Samanyolu Galaksisi

Samanyolu galaksisi bulutsu bir küme topluluğudur. Geceleri ve gündüzleri açık havalarda dünyadan da bakıldığında görülebilen bu küme topluluğu, uzayı silik bir ışık şeklinde bir baştan bir başa sarar. Güneş sisteminin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisi nedir ve Samanyolu galaksisi hakkında bilgiderlemesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Samanyolu galaksisi, güneş sistemi ve dolayısı ile dünyamızın da içinde bulunduğu galaksidir. Güneş sistemi ve güneş sistemi gezegenlerinden başka Samanyolu galaksisinde yaklaşık olarak 37.964 adet gezegenin var olduğu sanılıyor. Çok büyük bir alan olan Samanyolu galaksisi ile ilgili bu teori, cihazlar ile yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya konulmuştur. Yaklaşık sayısı olarak Samanyolu galaksisi gezegenlerinden sadece 361 adetinde yaşam olabilme ihtimali vardır. Bu bir teori olmakla birlikte uzayda hayat olup olmadığı konusunda araştırmalarda bulunanların heyecanlanmasını sağlamıştır.

Samanyolu galaksisi günümüzden yaklaşık 2400-2500 yıl öncesinde keşfedilmiştir. İlk olarak M.Ö. yıllarda antik çağ filozafları, bu büyük galaksi hakkında düşüncelerini belirtmiştir. Farklı çok sayıda görüş bildirimi ve çalışmalar yapılmıştır. Ancak ilk dikkat çeken çalışmalar, 1600’lü yıllarda yapılan çalışmalar olmuştur. Galileo’nun yaptığı bu çalışmalardan sonra 1700’lü yıllarda Emanuel Kant tarafından yapılan çalışmalar da dikkat çekmiştir. Her iki çalışmada da galaksi hakkında çok fazla bilgi elde edilememiştir. Ancak 20. yüzyılda yapılan çalışmalar ile Samanyolu galaksisi hakkında net bilgilere ulaşılmıştır.

Samanyolu Galaksisi gök bilimcilerin kendilerine göre verdikleri isimler ile anılan farklı kollara ayrılmıştır. Güneş sistemi ve dünyamız Orion yani Avcı isimli kolda yer almaktadır. Gözlemlenebilir evrendeki milyarlarca gök adadan bir tanesi olan Samanyolu Galaksisinin türü yarı çubuklu sarmal gök ada türüdür. Kalınlığı yaklaşık olarak 1.000 ışık yılı kadardır. Çapı ise 100.000 ışık civarındadır. Bu da galaksinin büyük bir disk gibi görünmesini sağlar.

Samanyolu Galaksisi 1

Samanyolu Galaksisi içinde yaklaşık olarak 100 milyar ile 200 milyar arasında yıldız olduğu var sayılır. Tahminlere göre en yaşlı yıldız 13.2 milyar yaşındadır. Bu yıldız ile galaksinin yaşının birbirine yakın olduğu var sayılır. Diğer galaksi ve sistemlerde olduğu gibi Samanyolu galaksisinde de yeni yıldızlar ortaya çıkabilir ve var olan yıldızlar yok olabilir. Yine tahminen 30-40 yılda bir yıldız ölüyor. Her 40 yılda ise yaklaşık olarak 200 civarında yeni yıldız oluşuyor. Büyüklükleri, küçükleri, yapıları ve özellikleri farklı olan bu yıldızların her biri Samanyolu galaksisi içinde önemli yere sahiptir.

Uzayda Samanyolu dışında benzer özelliklerde başka galaksilerin de varlığı ortaya çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılan bu galaksiler hakkında daha detaylı olarak araştırmalara devam edilmektedir.

Samanyolu Galaksisi 2

Samanyolunun merkezi ile güneşin arasındaki mesafe yaklaşık olarak 25-27.000 ışık yılı kadardır. Güneşin samanyolu galaksisinde dönme süresi ise 220 milyon ışık yılı kadardır. Güneşin samanyolu galaksisinde görece hızı ise 552 kilometredir. Samanyolu galaksisinin Türkçe karşılığı Süt Yolu’dur. Samanyolu galaksisine ait altı adet bileşenden bahsedilmektedir. Bunlar ; ince ve kalın disk, halo, karanlık halo, şişkin bölge ve yıldızlar arası ortamdır.

Samanyolu galaksisi, bilimsel olarak çalışmaların en fazla yapıldığı galaksidir. Çıplak gözle bakıldığında dünyadan toz kümesi olarak Samanyolu galaksisi ve içindeki yıldızlar görülebilir. Açık havalarda gök yüzüne bakıldığında görülen yıldızlar, samanyolu galaksisi elemanlarıdır. Takım yıldızlar ya da tek olarak özel olarak yıldızlara farklı isimler verilir. Bizim gözümüz ile görebildiğimiz samanyolu galaksisi sadece belirli kollarını kapsar. Güneş sisteminin içinde bulunduğu kol ve yakınındaki kolların bir kısmını görebiliriz. Geri kalan Samanyolu galaksisi elemanları için teknolojik aletler ve uzay araçlarına ihtiyaç vardır. Gelişen teknolojiler ile birlikte bu alanda çalışmalar daha fazla gelişmiş ve ilerlemiştir.

Samanyolu Galaksisi 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?