Sağlıklı saçlar için tarak mı fırça mı?

Her gün elimize aldığımız iki küçük ama çok önemli eşyamız, tarak ve saç fırçamız… Sağlıklı saçlar için hangisi; tarak mı fırça mı?..

Sadece sabah kalktıktan sonra mı? Hayır, saç taramak tüm gün boyunca önemlidir. Çünkü sadece güzellik için değil, saçımızın sağlığı için de saçı doğru taramak önemli. Peki ama kendimizi o iyiyse iyi hissettiğimiz saçlarımızı taramak için hangisini kullanmalıyız; tarak mı fırça mı?

Ne zaman tarak, ne zaman fırça kullanmamız gerektiğini bilmek ve doğru seçimi yapmak, çok daha güzel, parlak saçlara kavuşmamızı sağlayabilir.

Tarak ya da fırçanızı nasıl seçersiniz? Doğru bir seçimin saç sağlığımız üzerinde önemli bir role sahip olduğu bir gerçek. Yanlış yapılan seçimler saçları kırıyor, mat ve sağlıksız bir görünüme sahip olmalarına sebep oluyor. Hatta bu bilinçsiz tercih saçların uzamasını bile yavaşlatabiliyor.

Peki ne zaman tarak, ne zaman fırça kullanmalı? Tarak ya da fırça seçerken nelere dikkat etmeli, merak ediyor musunuz?

fircatarak1_1708Çok eski zamanlarda, fildişi ya da balina kemiğinden yapılan taraklar kullanılıyordu. Neyse ki bugün karışmayan, düğümlenmeyen saçlara sahip olmak için o taraklara ihtiyaç yok. Fildişi ya da balina kemiği olmasa da oldukça kaliteli olanları mevcut. Tabi ki bu konuda da dikkat etmemiz gereken hususlar var…

Öncelikle tarağın dişleri kırık olmamalıdır. Tarağın üzerinde  saçı çekecek hangi bir yarık olmamalıdır. Plastik yerine boynuz ya da ahşap olan tipte tarakları tercih ederek saçlarınızın elektriklenmesini ve kabarmasını önleyebilirsiniz. Boynuz tarak keratin yapısı ile saç uçlarının kırılmasını da önler. Saçlarınız ıslakken, banyodan sonra tarak kullanmanız en ideali. Eğer saçlarınız kısa ya da orta uzunluktaysa yaklaşık 25 santimetre boyunda, klasik bir tarak işinizi görecektir. Eğer uzun saçlara sahipseniz tarağınızın dişlerinin klasik bir tarağa göre daha aralıklı ve seyrek olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Tarağınızı haftada bir kez kullandığınız şampuanınızla yıkamayı ihmal etmeyin. Eğer yağlı saçlara sahipseniz bu zaman daha da kısalabilir.

fircatarak2_1708Elektriklenen, karışan ve şekli bozulan saçlara eski formunu vermek için birkaç fırça darbesi yeterli olabilir. Saç fırçalamayla ilgili, belki bilmediğiniz ilginç bir gerçek de yorgunluğu giderdiği. Bunun nedeni masaj görevi görerek baştaki kan dolaşımını hızlandırması. Saçlarınızı yıkamadan önce iyice fırçalayarak en iyi sonucu alabilirsiniz.

Gür ve uzun saçlar için çok büyük, geniş fırçalar ideal. Bu fırçaların tellerinin de uzun olması saçların içine işlemesi için gerekli. Daha ince telli ve kısa saçlar için çok büyük formda olmayan fırçalar tercih edilebilir. Bu tip saçları olanların fırça seçerken dikkat etmesi gereken şey ise fırçanın tel uçlarının, kafa derisini tahriş etmeyecek şekilde yuvarlanmış olması. Fırça seçerken doğal malzemeden yapılmış kıllara sahip olanları tercih edebilirsiniz. Bu tip fırçalar saçları sentetik malzemeli olanlar gibi yıpratmıyor.

Saç fırçanızı da haftada bir kez üzerinde kalan tüm saçlardan arınacak şekilde temizleyin ve şampuanlı suyun içinde yaklaşık 10 dakika temizlenmeye bırakın, ardından iyice çalkalayın. Ters çevirerek kurumaya bırakın.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?