sera etkisi

Sera etkisi nedir?

Son zamanlarda, yaşanan küresel ısınmayla birlikte sera etkisi kavramını sıkça duymaktayız. Peki, nedir sera etkisi?

Günümüzde enerjiyi en çok petrol, kömür, doğal gaz gibi yakıtlardan sağlamaktayız. Bu yakıtların yakılması sonucunda ise ortaya karbondioksit çıkmaktadır. Son yüzyılda büyük miktarda fosil yakıt yakılması sonucunda karbondioksit miktarında da artış görülmektedir. Aslında ortaya çıkan bu karbondioksitlerin tamamı atmosferde kalmayıp okyanus, göl sularında çözünür bazıları ise kayaya dönüşür.  Karbondioksit atmosfer için gerekliyken fazla miktarda depolanmaya başlaması ise düzeni bozmaktadır.  Karbondioksitin atmosferde en fazla ısıyı tutan gaz olduğunu düşünürsek küresel ısınmanın da neden gerçekleştiğini bulabiliriz.

Sera etkisi ise dünya üzerine düşen güneş ışınlarının gazlar tarafından tutulması demektir. Karbondioksit gibi sera etkisi de canlılar için yararlıyken fazlası ise zararlı olmaktadır.  Atmosfer çok çeşitli gazlardan meydana gelmekte tüm bu gazların da belirli standarttaki miktarlarını korumaları gerekmektedir.  Dünyaya gelen Güneş ışınları karbondioksit, metan ve su baharı gibi gazlar tarafından tutulur ve dünya da bu şekilde ısınır. İşte güneş ışınlarının bu gazlar tarafından tutulması olayına yukarı bahsettiğimiz gibi sera etkisi denmektedir.

sera2-23112015

Sera etkisinin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirecek olursak; Sera etkisi atmosferde olması gereken miktarda bulunduğunda canlılar için yararlıdır ve olması gereken bir durumdur. Böylece dünyada canlıların yaşaması için gereken sıcaklık sağlanmış olur. Atmosferdeki ısıyı tutan gazlar sayesinde suların sıcaklığı da dengede kalır ve donmaları önlenir.

Sera etkisinin zararlarından bahsedecek olursak; İnsanların ormanları yakması, tahrip etmesi, fosil yakıt kullanımı, modernleşme, tarım faaliyetlerinin aşırılığı, sanayileşme gibi pek çok durum karbondioksit, su buharı ve metan gazlarının aşırı derecede birikmesine neden olur. Aşırı derecede biriken bu gazlar nedeniyle de dünyada fazla ısınma yaşanır. Sera etkisinin olumsuz derecede artması yüzünden de buzullar erir, mevsimler bozulur ilkbahar erken sonbahar ise geç gelir, dünyanın da düzeni bozulur bazı yerler çölleşirken bazı yerlerde aşırı yağmurlar sel felaketleri görülür, kışları sıcaklıklar artar, hayvanların göç zamanları değişir ve nesilleri yok olmaya başlar.

İşte günümüzde karbondioksitin artması sonucunda başta iklim olmak üzere canlıların hayatını tehlikeye sokacak pek çok durum meydana gelmektedir. Dünyadaki iklim değişiklikleri için ciddi sıcaklık artışı  beklememelisiniz çünkü 4 santigrat derecelik bir artış bile buzulların erimesi demektir.  1975 yılından bu yana da tüm dünyada sıcaklıklar artmaya devam etmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?