Simülasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır, Programları Nelerdir?

Simülasyon kelime anlamı olarak benzetme, taklit etme anlamını taşır. Kelime anlamı ile benzer bir uygulama olan simülasyon teorisi, kullanım alanları, örnekleri ve nerede nasıl kullanılacağı konusunda detayları konu içeriğinde bulabilirsiniz.

Simülasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır, Programları Nelerdir?

Simülasyon Nedir?

Simülasyon, gerçekte yapılması planan bir şeyin deneme olarak birebir aynısının yapılması anlamında kullanılan bir kelimedir. Günümüzde farklıçok alanda simülasyon öykülerive örnklerine rastlamak mümkündür. İyi bir simülasyon örneği için uygulamanın bazıözellikleri olması gerekir. İyi bir simülasyon;

  1. Kullanıcı tarafından kolayca anlaşılmalı
  2. Her hangi bir amaç ya da hedef yönlü olmalı
  3. Kullanıcı tarafından denetimi, kontrolü ve kullanımı kolay olmalı,
  4. Model değişimi ve gücellemelere kolaylıkla uyum sağlama özelliği olmalı
  5. Basit bir şekilde başlayıp giderek karmaşık hal almalı, evrimsel olmalıdır.

Simülasyon Nasıl Yapılır?

Simülasyon çeşitleri kendi aralarında dört ana kategoriye ayrılır. Bu kategorilerde yer alan uygulamalar, simülasyonun nasıl yapılacağı konusunda bilgi verir.

Fiziksel simülasyon

Bilgisayar tabanlı fiziksel bir simülasyon uygulamasında bir öğrencinin elverişli bir ortamda öğrenmesi için fiziksel bir cisim ya da fenomen ekranda temsil edilir. Fiziksel simülasyona örnek olarak buzulların hareketi ya da güç çizgileri vasıtasıyla elektriğin nakledilmesi verilebilir.

Yöntem simülasyon

Yöntem simülasyonlar fiziksel simülasyonlara çok benzer. Bu tür uygulamalar, genel olarakkişinin kendi kendine açıkça karar veremediği bir olay hakkında metod ya da genel düşünceyi vermek için kullanılır.

Simülasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır, Programları Nelerdir? 2

Prosedürel simülasyon

Bir prosedürü oluşturan olayların sonuçlarını öğretmek için prosedürel simülasyon uygulanır. Bu tür simülasyonlara örnek olarak; performasyondaki seyreklikler, kötü çalışan bir malzemeye teşhis koymak verilebilir.

İşlevsel simülasyon

İşlevsel simülasyonlar genel olarak farklı konumlardaki insanların davranışları ve görüşleri ile bir noktada birleşmelerini sağlamak için yapılır.

Simülasyon Nerelerde Kullanılır?

Simülasyon farklı alanlarda kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde de değişik mesleklerin pratik aşamalarıöncesinde simülasyon tekniklerinden yararlanılır. Simülasyon nerede kullanılır, sorusuna cevap olarak bir kaçörnek verebiliriz.

  • Özel eğitim gerektiren sürücü kurslarında pratik sürüşe geçmeden önce simülasyon programları ile uygulama yapılır. Bu uygulamalar sürücü adayının sınavlarda araç kullanımı ile birebir olmalıdır.
  • Benzer şekilde pilotluk eğitimi alan öğrenciler de uçuş tekniklerini deneyebilecekleri simülasyon programları ile eğitim alır. Bu programlarda uçuş yaparken kullanılan tekniklerin aynısı uygulanır. Kişi kendisini pilot kabininda gerçek uçuşta gibi hisseder. İlk deneyimlerini bu şekilde gerçekleştiren pilot adayları daha sonra deneyimli pilotlar ile birlikte uçuş yaparak gerçek deneyimleri yaşamaya başlar.

Simülasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır, Programları Nelerdir? 3

  • Simülasyon tıp alanında da kullanılır. Bu programlar sayesinde gerçek bir ameliyatta gibi eğitim göre kişi hastaları ameliyat eder. Bir kaç kere aynı uygulamayı kullandıktan sonra gerçekte deneyim elde etmiş kadar olacaktır. Bu uygulamalar gerçek ameliyatlardaki başarı oranının artmasını sağlar.

Simülasyon Programları Nelerdir?

Simülasyon programları, teknik ortamlarda gerçek olmayan bir şeyin sahtesinin yapıldığı programlardır. Bu programlar, gerçekte uygulanacak olan teknik ya da yöntemlerin ilk olarak bilgisayar ortamında uygulanmasını sağlar. Bir çeşit oyun gibi de değerlendirilebilen bu programlar, genelde eğitim amaçlı olarak hazırlanıp uygulanmaktadır. Programı kullanan kişi o sırada kendisini başka bir ortamda, bilgisayar ortamında gibi hissedip yapılan uygulamaları gerçekte uyguluyor gibi hisseder. Daha önce hiç bu teknikleri uygulamasa bile bu şekilde bilgisayar ortamında tekniği uygulamış olur.

Simülasyon programlarının uygulanması, gerçek hayatta, mal, can, emek ve zaman kaybının daha az olmasını sağlar. Bu ortamlarda yapılan uygulamalar, gerçek hayatta direk yapılsa deneyimsizlikten kaynaklanan bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların engellenmesi için gerçeğe yakın bu programlar ile deneyim kazanılması önemlidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?