Şiir Nedir? Şiir türleri hakkında kısaca bilgiler

Edebiyatın önemli bir parçası olan şiir ve şiir türleri hakkında bilgiler ve şiir nedir sorusunun kısaca cevabı…

Şiir nedir? Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde yer alan tanıma göre “Zengin sembollerle, ritimli sözlerle, seslerin uyumlu kullanımıyla ortaya çıkan, hece ve durak bakımından denk ve kendi başına bir bütün olan edebi anlatım biçimi” ve “düş gücüne, hayale, imgeye, gönle seslenen, anı, duygu, coşku uyandıran, etkileyen şey” şiirdir.

Şiirin genel olarak altı türü bulunmaktadır. Bunlar didaktik şiir, satirik şiir, dramatik şiir, pastoral şiir, epik şiir, lirik şiir.

ŞİİR TÜRLERİ

1. Didaktik Şiir: Didaktik şiirlerin duygulandırıcı değil, öğretici olması amaçlanır. Bu tarz şiirlerde ele alınan konu hakkında bilgi veya öğüt vermek, ahlak dersi çıkarmak, bir düşünce aşılamak amaçları bulunmaktadır. Dolayısıyla sanat, bilim, din, felsefe gibi alanlarda yazılan şiirler, didaktik şiir türüne girmektedir. Didaktik şiire Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eseri, Tevfik Fikret’in Şermin adlı eseri ve Ziya Paşa’nın Terkib-i Bend’i örnek gösterilebilir.

2. Satirik Şiir: Bireyi, toplumu ya da herhangi bir durumu, olayı eleştirmek amacıyla iğneleyici, alaylı bir şekilde ele alan şiirlerdir. Bu şiir türüne halk edebiyatında taşlama, Divan edebiyatında hiciv, yeni edebiyatımızda ise yergi adı verilir. Satirik şiirler yazan şairlere Nef’i, Neyzen Tevfik ve Orhan Veli örnek gösterilebilir.

3. Dramatik Şiir: Tiyatro ve opera oyunlarında kullanılan, konusu olay olan şiir türüne dramatik şiir denir. Trajedi, komedi ve dram olmak üzere üç türü bulunmaktadır. 19. yüzyılda tiyatro oyunlarının düz yazı ile yazılmaya başlanmasıyla örnekleri azalmıştır. Türk edebiyatında örnekleri azdır çünkü bize Batılı tiyatronun girmeye başladığı Tanzimat döneminde Batıda bu tür şiir artık kalmamıştı. Yine de Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan gibi birkaç isim bu şiir türünde örnekler kaleme almıştır.

4. Pastoral Şiir: Pastoral şiirlerde doğa güzellikleri, çoban ve kır hayatı anlatılır ve içimizde doğa sevgisi uyandırmak istenilir. İdil ve eglog olarak iki türü bulunmaktadır. Recaizade Mahmut Ekrem, Yahya Kemal, Behçet Necatigil, Cahit Külebi, Karacaoğlan, Faruk Nafiz Çamlıbel bu türde şiirler kaleme almıştır.

5. Epik Şiir: Doğal felaketleri, tarihi olayları, bunlardaki savaşları, yiğitlikleri vb. anlatan şiir türüdür. Bu türde destansı özellikler bulunmaktadır. Epik şiirlerdeki amaç okuyucuda coşku, yiğitlik duygusu, savaşma arzusu uyandırmaktır. Destanlarımız ve Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Üç Şehitler Destanı bu türe örnek gösterilebilir.

6. Lirik Şiir: Adını Antik Yunan’daki lir adlı müzik aletinden alan bu şiir türünde duygular anlatılmaktadır. Genellikle bireysel duygular anlatılır. Aşk, özlem, hasret, ayrılık gibi duygular işlenir. Bu tarzda eser veren şairlere Fuzuli, Nedim, Yahya Kemal Beyatlı örnek olarak gösterilebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?