silikon vadisi

Silikon Vadisi nerededir?

Silikon Vadisi nedir ve nerededir? Silikon Vadisi hakkında bilgi…

Silikon Vadisi, teknolojinin doğduğu ve geliştiği yer olarak bilinir. Güney Kaliforniya’da bulunan Silikon Vadisi, San Jose ve kısmen çevresindeki şehirleri kapsıyor. Bu şehirler Palo Alto, Menlo Park, Mountain View ve Sunnyvale’dir. Bu bölgeye Silikon Vadisi denmesinin sebebi ise, bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık (yonga) üreticileridir. Bölge, teknolojik gelişmelere büyük katkı sağlamaktadır.

Silikon Vadisi, yüksek teknolojiyle ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan isim haline gelmiştir. Çünkü birçok teknolojik firmanın merkezi veya çıkış yeri burasıdır. Bunlara örnek olarak; Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Softway Solutions, Apple, Microsoft, Oracle, Nvidia, AMD, Facebook, Twitter, Mozilla sayılabilir.

Silikon Vadisi’nde ilk çalışmalar 1950’li yıllarda başlamıştır. Amerikalı akademisyenlerin Stanford Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucunda ilk AR-GE çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sırasında milli savunmada kullanılan birçok teknolojik ürün ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra günlük hayatımızda kullandığımız gelişmiş teknoloji ürünlerinin de temelleri atılmıştır.

silikon vadisiBölgede geliştirilen en önemli icatlar şunlardır;

* Savunma (Radarlar, sibernetik kontrol)
* Tümleşik devre (Integrated circuit)
* Mikrodalga Kişisel bilgisayar (PC)
* İnternet

Vadide birçok farklı ülkeden uzman yaşamaktadır çünkü teknolojinin kalbi olduğu için yoğun beyin göçü almaktadır. Dünyada markalaşan bölgelerin başında gelen Silikon Vadisi, “teknoloji” kelimesinin karşılığıdır diyebiliriz. Önemli uluslararası firmalar burada yer aldığı için bu bölge yaklaşık 1 trilyon Dolar’dan fazla bir pazara sahiptir.

Silikon Vadisi’nin kronolojisi

1891: Eski California Valisi Leland Stanford tarafından Stanford Universitesi kurulur.

1910: Diod iletkeninin mucidi olan Lee De Forest, California’ya yerleşir. Radyo, kıtalar arası telefon iletişimi, televizyon, radar ve erkenden dijital elektroniğin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1939: Stanford mezunları Bill Hewlett ve David Packard üniversitenin desteği ile kampüs yakınında bir garajda Hewlett Packard (HP) şirketini kurdular.

1951: Stanford Üniversitesi Dekanı, üniversitenin çevresindeki bütün arazileri teknoloji şirketlerine satarak bölgenin dünyada teknoloji merkezi olmasını sağladı. İlk şirketler arasında General Electric ve Eastman Kodak bulunuyordu.

1956: William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain ilk yarı iletken olan transistorü icat ederek Nobel ödülü aldılar.

1957: ‘’Hain Sekizliler’’ Shockley’nin yari iletken transistörünü geride bırakarak daha üstün Fairchild yarı iletken transistörünü geliştirdiler.

1963: Fair Stanford Araştırma Enstitüsü’nde Doug Engelbert ilk bilgisayar faresini (mouse) geliştirdi ve internette online sisteminin temelleri atıldı.

1968: ‘’Hain Sekizliler’’den iki tanesi Robert Noyce ve Gordon Moore Fairchild şirketini bıraktı ve Intel’i kurdular.

1971: Intel ilk mikroişlemci Intel 4004’ü geliştirdi.

1972: Ethernet internet temelli bu teknoloji LAN’larda veri alışverişini mümkün kıldı. Bu buluş Xerox’un Palo Alto’daki Araştırma merkezinde icat edilmişti.

1973: İlk PC apple ile Microsoft daha çok bilgisayarın kendisine odaklanırken XEROX Alto Grafiksel arabirime sahip ilk bilgisayar olmayı başardı.

1976: Apple Steve Jobs ve Steve Wozniak Cupertino’da ilk şirketlerini açtılar ve Apple marka bilgisayarlarını satmaya başladılar.

1994: Jerry Yang Stanford Üniversitesi’nde bir karavanın arkasında popüler arama motoru Yahoo’yu kurdu.

1998: Stanford Üniversitesi mezunları Sergie Prin ve Larry Page Mountain View’da Google şirketini kurdular.

