Salvador Dali’nin hayatı!

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizmin yani gerçeküstücülük akımının temsilcisi Salvador Dali; gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlüdür.

Ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenen Salvador Dali, Walt Disney ile birlikte Destino isminde kısa bir çizgi film yapmıştır. Salvador Dali yaşamı boyunca, sanatıyla olduğu kadar ilginç giyim tarzı, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiştir.

Salvador Dali 11 Mayıs 1904′de İspanya’nın kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba olan Figueras’ın bir köyünde doğmuştur. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. Ona koydukları isim; ölmüş kardeşinin ismiyle aynıydı: Salvador. Ölen kardeşine ikizi kadar benzeyen ressam, ailesinin dikkatini çekmek farklı davranışlar sergiledi.

10 yaşında ilk self-portresini (kendi portresini) yaparak ona Hasta Çocuk ismini verdi. Daha süre sonra bir resim kursuna başlayan Salvador Dali, karakalem çalışmayı öğrendi. İlerleyen dönemlerde izlenimci (empresyonist) ve kübist ressamları keşfetti.

1920′li yılların başında Madrid San Fernando Akademisi’ne başlayan Salvador Dali, anarşist hareketleri nedeniyle okuldan atıldı, bir süre tutuklu kaldı ve 1926yılında okuldan tamamen atıldı. İlerleyen dönemlerde Paris ve Londra’da ünlü ressamlar ile tanıştı.

1926 yılında Sürrealist Şair Paul Eduard’ın eşi olan Gala’yla tanıştı. Gala; Dali için bir âşık, bir arkadaş, esin perisi, model ve danışman ve oldu. 1929’dan beri beraber yaşayan Dali ve Gala, 1934’te bir devlet nikâhıyla evlendi. İlk önce İspanya İç Savaşı’ndan daha sonra Dünya Savaşı’ndan kaçmak için tüm dünyayı gezdiler.

Salvador Dali, 1934 yılından sonra Amerika’nın New York şehrine yerleşti. 1966 yılında New York Modern Sanatlar Müzesi’nde kendisine bir retrospektif (sanatı belli bir olgunluğa erişen bir ressamın, gençlik yıllarından beri yaptığı önemli çalışmaların yer aldığı resim sergisi) adandı. Salvador Dali, bir sonraki sergisini 1979 yılında açtı. Bu sergiden 3 yıl sonra 1982 yılında Gala öldü. Salvador Dali, Gala’nın ölümünden sonra nerdeyse resim yapmayı bıraktı. Gala’nın mezarının bulunduğu İspanya’nın Pubol kentine yerleşen Salvador Dali, son eserlerini burada tamamladı. Salvador Dali, Pubol Şatosu’ndaki yangından kurtulduktan sonra; 23 Şubat 1989’da 84 yaşındayken hayata veda etti.

En önemli eserleri

Belleğin Azmi /1931

Dali_1_BelleginAzmi350
Yumuşak Saatler ya da Eriyen Saatler olarak da bilinen eserde, geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmedilmiştir. Eser genel olarak, katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak yorumlanır.

Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü)/ 1936

Dali_2_HaslanmisFasulyeliYumusakYapi350
Resimde 1936’da başlayan ve tüm İspanya’yı kaosa sürükleyen İspanya İç Savaşı betimlenmektedir.

Filler ve Kuğular

Dali_3_FillerveKugular350

Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı

Dali_4350

Gerçeküstücülük
Gerçeküstücülük ya da sürrealizm, Avrupa’da birinci ve ikinci dünya savaşları arasında gelişmiştir. Temelini, akılcılığı yadsıyan ve karşı-sanat için çalışan ilk dadaistlerin eserlerinden alır. Gerçeküstücülük akımı, gerçek dışı anlamında değil aksine gerçeğin insandaki iz düşümü şeklinde algılanan bir yaklaşımdır.

Dadaizm
Dada, Dadaizm veya Dadacılık Birinci Dünya Savaşı yıllarında başlamış kültürel ve sanatsal bir akımdır. Dadaizm, Dünya Savaşının barbarlığına, sanat alanındaki ve gündelik hayattaki entelektüel katılığa protesto olmuştur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?