Sivas Kongresi Önemi Özellikleri Sonuçları Nedir

Sivas Kongresi, Birinci Dünya Savaşı sonrasında ağır yara alan Türk topraklarının kurtarılması için çareler aramak amacı ile ulus içinden seçilmiş temsilcilerin Sivas’ta bir araya geldiği bir toplantıdır. Önemli kongrelerden birisi olan Sivas Kongresi ne zaman yapıldı, kongrede nasıl kararlar alındı ve sonuçları nelerdir, detaylarını bu konunun detayları olarak maddeler halinde sıraladık…

Sivas Kongresi Tarihi

Sivas Kongresi, Amasya Genelgesi’nde de milli bir kongre olarak görülmüş, önemli bir toplantıdır. Seçilmiş olan temsilcilerin Sivas’ta toplandığı bu kongre 4 Eylül 1919-11 Eylül 1919 tarihleri arasında yapılmıştır. Alınan kararlar ve bu kararların sonuçları bakımından tarihte geniş yer alan bir kongredir. Kongre’den 2 gün önce yani 2 Eylül 1919 tarihinde Sivas’a gelen Atatürk, kongreye başkanlık etmiştir. Önemli kararların alındığı Sivas Kongresi’ne toplam 38 kişi katılmıştır.

Sivas Kongresi Maddeleri

Sivas Kongresi alınan kararlar yani maddeleri şunlardır.

  • Millî sınırlar içinde bulunan vatan bir bütündür kesinlikle birbirinden ayrılamaz.
  • Kuva-yı milliyeyi yetkili ve milli iradeyi hakim kılmak esastır.
  • Osmanlı ülkesinin herhangi bir kısmına yapılacak olan müdahale, işgal ya da Ermenilik, Rumluk teşkili gayesine yönelik hareketlere toptan karşı konulacaktır.
  • Azınlıkların her türlü güvenliği sağlandığından onlara siyasi egemenlik ve toplum dengesini bozacak başka ayrıcalıklar verilemez.
  • İstanbul Hükümeti, bir dış baskı karşısında topraklarının herhangi bir parçasını bırakmak zorunda kalırsa, buna karşı bütün tedbirler alınır ve kararlar verilebilir.
  • Mondros Mütarekesi imzalandığı tarihte sınırlarımız içinde bulunan, halkı Müslüman olan topraklar üzerindeki tarihi, ırki, dini ve coğrafi haklarımıza saygı gösterilmesini ve bunlara aykırı girişimlerin geçersiz hale getirilmesini bekleriz
  • Devletin bağımsızlık ve bütünlüğü saklı kalmak şartıyla topraklarımızı ele geçirmek isteği olmayan herhangi bir devletin ekonomik, teknik ve sınaî yardımlarını memnuniyetle karşılar yardım ederiz.
  • Özel bir durumda millî iradeyi temsil etmek üzere Millet Meclisi’nin derhal toplanması mecburidir.
  • Millî vicdandan doğan tüm cemiyetler birleşmiş, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adını almıştır. Bu cemiyet her türlü fırkacılık cereyanlarından, şahsi ihtiraslardan uzaktır. Bütün Müslüman vatandaşlar bu cemiyetin tabii üyesidirler.
  • Umumi Kongre tarafından kutsal amaçlaraulaşmak ve bunları takip etmek için bir Temsil Heyeti seçilmiştir. Bu heyetin üye sayısı 15’e çıkarılmıştır.

Sivas Kongresi Önemi

Sivas Kongresi kararları ve toplanış şekli bakımından milli bir kongredir. Bu kongre ile Türk Milleti adına söz söyleyebilecek temsili bir heyet oluşturuldu ve bu heyet tüm ulusun temsili oldu. Bu kongre ile Anadolu topraklarında gücünü halktan alan bir siyasi otorite ortaya çıktı. Tam bağımsızlık anlayışına ters düşen manga ve himaye kesinlikle reddedilmiştir. İlk kez yürütme yetkisi bu kongre ile kullanılmıştır. Erzurum Kongresi’nde alınan kararların aynısı Sivas Kongresi’nde de kabul edilmiştir.

Sivas Kongresi Önemi

Sivas Kongresi Sonuçları

Atatürk Sivas Kongresisonrasında İstanbul hükümeti ile tüm bağlantı ve haberleşmeyi kesmiştir. Bunun nedeni kongre yapılaya çalışılırken hükümetin engelleyici çabalarının olmasıdır. 12 Eylül 1919 tarihinden itibaren Mustafa Kemal tamamen hükümetten bağımsız hareket etmeye başlamıştır. Artık İstanbul hükümeti yerine halkın temsilcilerinden oluşan heyetin olduğunu açıkça ifade etmiştir. Bu durum üzerine baskılara dayanamayan Damat Ferit Paşa hükümeti istifa etmiştir. Bunun üzerine hükümetten yana olan çoğu önemli isim de tereddüt etmeden Mustafa Kemal’in tarafına geçmiştir.

Sivas Kongresi Sonuçları

Sivas Kongresi Özet

Sivas Kongresi hakkında en özet bilgi olarak Türkiye topraklarında egemenliğin hükümetten halka geçtiği sonucunu çıkarabiliriz. Mustafa Kemal ve halk temsil heyeti halk arasındaki genel düşünceleri benimseyerek hareket edip hep birlikte yeni bir devlet kurma yolunda önemli adımlar atmıştır.

Sivas Kongresi Özet

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?