saç dökülmesi

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi, ciddiye alınması gereken önemli bir konudur. Peki, saç dökülmesinin sebepleri nelerdir? Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Saçlarımız döküldüğünde genellikle “mevsimsel” diyerek geçiştiririz. Fakat aslında saç dökülmesi birçok farklı soruna işaret edebiliyor. Eğer saç dökülmesi uzun bir süredir devam ediyorsa mutlaka doktora giderek sebebini bulmanız ve tedavi etmeniz gerekir. Peki genç, yaşlı, kadın, erkek fark etmeden herkesin yaşadığı bu problemin sebepleri neler olabilir? Haberimizde bu sorunlara ve tedavi yöntemlerine değindik…

Öncelikle beslenme yetersizliği saç dökülmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Özellikle D vitamini eksikliğinden kaynaklanan dökülme olabilir. Saçların çok fazla kapalı olarak kalması veya sizin kapalı bir alanda uzun süre bulunmanız durumunda D vitamini alamayan saçlar dökülebilir. D vitamini en çok güneşten alınır. Eğer kış aylarında bu sorunla karşılaştıysanız veya güneş alamayacak durumdaysanız D vitamini takviyesi alabilirsiniz. Bunun dışında amino asit lizin, çinko ve bakır eksikliği de saç dökülmesine yol açabilmektedir. Yeterli proteini alamazsanız, yine bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Et yiyerek, eğer et yemiyorsanız da dışardan protein ihtiyacınızı gidererek buna çözüm bulabilirsiniz.

saç dökülmesiHormonlar da saç dökülmesinde önemli rol oynarlar. 30 yaş ve üzeri kadınlarda hormonal dengesizlik olabilir. Polikistik over sendromu, kadınlarda hormon dengesizliğine neden olduğundan, vücutta ve yüzde aşırı kıllanmaya ve saçlarda dökülmeye neden olabilir. Yine kadınlarda hamilelik döneminde saçlar gürleşebilir fakat doğumdan sonra saç dökülmesi görülebilir. Menopoz dönemindeki kadınlarda da hormonal değişimler sebebiyle saçlar dökülebilir. Tiroit problemleri de saç dökülmesine neden olabilir. Eğer boynun ön kısmında yer alan tiroit bezinin az ya da çok çalışması saçları etkileyebilir.

Eğer okul veya iş hayatınızda stres yaşıyorsanız, bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Bu dökülme stresli olduğunuz birkaç ay boyunca sürebilir. Stressiz bir hayat sürmek, saç dökülmesini de önleyecektir. Stresi azaltmak çeşitli nefes teknikleri, doğa yürüyüşleri ve meditasyon gibi yöntemlerle mümkündür.

Kullandığımız şampuanlara da dikkat etmeliyiz. Saç sağlığımızı korumanın birinci yolu budur. Sodyum lauryl sülfat (SLS) birçok şampuanda bulunan bir kimyasaldır. Bu madde, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve saç köklerine zarar verir. bu maddeyi içermeyen, doğal içerikli şampuan kullanmak saç bakımı için çok önemlidir. Saç boyalarında da benzer kimyasallar vardır. Bunlara dikkat etmeliyiz.

Çok hızlı bir şekilde kilo vermek de, saç dökülmesini hızlandırır. Şok diyetler yapmak sağlığınıza zararlı olduğu kadar saç sağlığınıza da zararlıdır. A vitamini ve yeterli proteinle tekrar eski sağlığına kavuşturmanız mümkündür. Fakat şok diyetlerden ve ani kilo kayıplardan korunmakta fayda var. Yine saçları sıkı toplamak da saç köklerini olumsuz etkiler. Sıkı saç modellerinden uzak durmalıyız.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

saç dökülmesi

Tüm saç dökülmelerinin tedavisi bulunur fakat erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi daha uzun süreli ve sabır gerektiren bir süreçtir. Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde bulunan bir hormondan kaynaklanır. Tabii burada genetik de önemli rol oynuyor. Erkek tipi saç dökülmesinde saçı en çok döken DHT hormonudur. Aynı zamanda testosteron ve bazı androjenlerde saç dökülmesinde etkin rol oynar.

Erkek tipi saç dökülmesinde bitkisel yağlar ve tedaviler dökülmeyi geçici olarak azaltsa da kalıcı sonuçlar vermeyecektir. Saçları kazıtınca daha gür çıkacağına olan inanç da, erkek tipi saç dökülmesinde işe yaramaz. O zaman tedavisi nedir, bakalım?..

Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi uzun sürelidir. Ömür boyu süren bu tedavide ilaçları bırakırsanız eski haline geri döner. Gelişen teknolojiyle birlikte saç dökülmesinin her türüne kalıcı bir çözüm bulunacaktır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?