sarımsağın faydaları

Sarımsağın faydaları ve zararları nelerdir?

Geçmişten günümüze şifa kaynağı olarak kullanılan sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsağı fazla tüketmek zararlı mıdır?

Latince adı ‘Allium Sativum’ olan sarımsak, yüzyıllardan beri bütün dünyada sofraların vazgeçilmezi olarak şanını koruyor. Anavatanı Hindistan olan sarımsak, Mısır Piramitleri’nin inşa edildiği döneme kadar inen köklü bir tarihe sahiptir. Yüzyıllardır birçok kültürde sarımsağın faydaları bilinmekte ve şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Sarımsak kurutulmuş, taze ya da sarımsak yağı şeklinde tüketilmektedir. Bir baş sarımsakta yaklaşık 20 diş sarımsak bulunur. Her bir diş ise 1 gram ağırlığındadır. Sarımsak, 2 metre ve bazen daha da fazla büyüyebilmektedir. Fazla tüketilmesi ise zararlı olabilir. Bir kişinin günde en fazla tüketebileceği taze sarımsak miktarı 2 diş, kurutulmuş olarak ise 600-1200 mg, sarımsak yağından ise 0,03-0,12 ml’dir.

sarımsağın faydaları

18. yüzyılda Fransa’da insanlar, veda hastalığından korunmak için sarımsak yemişler, şarapla karıştırarak içmişlerdir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları esnasında da askerlerin kangren olmasını engellemek amacıyla sarımsak kullanılmıştır. Günümüzde ise sarımsağın faydaları çok daha iyi biliniyor.

Damar sertliği, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca sarımsak bağışıklık sistemini de güçlendirir ve kansere karşı korumada yardımcı olabilir. Kışın en çok görülen nezleye de iyi geldiği araştırmalarla ortaya koyulmuştur.

Yapılan araştırmalar, sarımsağın kalp hastalığını önlemeye yardım ettiğini göstermiştir. Sarımsak damar sertliğini yüzde 7 ile 8 arasında azaltmaktadır. Kan inceltici görevi gören sarımsak, kalp krizi ve felçleri de bu anlamda önler.

Sarımsak ayrıca, saç dökülmesi ve saçlarda meydana gelen kepeklenme sorununa karşı faydalıdır. Kulak iltihabına iyi gelir. Mineral ve vitamin açısından çok zengindir. Şeker hastaları için fayda olan sarımsak kan şeker düzeyini düşürmekte etkilidir.

sarımsağın faydalarıSarımsağın zararları nelerdir?

Sarımsak da diğer birçok gıda gibi fazla tüketildiğinde zararlı olabilmektedir. Mide rahatsızlığı, şişkinlik, ciltte batma hissi, kaşınma ve ağız kokusu yapabilir. Nadir görülen yan etkisi olarak baş ağrısı, iştah kaybı, kas ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk sayılabilir.

Ameliyat olmadan önce sarımsak tüketmek zararlıdır. Sarımsağın kan inceltici etkisi ameliyatta kanama riskini arttırır. Ayrıca kullanılan diğer ilaçlar ile de etkileşime geçebilir. Ülser veya tiroid sorunları olan kişilerin sarımsak almadan önce doktora danışmaları gerekir.

Sarımsak, cilt yapısı çok hassas olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Sarımsak tüketen kişilerde ciltte kaşıntı, kızarıklık ve baş dönmesi gibi olumsuzluklar gözleniyorsa sarımsak tüketimine biraz ara vermeli veya çok az tüketmeliler.

Tansiyon problemi olanlar için de sarımsağı fazla tüketmek zararlı olabilir. Tansiyonu yükselten sarımsak, bayılma ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Sarımsağın çiğ olarak tüketildiğinde daha faydalı olduğu düşünülse de bu yanlış bir fikirdir. Mümkün olduğunca pişmiş veya ezerek tüketmek gerekir. Eğer cilt bakımı için kullanılacaksa o zaman çiğ olarak kullanabilirsiniz.

Sarımsak nasıl tüketilmelidir?

Yemeklere çiğ olarak veya bitki çaylarına katılarak tüketilebilir. Salata veya yemeklerin sosuna da katılabilir. Yemeklere pişirerek veya ezerek katmanız sağlık açısından daha faydalıdır. Çiğ olarak yani ağızda ezilerek tüketilen sarımsak, mideye zarar verebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?