sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik nedir?

Çoğumuzun filmlerde duyduğu sanal gerçeklik gözlükleri artık çok da uzak değil. Son teknolojinin günlük hayata girmesine çok az kaldı. Sanal gerçeklik gözlükleri satılmaya başlandı…

Sanal gerçeklik kavramı kısaca “gerçeğin yeniden inşa edilmesi” olarak tanımlanabilir. Gerçek dünyaya ilişkin bir durumun, bilgisayar tarafından yaratılmış üç boyutlu bir benzetimi içinde, kullanıcının bu benzetim ortamını vücuduna giydiği çok özel aygıtlar yardımıyla duygusal olarak algıladığı ve bu yapay dünyayı yine bu aygıtlar aracılığı ile etkin olarak denetleyebildiği sistemlerdir.

Sanal gerçeklik uygulamaları, kullanıcılarına bilgisayar tarafından yaratılmış yapay dünyaya girebilme, orada çeşitli deneyimler yaşama ve orayı yönlendirebilme olanağı sağlar. bilgisayar ortamında oluşturulan 3 boyutlu resimlerin ve animasyonların teknolojik araçlarla insanların zihinlerinde gerçek bir ortamda bulunma hissini vermesinin yanı sıra, ortamda bulunan bu objelerle etkileşimde bulunmalarını sağlayan teknoloji olarak tanımlanabilir.

sanal gerçeklikHer alanda etkin olarak kullanılabilecek olan sanal gerçeklik, bilgisayara dayalı, etkileşimli ve çoklu ortam teknolojisidir. İnsan ve makine arasındaki iletişimi artırmak için geliştirilen, insan duygularına hitap eden, öğrenmede oldukça etkili bir teknoloji olduğu da söylenebilir. Bu teknoloji, insan-makine etkileşimini görsel ve işitsel iletimle yetinmeyip, hissetme yoluyla artırma çalışmasıdır.

Sanal gerçeklik ortamlarının sahip olduğu ses, ışık ve etkileşim özelliği kişinin tüm duyu organlarını aktive edici bir durumda özelleştirilmiştir. Kısacası, gerçek dünyaya ilişkin bir durumun bilgisayar tarafından oluşturulmuş üç boyutlu bir benzetimi içinde, kullanıcının bu benzetim ortamını, vücuduna giydiği çok özel amaçlı aygıtlar aracılığı ile etkin olarak denetleyebildiği bir sistemdir.

Gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştiren sanal gerçeklik (virtual reality) gözlükleri son dönemlerin en popüler teknolojisi oldu. 5 milyar dolarlık pazara ulaşması beklenen bu sanal gerçeklik gözlüklerinin sayısı da her geçen gün artıyor.

Şu anda teknolojinin sağladığı imkanlarla geliştirilen sanal gerçeklik gözlükleri, iki farklı lensin doğru açıyla birleştirilmesiyle yapılıyor. Bu lenslerin yanı sıra hareket sensörü ve işlemci hızı gibi özellikler de sanal gerçeklik gözlüklerinin en önemli parçaları arasında yer alıyor. Bu gözlükler için hazırlanan oyun ve film gibi içerikler ise özel olarak hazırlanıyor. Özel video ve oyunlarla gözlüğün lens, hareket sensörü ve işlemcisi gibi özellikler birleşince, kullanıcılar kendilerini gerçek bir sanal dünyanın içinde buluyor. Örneğin; kafasını sağa çeviren biri gözlükteki videoda veya oyunda sağa doğru bakabiliyor. Bu da kullanıcıların sanal bir dünyaya girmesini sağlıyor.

Sanal gerçeklik daha yeni bir teknoloji ancak 2014 yılında 200 bin adet civarında sanal gerçeklik gözlüğü satıldığı tahmin ediliyor. Ancak bu rakam her yıl katlanarak büyüyecek gibi. 2015’te 5.7 milyon adet sanal gerçeklik gözlüğü satılması bekleniyor. Bu rakam 2018 yılında ise 5.2 milyar dolara ulaşacaktır.

Özellikle sinema sektörü sanal gerçeklik gözlükleri üzerine çalışmalarını başlattı. Sundance Film Festivali’nde sanal gerçeklik gözlükleriyle hazırlanmış filmler ilk kez seyircilerle buluştu. Bu da sanal gerçeklik gözlüklerinin önümüzdeki dönemlerde hızla popüler olacağının kanıtı gibi.

sanal gerçeklikPiyasadaki Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Samsung Galaxy Gear VR
Geçtiğimiz yılın sonunda satışa çıkan Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü, sadece Galaxy Note 4 akıllı telefonla beraber kullanılabiliyor. Galaxy Gear VR için geliştirilen özel içerikler arasında Marvel kahramanlarının olması ise dikkat çekenler arasında. Bu modelin satış fiyatı ise 500 ile 600 TL arasında değişiyor.

Google Cardboard
Tamamen kartondan yapılmış bir model olan Google Cardboard, 5 inçlik tüm akıllı telefonlarla uyumlu. Google’ın Cardboard’a özel geliştirdiği özel uygulamalar sayesinde YouTube videoları izlenebiliyor ve Google Haritalar servisi kullanılabiliyor. Daha birçok uygulamanın bulunduğu Cardboard’un satış fiyatı ise 50 TL civarında.

Oculus Rift
Sanal gerçeklik konusunda en tecrübeli markalardan biri olan Oculus Rift, üzerindeki ekran sayesinde akıllı telefonlardan bağımsız olarak çalışıyor. Şu anda ikinci modeliyle geliştirilmeye devam eden bu gözlük şirketini kısa bir süre önce Facebook, 2 milyar dolara satın aldı. Oculus Rift satış fiyatları 1500 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.

LG VR for G3
Akıllı telefon modeli G3 için bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştiren şirket, özel uygulamalar da geliştirdi. Plastik bir kasaya sahip olan VR for G3’te özel bir ses sistemi de bulunuyor. VR for G3, şu anda LG G3 alanlara ücretsiz olarak veriliyor.

sanal gerçeklikSony TMZ-H2
Sony, yeni modeli olan ‘TMZ-H2’yi kullanıcılara sundu. Diğer modellerden farklı olarak sanal gerçekliği 3D olarak sunan bu model, tasarımı, 330 gramlık hafifliği ve Sony’nin kendine ait içerikleriyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Sony TMZ-H2, yaklaşık 3 bin TL’den satılıyor.

Microsoft HoloLens
Yeni işletim sistemi Windows 10’u kullanıcılara sunan Microsoft, bir sürpriz yaparak artırılmış gerçeklik gözlüğünü de tanıttı. HoloLens adındaki bu gözlük, fiziksel dünyada 3 boyutlu sanal grafiklerle çalışılabilinmesini sağlayacak. Örneğin; video oyunlar gerçekte var olan bir masanın üzerinde oynanabilecek veya Windows 10 uygulamaları, evdeki duvarın üzerine yerleştirilebilinecek. Gözlüğün fiyatı henüz açıklanmadı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?