Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya kurdu görkemli görünümü ve zor şartlara dayanıklı bir cins olması nedeni ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada ilgi gören bir köpek türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi ana vatanı Sibirya’dır. Sibirya halkı tarafından bekçi, kızak çekmek ve ren geyiklerini gütmek gibi amaçlar için kullanılmışlardır. Bu köpekler gösterişli görünümlerinin yanı sıra cana yakın olmalar ile de dikkat çekerler. Sibirya kurdu husky özellikleri nedeni ile çok hareketli bir köpek türüdür. Bu nedenle dışarı çıkabilecekleri müstakil evlerde daha rahat yetiştirilebilirler. Biraz zor olsa da bu köpekleri apartman hayatına da alıştırmak mümkündür. Yalnız böyle bir durumda onu sık sık dışarı çıkarıp egzersiz yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sibirya kurdunun özellikleri sadece dış görünüşlerinde değildir. Bilinen en önemli özelliklerinden birisi buz mavisi gözleridir. Bazıları da kahverengi gözlü olabilmektedir. Özgürlüğüne çok düşkün ve inatçı olan bu köpek cinsi aynı zamanda sevgi dolu bir yapıya sahiptir. Yalnızlığı sevmeyen Sibirya kurtları çocuklara karşı çok sevgi doludur. Bu özelliği nedeni ile küçük çocuğu olan aileler için oldukça idealdir. Eğer Sibirya kurdu cinsi bir köpeğiniz varsa onu evde yalnız bıraktığınızda, evdeki eşyaları kemirdiğini görebilirsiniz. Bu şekilde sahibinin dikkatini çekmeye çalışan bu köpekler kuş ve fare gibi hayvanları avlamaktan da çok hoşlanırlar. Bu köpeklerin uzun tüyleri vardır ve bu tüyler onları karlı ve buzlu havalarda soğuktan korumaktadır. Dik ve yukarı doğru duran kulakları olan Sibirya kurtlarının yüz ve vücutlarının alt bölgeleri beyaz, diğer yerleri ise kum sarısı, gümüş grisi ya da kurt grisi gibi renklerdedir. Bu renkler köpeklerin cinsine göre değişiklik göstermektedir.

Sibirya kurtları sıcağı pek sevmezler, soğuk havalara alışkın olup -60 derecede bile yaşamlarını rahatlıkla devam ettirebilirler. Yaşam süreleri ortalama 10 ile 13 yıl arasında değişmektedir. Kuvvetli ve dayanıklı bir vücut yapısına sahip olan bu köpeklerin erkekleri ve dişileri ağırlık olarak birbirinden biraz farklı olabilirler. Yetişme çağındaki bir erkek Sibirya kurdu ortalama 20 ile 27 kilo arası olurken, dişilerin ağırlığı 16 ile 26 kilo arasında değişmektedir. Bu köpeklerin en önemli özelliklerinden birisi de diğer köpekler gibi havlama huylarının olmamasıdır sadece arada bir uluyabilirler.

Sibirya Kurdu Özellikleri 1

Sibirya kurdu yavrusu özellikleri arasında haylaz, zeki, sahibine bağlı, inatçı ve sevgi dolu bir yapısı olmasını sayabiliriz. Bu köpek cinsi zeki olduğundan gerekli sabır gösterildiği zaman evde eğitmek ve bakmak oldukça kolaydır. Sahibine bağlı olan Sibirya kurtlarının algılamaları ve öğrenme yetenekleri diğer köpeklerden daha fazla gelişmiştir. İşin tek zor tarafı bu köpeklere tuvalet eğitimi vermektir. Sibirya kurdu inatçı bir yapıya sahip olduğu için ona öğretilen şey mantıksız gelirse sahibini bu konuda biraz zorlayabilir. Bu nedenle onları eğitirken sabırlı ve tutarlı davranmak son derece önemlidir. Bu köpekler sıcaktan pek hoşlanmadığı için serin yerlerde yetiştirilmeleri gerekmektedir. Açık havada oynamaktan çok hoşlanan bu köpek cinsi diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır.

Sibirya Kurdu Özellikleri 2

Beyaz sibirya kurdu özellikleri arasında uzun tüyleri de bulunmaktadır. Bu tüyler her gün düzenli olarak taranmalıdır. Tüylerini tararken canını yakmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir aksi halde huysuzluk yapabilirler. Bu cinsin tüy dökme dönemi senede 2 defadır. Sibirya kurtları yıkanmaya çok fazla gerek duymazlar, gerektiğinde kuru şampuan kullanılarak temizlikleri sağlanabilir. Bu köpeklerden yetiştirmek isteyenler özelliklerini iyi bilerek gerekli sabrı ve özeni gösterip gösteremeyeceklerine karar vermeliler. Bu cins köpekler sık sık açık havaya çıkma ihtiyacı duydukları için bu konuda ihmalkar davranılırsa, fırsat bulunca dışarı kaçabilirler. Hareketli ve enerjik bir yapıları olduğu için dışarıda gezdirirken tasma kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Sibirya Kurdu Özellikleri 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?