışmalarında takım için vizyonlarını ortaya koyup taleplerde bulunabilecekler. Menajerler başka bir takımdan teklif aldıklarında sadakatleri karşılığında transfer ve maaş bütçelerini tartışmaya açabilecek ve buna göre diğer takıma gidip gitmemeye karar verebilecekler.

Futbolcular, personel ve medya arasında geliştirilmiş etkileşim

Artık futbolcular, menajerler, rakipleri ve medya arasında daha da iyi derecede etkileşim bulunacak. Örneğin antrenör personeli yedek ve genç takım futbolcularının performansları hakkında geri bildirimlerde bulunabilecekler. Menajerler önemli futbolcularından mutsuz oyuncularla konuşmalarını isteyebilecek, sezon sonu toplantılarında menajerler oyuncularına o sezon nasıl bir performans gösterdiklerini anlatıp gelecek sezondaki hedefleri hakkında bilgilendirme yapabilecek.

Haber sistemi

Haber sistemi de menajerlerin birçok takım sorununu doğrudan posta kutusu üzerinden halledebilecekleri şekilde yenilendi. Artık haberler kategorilerine bağlı olarak farklı renklendirilecek ve daha çok detay içerecekler – örneğin gözcü raporlar tek bir haber öğesi olarak gösterilecek, içinde gözlenen tüm futbolcular hakkında rapor bulunacak ve futbolcuları listeye ekleme ve teklif yapma seçenekleri mevcut olacak.

Geliştirilmiş kullanıcı arayüzü

FM 2014’in kullanıcı arayüzünde de büyük değişiklikler yapıldı. Antrenman özeti sayfası, transfer merkezi ve haber ana sayfası gibi önemli alanlar baştan tasarlanırken, oyunun genel kullanıcı arayüzünde de irili ufaklı birçok yeniliğe gidildi. Oyunda kullanılan dil de gözden geçirilerek gerçek dünya futbolunda kullanılan dile daha yakın olması sağlandı.

Football Manager Klasik modu yenilendi!

Menajerler artık Klasik modunda daha da etkileyici bir deneyim için üçten fazla oynanabilir ülke seçebilecekler. Ayrıca FM’in ‘hızlı oyun’ modu da artık Transfer Bitiş Günü, Maç Planı sihirbazı ve yeni açılabilirler içeriyor.

Kaynak: Kubilay Gökhan Özdamar / FANATİK

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?