Saçlarımız Nasıl Uzar?

Saçlarımız kafatasımızı örten en önemli uzuvlarımızdan birisidir. Saçlarımız sayesinde hem beynimiz sıcak, soğuk ve buna benzer dış etkenlerden korunur, hem de dış görüntümüzün büyük kısmı, yüzümüzdeki ifade ve fiziksel görüntümüz saçlarımızla tamamlanmış olur. Yüzümüze ifade veren şey aslında biraz da saçlarımızdır. Her yaşayan canlı gibi saçlarımızın da bir ömrü vardır; zira saçlarımız da doğan, büyüyen ve ölen, yani yaşayan bir dinamiktir. Saçlarımızın çıkması ve uzaması saç kökleri ile bağlantılıdır. Her bir saç teli normal süresini yani ömrünü tamamladığında saç kökünden ayrılır ve yerine yeni saç teli gelir. Tabii bu belli bir zaman döngüsü içinde gerçekleşir. Herkes sağlıklı ve gür saçları olsun ister. Özellikle kadınların büyük bir kısmı uzun ve parlak saçlara sahip olmayı arzu eder. Bunun için de hızlı saç uzatma ürünlerinden, doğal saç bakımı sağlayan bileşenlere kadar pek çok saç ürünü satın alır ve saçlarına uygular. Saçların koruyucu ve kozmetik işlevini yerine getirebilmesi için düzenli olarak uzaması gerekir. Peki saçlarımız nasıl uzar gelin bu yolculuğa tanık olalım.

Saçlarımız Nasıl Uzar 1

Saç teline büyüteçle bakıldığında spagettiye benzeyen silindirimsi bir yapıya sahip olduğu görülebilir. Saç teli, el ve ayak tırnaklarının oluşmasını da sağlayan keratin içerir. Saç tellerinin içi süngerimsi bir yapıdadır ve bu süngerimsi yapı sayesinde saçlar esnek bir özelliğe kavuşur. Esnek olması da, saçların bükülse bile kırılmamasını sağlar. Her saç teli folikül yani saç kökü denilen incecik bir kanal ile çevrilidir. Saç kökünün uçları minicik bir yumurta formundadır ve derinin alt tabakası olan dermise gömülü olarak durur.

Saçlarımızı ölene kadar muhafaza edemeyiz. Saçlar çıktıktan sonra bir müddet yaşar ve ömürlerini tamamlayarak ölür, yani dökülürler. Her insanın günde 50 ila 100 adet saç teli kaybetmesi normaldir. Dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması için saç kökleri faaliyet halindedir. 1-2 hafta süren katajen döngü yani geçiş fazından sonra yıllarca sürecek anajen döngü yani büyüme fazı başlar. En son evre ise telojen faz denilen saç köklerinin dinlenme sürecidir. Her saç kökünün kendi döngüsünü tamamlaması 2 ila 7 yıl sürer. Bu sürenin neredeyse tamamı büyüme fazı olarak adlandırılır.

Her bir saç kökünün dip kısmında kılcal kan damarları vasıtasıyla ihtiyaçları karşılanan ve hızlı biçimde bölünen bir hücre sistemi vardır. Yeni hücreler bir kanalın içinde toplanır ve saç köklerine doğru ilerler. Kanalın içindeki hücreler de zaman içinde ölür ve sertleşerek saç tellerine dönüşür. Dış kısımda buluna hücreler de sertleşir ve saç kılının etrafında bir kılıf oluşturur. Saç telleri deri yüzeyine yaklaştıkça saç kökü tarafından salgılanan bileşenler bu kılıfı kaldırır ve alttaki saç telinin üzerini açar. Saç böylelikle deri yüzeyinden dışarı doğru çıkar. Saç telleri her ay yaklaşık 1 cm. uzar. Saç kökleri saç telini beslediği süre boyunca da saçlar uzamaya devam eder.

Saç teline mikroskop altında bakıldığında yapısının pürüzlü olduğu görülür. Bu keratinden oluşan katmana kütikül adı verilir. Saç telinin bu tırtıklı yapısı; saça uygulanan işlemler, ısı, kimyasallar ve boya, gibi etmenler sebebiyle daha da tırtıklı bir hal alarak kabarır. Bu da saçların parlaklığını yitirmesine sebep olur. Zira saçların ışığı yansıtması için bu kütiküllerin olabildiğince az tırtıklı olması gerekir.

Saç telinin uzama çıkış ve uzama serüveni böyledir. Saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzaması için beslenmemize dikkat etmeli, gerekli vitamin ve mineralleri eksiksiz ve düzenli biçimde almalı ve doğal saç ürünü kullanımını tercih ederek saç bakımına özen göstermeliyiz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?