satranç

Satranç nedir? Nasıl oynanır?

Satranç nasıl bir oyundur ve nasıl oynanır? Çok eski tarihlere dayanan satrancın faydaları nelerdir? 

İki oyuncu ile oynanan bir zeka oyunu olan satranç, 8×8’lik bir tahta üzerinde oynanır. Yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşan satranç tahtası toplamda 64 kareden oluşur. Oyunculardan biri siyah renkli taşları, diğeri ise beyaz renkli taşları alır. Oyuncuların 16 adet taşı bulunur. Taşlar, birer adet şah ve vezir, ikişer adet fil, kale ve at, sekiz adet piyondan oluşur. Her oyuncunun her seferde bir hamle yapma hakkı bulunur. Oyunun amacı, rakibinin şahını mat etmektir. Çok eski tarihlere dayanan oyunun, günümüzde turnuvaları düzenlenir. Peki, spor dalı olarak kabul edilen satrancın tarihçesi nedir?

Satrancın milattan Önce 2000’li yıllarda ortaya çıktığına dair çeşitli bulgular vardır. Örneğin Mısır Piramitleri’ndeki kamartmalarda satranç olduğu düşünülen çizimler bulunur. Çin’de, Anadolu’da ve Mezopotamya’da oynanmaktaydı. Milattan sonra 3. ve 4. yüzyıllarda Hindistan’da “çaturanga” adıyla oynanan oyun, zamanla günümüzdeki adı almıştır.

satrançSatranç kesin olarak milattan sonra 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkmıştır. 400 yıl sonra ise tüm Asya kıtasına, oradan da Ortadoğu ve Avrupa’ya yayıldı. 15. yüzyıldan itibaren, Avrupa’da soylu kesim tarafından çok popüler bir oyun olarak oynandı ve “kraliyet oyunu” olarak anılmaya başlandı. Kuralları da zaman içinde değişti ve 19. yüzyılda günümüzdeki halini aldı. 19. yüzyılın ortalarından itibaren düzenli olarak satranç turnuvaları düzenlenir. İlk resmi Dünya Satranç Şampiyonu Wilhelm Steinitz’tir. Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) ise 1924’te kurulmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte satranç dijital ortama aktarılmış ve satranç programları ortaya çıkmıştır.

Satrançta amaç nedir?

Satrancın amacı, rakibinin şahını mat etmektir. Rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında olması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdidi önleyecek başka bir hamlesinin olmaması sonucunda şah, mat olmuş olur. Bunu sağlamak için ise, rakibin taşlarını alarak onu güçsüz bırakmak gerekir. Böylece şahını koruyamayacak duruma gelen rakip, mat olmaya adım adım yaklaşır.

Eğer bir oyuncunun yalnızca şahı kalır ve şahının tehdit altında olmayan bir kareye yapacağı bir hamlesi yoksa, aynı zamanda şah tehdit altında değilse oyun pat olur. Pat olması, oyunun berabere bitmesi anlamına gelir. Oyunculardan birinin yenilgiyi kabul etmesiyle de oyun berabere bitebilir.

Satrançta her taş, kurallara göre hareket ederek rakip taşını yerinden edebilir. Buna taş almak denir. Oyundan çıkan taş bir daha oyuna dönemez. Ancak bir piyon, ilerleyerek son kareye kadar giderse, piyon yerine herhangi bir taş oyuna alınabilir.

Satrançta taşlar birbirinin üzerinden atlayamaz fakat at ve rok istinadır. Taşlar, kendi taşlarının olmadığı yerlerde veya rakibin taşlarının olduğu kareye kadar hareket edebilirler. Rakibin taşını yerinden ettikten sonra boşalan kareye kendi taşını koyabilir.

Satrançta rok, bir yarı hamlede şah ve kalenin hareket etmesine izin verilen tek hamle türüdür. Rok yapılabilmesi için gereken şart, iki taşın da hiç hareket etmemiş olmasıdır. Şah, kaleye doğru 2 kare gider, kale de şahın üzerinden geçerek şahın yanındaki kareye geçer. Rakibin “şah” hamlesinde rok yapmak yasaktır. Şah kendisine yakın kale ile rok yapıyorsa “kısa rok”, eğer arada vezirin bulunduğu taraftaki kale ile yapıyorsa “uzun rok” denir.

satranç

Satrancın faydaları nelerdir?

* Satranç oynarken oyuna odaklanırız. Bu da konsantrasyonu arttırır.
* Hafızayı güçlendirir. Oyundaki varyasyonların incelenmesi hafızada olumlu etkiler yaratır.
* Stratejik bir oyun olan satranç, taşların hızlı hamleleri ve şahı korumak için yapılan hareketlerle mantıksal düşünmeyi geliştirir.
* Hayal gücünü olumlu yönde etkiler. Yeni hamleler düşünürken hayal gücünüzün de geliştiğini fark edeceksiniz.
* Sorumluluğu üstlenmenizi sağlar. Satranç tahtasında tek başına oynayan oyuncu, yaptığı hamlelerin sorumluluğunu üstlenir.
* Hayattaki seçimlerimizin sonuçlarını tahmin etmemizi sağlar.
* Kazanma ve kaybetme üzerine olan satranç, başarı odaklı bir oyun olduğu için, hatalarınızdan ders almanızı ve başarılı olmanızı sağlar.

Satrancın bunlar dışında daha birçok yararı bulunur. Yaş fark etmeksizin herkes satranç oynayabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?