2004: Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’nde okurken Facebook’u kurdu ve Palo Alto’ya taşıdı.

Silikon Vadisi’ndeki Türkler

Eren Bali: Tek dersliği bulunan bir köy okulunda okuyan Eren Bali, bugün dünyanın önde gelen şirketlerinden toplamda milyonlarca dolar yatırım alan Udemy isimli internet sitesinin kurucusu ve CEO’su oldu. Eren Bali’nin Silikon Vadisi’nde kurduğu “Udemy”, internet üzerinden birçok farklı alanda binlerce dersin verilebildiği bir platform.

Emrecan Doğan: Silikon Vadisi’ndeki ilk zamanlarında Amazon Kindle’da ürün geliştirme müdürlüğü yapan Emrecan Doğan, milyonlarca insana daha iyi bir kitap okuma deneyimi sunmak üzerine çalışmalarda bulunan Ar-Ge takımın başındaki iki Türk yöneticiden biriymiş. Eşi ise o sıralarda TOEFL çalışıyormuş. İşte tam da o an bir sınav hazırlık uygulaması yazmaya karar vermiş. Secore Beyond’un doğuşu böyle olmuş. İlk 6 ayda Amerikan üniversitelere giriş sınavına (SAT) hazırlanan 200 bin kadar lise öğrencisi bu uygulamayı her gün kullanmaya başlamış. Bugün 121 ülkeden binlrce öğrenci, ABD’de üniversiteye girebilmek için Secore Beyond’u kullanmakta.

Veysel Berk: Veysel Berk, bir iOS uygulaması olan Wallit’in yazılımcısı. Wallit, kapsama alanınızda bulunan “sanal duvar”lara Facebook/Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızla veya anonim olarak seçtiğiniz kullanıcı adı ile yorum yapmanızı, resim ve video göndermenizi sağlıyor. Ancak işin güzel kısmı şu; bunu yapabilmek için orada bulunmanız gerekiyor. Veysel Berk’in Wallit’i Apple Store’da tam 110 ülkede “önerilen uygulama” olarak öne çıkarılmış.

silikon-vadisiDevrim Yaşar: Devrim Yaşar, bünyesinde 100 binlerce yazılımcı barındıran Koding’i kardeşi Sinan ile birlikte iki yıl önce kurdu. Bulut tabanlı yazılım geliştirme platformu “Koding” hem bağımsız geliştiricilere, hem şirketlere hem de üniversiteler başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarına hitap ediyor. (Fotoğraf: Devrim Yaşar)

Kerim Baran: Bir zamanların meşhur sosyal paylaşım platformu Yonja’nın kurucusu Kerim Baran. 1999 yılından bu yana San Francisco’da yaşayan Kerim Baran büyük şirketlerde yöneticilik görevleri de gerçekleştirmiş. Şimdi ise ABD’nin en büyük güneş enerjisi ekipmanı dağıtıcılarından biri olan CivicSolar’ın sahibi. Baran, enerjinin geleceğinin Güneş’te olduğunu savunuyor.

Selçuk Atlı: Selçuk Atlı, ‘semantik web’in kurucusu olan Dr. James Hendler ile beraber çalışmalar yürütmüş. Kurucusu olduğu SocialWire’ın fikri de bu çalışmalar esnasında ortaya çıkmış. SocialWire genel olarak e-ticaret sitelerinin Facebook üzerinde dinamik ve kişiselleştirilmiş ürün reklamları oluşturmasını sağlayan bir reklam platformu.

Aykut Karaalioğlu: Aykut Karaalioğlu, Silikon Vadisi’nde kurulmuş mobil reklam ve pazarlama konusunda çözüm sunan bir servis olan Mobile Action’un kurucusu. Karaalioğlu’nun şirketinin müşterileri arasında Ebay gibi dünya devleri var. Mobile Action, mobil uygulamaları hedef kitlelere ulaştırmayı amaç edinmiş bir şirket.

Mustafa Emre Kazdağlı: Stringer Labs’ın kurucularından olan Kazdağlı, 2010 yılında mevcut sosyal ağlarla günlük yaşamda karşılaştığı olayları çevresindeki insanlarla nasıl paylaşabileceğini düşünmeye başlamış. Fikrini o sırada Stanford’da doktorasına devam eden arkadaşı Mehmet Ozan Kabak’a, ve Boston Üniversitesi’nde doktorasına devam eden arkadaşı Alp Artar’a anlatmış. İkisi de ilgilenince birlikte Stringer Labs’ı kurmuşlar.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?