Salata zayıflatır mı?

Tüm diyet listelerinde salata baştacıdır… Peki ama, salata gerçekten zayıflatır mı?..

 

Zayıflama denince akla ilk salata geliyor!.. Salata her ne kadar düşük kalorili sebze karışımlarından yapılsa da, çoğu zaman tek başına zayıflama sürecinde çok işe yaramıyor, hatta bazen tehlikeli olabiliyor.

salata1_0205Sadece salata yiyerek beslenmenin tek çeşit yemek anlamına geldiğini vurgulayan uzmanlar, salatanın zayıflatmamasının nedenlerini anlattı.

Uzmanlara göre tek başına salata yendiğinde vücut protein ve karbonhidrat almadığı için kendini sindirmeye başlar ve yağ kaybı yerine kaslardan kilo kaybedilir. Kas kaybı da metabolizma hızını yavaşlatır. Bu durumda kişi kilo kaybetse bile normal beslenmesine geçtiği an iki kat daha çok kilo alır.

Sebzelerin %70-80’ine yakını su olduğu için, salata mideden çok hızlı boşalır ve hızlı acıkma yapar. Özellikle hipoglisemi yaşayanlar için doyma duyularını kaybedip daha büyük miktarda ve daha çok besin tüketimine yol açabilir. Salatalara katılan soslar da çoğu zaman önemsiz sanılır. Ancak bu soslar da kullanılan malzemelere göre ciddi kalori fazlalığı yaratabilir. Mesela; beyaz soslarda; mayonez fazlalığı, yeşil soslarda zeytinyağı fazlalığı, sarı soslarda ise hardal ve mayonez fazlalığına bağlı ciddi kalori alımı ortaya çıkar.

salata2_0205Çoğu zaman salata yapılırken içine mısır, ceviz gibi kalori değeri yüksek yiyecekler eklenebilir. Bu yiyecekler bir de sos ile buluştuğunda ortaya kalori açısından tam bir bomba çıkabilir.

Uzmanlar salatayı asla tek başına bir öğün olarak tüketmeme konusunda da uyarıyorlar. Salatalar aslında iyi birer lif kaynağıdırlar. Yemekle birlikte tüketilirse midede şişer ve mideden hemen boşalmaz. Ayrıca yemeğe çorba yerine salata ile başlanırsa, çiğneme duygusu tatmin edileceğinden ana yemek daha az yenir.

Salata ile başlanılan yemekte 1 bardak ayran içmek veya yoğurt yemek de ihmal edilmemeli. Salata ve ayran bittikten sonra bir et veya sebze yemeği tercih edilebilir. Yanında da sağlıklı beslenmek adına bir dilim esmer ekmek eklenebilir.

salata3_0205Salata ile başlanan yemekte, yudum yudum iki bardak su içildiğinde, midede doluluk hissedilir ve yemek daha az yenir. Aynı zamanda kabızlık çekenler için de iyi bir çözüm olur. Çünkü su salata ile birlikte bağırsakta süpürge etkisi gösterir.

Salataya et, tavuk, balık, yumurta eklendiğinde doygunluk süresi artar. Aynı zamanda tek çeşit beslenmekten kaçınılmış olur. Hatta bazen salatalara haşlanmış kurubaklagil (kurufasulye, nohut, mercimek) eklenebilir. Çünkü kurubaklagiller, hem çok iyi bir karbonhidrat, hem çok iyi bir lif, hem de kısmi protein etkisi göstererek salatıyı daha besleyici hale getirir. Ancak haşlanmış kurubaklagil de 4 yemek kaşığından fazla konmamalı. Çünkü 4 kaşık kurubaklagil 1 dilim ekmek ve yarım porsiyon proteine eşdeğerdir.

salata4_0205Yemekte tatmin olmak, doygunluk ve çeşitlilik sağlayabilmek için salatalarda farklı sebzeler kullanılabilinir. Mesela; haşlanmış kök bitkilerden pancar, kereviz, yer elması olabilir. Bunlar tokluğu biraz daha uzatır. Farklı lezzetler oluşturmak adına da haşlanmış yeşil fasulye, közlenmiş patlıcan veya kabak da kullanılabilir. Hep pişirerek yenilen ıspanak, kuzu kulağı, semiz otu gibi sebzeleri çiğ kullanmakta fayda var.

Salataya sos yaparken de eller yağdan yana fakir olmalı. Limon, sirke, nar ekşisi, sarımsak, kekik, nane, fesleğen gibi yardımcı baharatları daha çok ama zeytinyağını kişi başı 1 tatlı kaşığı hesaplayarak koymakta fayda var. Bazen mayonez yerine yoğurtla da çok lezzetli soslar hazırlanabileceği akılda tutulmalı.

Tüm bu uyarılara dikkat edildiğinde salata zayıflamaya yardımcı olabilir!..

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?