Sıcak Su Gerçekten De Soğuk Sudan Daha Mı Çabuk Donar?

Suyun neden donduğunu, hangi şartlar altında donduğunu, nasıl donduğunu aşağı yukarı herkes bilir. Soğuk su ile sıcak su arasındaki farkı ve hangisinin daha evvel donacağını da mantıken biliriz. Soğuk su, donma noktasına sıcak sudan daha yakın olduğu için daha hızlı donar demek de hayli kolaydır; zira son derece mantıklı bir sebep sonuç ilişkisidir bu. Sıcak su soğuk sudan daha mı önce donar sorusunun yanıtı da bu pencereden bakıldığında hayır şeklinde yanıtlanması gereken bir sorudur. Peki gerçekten de öyle midir? Belki sıcak su soğuk sudan daha çabuk da donabiliyordur. Evet yanlış okumadınız. Başlangıçtaki sıcaklık derecesi, suyun içinde bulunduğu hazne ve donma şartlarına bağlı olarak sıcak su kimi zaman soğuk sudan daha hızlı donabilmektedir.  Ama elbette donma noktasına çok yakın olan soğuk su, sıcak sudan daha önce donacaktır.

Sıcak Su Gerçekten De Soğuk Sudan Daha Mı Çabuk Donar

Ağzı açık iki kapta su olduğunu hayal edelim. Birinde sıcak su diğerinde de aynı miktarda ılık su olduğunu hayal edelim. Ve hemen ardından hava donma derecesinden daha düşük bir seviyedeyken bu iki su dolu kabı dondurucuya koyduğumuzu hayal edelim. Buhar teorisine göre daha sıcak olan su daha hızlı buharlaşacaktır. Ve soğuyacak su miktarı azaldığı için sıcak su daha çabuk soğuyarak donacaktır. Buharlaşma olayının suyun daha hızlı ısı kaybetmesine neden olduğu da düşünüldüğünde sıcak suyun bazı durumlarda daha hızlı buharlaştığı belirgin hale gelecektir. Nasıl ki terlemek cildimizin soğumasını sağlar; işte buharlaşma da aynı şekilde suyun daha hızlı ısı kaybetmesini sağlayacaktır.

Daha soğuk olan suyun bulunduğu kovanın üst kısmında ince bir tabaka halinde buzlanma olacaktır. İşte bu tabaka yalıtıcı görevi görür ve suyun daha fazla buharlaşmasını engeller. Yüzeyin altında buz oluşumu yavaşlamış olur. Ama bu arada soğutucu bir etki de yaratabilir ve su donma noktasının altında sıvı şekilde kalır ve daha hızlı biçimde donar. Bakın bu nasıl oluyor. Buz kristalleri normal şartlarda suda bulunan toz yahut gaz kabarcıklarının olduğu yerlerde oluşum gösterir. Kaynamış suda daha az miktarda çözünmüş kabarcık vardır. Suyun içinde ne kadar az yabancı madde varsa, üstünde bir buz tabakası olmadan da buharlaşıp soğuyabilir. Su donma seviyesinin altında soğuduğu zaman, oluşan buz kristalleri karlı suya dönüşür ve hızla soğuyarak donar ve katılaşır.

Bunu fark eden liseli bir öğrenci, konuyla ilgili araştırma ve deneylerin yapılmasını tetiklemiş ve ortaya çıkan netice, bu fizik olayına öğrencinin adının verilmesini sağlamıştır. Tanzanyalı lise öğrencisi Mpemba öğretmenlerine sürekli bu konuyla ilgili sorular sormuş ve bir fizik profesörünün dikkatini çekerek o yönde bilimsel araştırma yapılmasına vesile olmuştur. Yapılan deneyler sonucunda Mpemba’nın haklı olduğu ortaya çıkmış ve sıcak suyun bazı koşullarda soğuk sudan daha hızlı donması Mpemba etkisi olarak adlandırılmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?