Saç toplamak zararlı mıdır?

Birçok kadın gün içinde saçlarını toplar, açar ve şekil verir. Peki, saç toplamak zararlı mıdır?

Saçları çok sıkı olarak bağlamak, örgü yapmak, mısır örgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmek ve gererek arkadan bağlamak saçların kopmasına ve zarar görmesine neden olur. Peki, saçlarımızı sürekli ve sıkı bir şekilde toplamak saça ne kadar zarar verir?

Kadınlarda saç dökülmesinde birinci faktör genetiktir. Saç dökülmesi daha çok genetik olarak görülür ancak saçları sürekli toplamak da saçlara zarar veren bir diğer önemli etkendir. 35-40 yaşlarında kadınların yüzde 25’inde, 40 yaş üzerinde ise yüzde 50‘sinde saçlarda dökülme görülür.

Kadınlarda saç kırılmaları, saçlarda incelme ya da dökülme olarak yanlış anlaşılabilir. Kırılmanın sebepleri, saç düzleştiriciler, saç yumuşatıcılar, sık saç boyanması ve kalıcı fönler olabilir. Ayrıca saçları çok sıkı olarak bağlamak, örgü yapmak, mısır örgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmek ve gererek arkadan bağlamak da çekmeye bağlı olarak saç foliküllerini kalıcı harap eder ve saç kaybına neden olur.

sac toplamak 130215Saçı sıkıca toplamanın saçı uzattığına inanılır. Ancak bu inanış yanlıştır. Saçı sıkıca ve uzun süre toplamak saç köklerine zarar verdiği gibi, sağlıklı olan saçınızın da incelmesine ve yer yer kırılmasına sebep olur. Bununla birlikte saçı çok sıkı bir şekilde toplamak baş ağrısına sebep olmaktadır.

Saçlarımız da tüm hücre ve gözeneklerimiz gibi canlıdır. Saçı sürekli toplu tutmak saç derisinin hava almasını önler. Bu da saçlarımızın kolayca dökülmesine sebep olur. Birçok bayan saç dökülmesinin sürekli saçı toplamaktan kaynaklandığını farketmez ve daha az döküleceğini düşünerek saçı daha sıkı toplar. Ayrıca saçı sürekli toplu tutmak tokanın olduğu yerdeki saçların incelmesine ve kopmasına sebep olur. Saçları sıkı olarak toplamak özellikle alında ve şakaklarda saç dökülmesine yol açar.

Tüm bu sebepler yüzünden saçımızı sürekli topluyorsak bile gevşek toplamalı ara ara saçı açıp diplerine masaj yaparak havalandırmalıyız. Bu hem kan dolaşımımızı hızlandırır hemde saçlarımızın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Toplu saçla uyumak da saça zarar vermektedir. Saçı toplayarak yatmak, saç kırılmalarının ve kopmalarının en büyük sebebidir. Çünkü tüm vücudumuzun olduğu gibi saç derimizinde havalanmaya ihtiyacı vardır. Gece yatarken saç toplamak saç derisinin ihtiyaç duyduğu bu havayı almasını engeller. Bu da saçların çok daha kolay dökülmesine sebep olduğu gibi saçımızın topladığımız bölgeden kopmasına yada kırılmasına sebep olur.

Saçlarımızı sıkıca toplasak bile çok uzun süre öyle tutmamalıyız. Elimizden geldiğince gevşek ve sert olmayan tokalar kullanmalı ve saç köklerimizi gün içinde havalandırmalıyız.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?