Sıkma Kehribar Nedir?

Sıkma kehribar, laboratuvar ortamında hazırlanan yapay reçinedir. Sıkma kehribar, çeşitli kimyasal maddelerle elde edilmiş bileşik bir taştır. Sıkma kehribar, görünümü itibariyle kehribara benzese de taş yapısı olarak kehribar ile alakası yoktur, fakat sıkma kehribarın da kendine özgü özellikleri mevcuttur. Sıkma kehribar tesbihler çekildikçe renk değişim yapma ve güzel çekim hissi verir. Sıkma kehribar, natürel kehribarla alakası olmamakla beraber kimyasal olarak da gerçek kehribarla farklı özellikler gösterir. Osmanlı sıkma kehribar nedir? Sorusu, son derece yaygın bir şekilde yöneltilmeye devam etmektedir. Sıkma Kehribar tesbihler genel olarak yukarıda bulunan ana renklerden yapılır bir tek ara renklerden meydana getirilen sıkma kehribar tesbihlerde bulabilirsiniz. Bu renklerin haricinde çeşitli kimyasal maddeler yardımıyla güneşte renk değiştiren (Bukalemun Kehribar) dediğimiz ve karanlıkta parlayan (fosforlu Kehribar) tesbihlerde yapılmaktadır.

Görünümü itibariyle güzel görünmesi ve çektikçe elde güzel bir performans yakalaması sebebiyle tesbih severler koleksiyonlarında sıkma kehribar tesbihlere epeyce yer vermektedir. Sıkma kehribar ne demek? sorusuna yönelik olarak sıkma Kehribar tesbihler gerçek kehribarlardan genelde daha ucuz rakamlarda satılmaktadır, yalnız sıkma kehribar tesbihlerinde yüksek fiyatlı olanları bulunmaktadır. Sıkma kehribarlar da fiyat farkını oluşturan temel etkili ustasının işçiliğidir bunun peşinden hammaddenin kalitesi de fiyatı etkilemektedir. Sizde takdir edersiniz ki mütevazı bir tesbihle özel işlemeli bir tesbih arasındaki emek farklıdır ve bu değişikliğinde bir kıymeti olmak zorundadır. Sıkma kehribar, Osmanlı döneminden beri tesbih ve süs eşyaları yapımında kullanılmaktaydı. Osmanlı döneminde sıkma kehribar tesbihler pahalı olmasından dolayı devlet büyükleri tarafınca taşınmaktaydı. Sıkma kehribardan tesbih ya da süs eşyası yapmak yüksek kabiliyet ve kabiliyet istediği için maddi olarak kıymeti yüksekti. Osmanlı zamanından günümüze kalan tesbih ve süs eşyaları yüksek kıymetini hala korumaktadır. Günümüzde meydana getirilen sıkma kehribar tesbihlerin o denli yüksek ücretlerde olmamasının sebebi hammaddenin Osmanlı sürendekinden farklı olması ve günümüzdeki teknolojiyle tesbihlerin daha bayağı yapılabilmesidir.

Sıkma Kehribar Nedir? 1

Kendilerini Kehribar madeni mevzusunda geliştirdikleri için diğer ülkeler için yarışılmaz duruma gelmiş oldukları da söylenebilir. Bu sıkıştırma kehribar taşlarının geçmişine bakmış olduğumuzda tarihinin 1700’lu yıllara kadar uzandığını görürüz. Bir tek ikinci dünya savaşına kadar çok başarılı bir biçimde yayılmış olan sıkma kehribarın ünü ikinci dünya savaşından hemen sonra azalmıştır. Bunun sebebi sıkma kehribar taşının kullandıkça renk ve şekil değiştirmesi olarak gösterilmiştir. Yalnız nerede ise duran sıkma kehribar taşı üretimi bu taşın seneler sonrasında gene değerlenmesini elde etmiştir. Artık piyasada çok fazla bulunmayan sıkma kehribar taşı fiyatı da seneler derhal daha sonra gene terfi etmiştir. Örnek vermek gerekirse Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde devlet adamları ve ileri gelenleri tarafından bolca kullanılan sıkma kehribardan yapılmış aksesuar ve tesbihler günümüzde çok kıymetli bir hale gelmiştir.

Sıkma Kehribar Nedir? 2

Sıkma Kehribar özellikleri arasında yer alan,  özel şekillinin artık çok az kimse tarafınca biliniyor olması sıkma kehribar taşının farklı şekillerle ve yöntemler ile üretilmeye çalışılmasına yol açmıştır. Yalnız bu şekillerin herhangi birinin süre sıkma kehribar taşı kadar başarılı olmamıştır. Günümüzde bir tek kehribar tozunun sıkıştırılması sonucu oluşturulmuş kehribar taşları da bulunmaktadır. Bir tek bunlar gerçek sıkma kehribar taşlarından çok daha ucuz fiyata satılmaktadır ve gerçek sıkma kehribar taşları şeklinde renk değişikliğine uğramamaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı gerçek sıkma kehribar taşını, bu feyk sıkma kehribar taşlarından ayırmamız da kolaylaşmaktadır. Böylelikle sahte kehribar ile karşı karşıya kalmadan orijinal kehribara sahip olabilirsiniz.

Sıkma Kehribar Nedir? 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?