Sivilce nasıl geçer?

Sivilce nasıl geçer sorusunu birçok genç ve orta yaşlı insandan duyarız…

Sivilce günümüzde en çok karşılaşılan cilt sorunlarının başından gelmektedir. Sivilceler için size bir kaç öneride bulunmaya çalışacağız.

Tam da gençliğe adım atıldığı sırada ortaya çıkan sivilceler kimi bünyede kendiliğinden geçerken kimisinde ise aylarca hatta belki de yıllarca kalıcı olmayı başarır. Eğer siz de ergenlik sivilcelerinden şikayet ediyorsanız tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

sivilce1_0304Şahtere otu kaynar suda yarım saat bekletilir. Nar kabuğu sirke ile birlikte kaynatılır. Süzülerek elde edilen posası şahtere otu ilavesiyle pomat kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğrulur. Elde edilen sıvı gül suyu ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışıma batırılan temiz bir pamukla sivilceli bölgeye pansuman yapılır. Hazırlanan krem badem yağı ile yumuşatılarak sivilceli bölgeye sürülür.

Temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için yapmanız gerekenler burada. Sivilce izlerine engel olmanın en iyi yolu onları yok etmektir. Asla sivilcelerinizi sıkmayın ya da patlatmayın; bu sivilcelerin iz bırakmasına yol açar. Cildinizi sürekli temiz tutun ve sivilce üzerine makyaj yapmayın aksi halde daha kötü hale gelecektir. Limon suyu da derinin hızlı değişimine yardımcı olduğundan sağlıklı derinin gelişmesini sağlar.

 

sivilce4_0304Bir diğer seçenek lazer ile cildi yenileme olabilir. Temel olarak buzun soğuğu sivilce izlerini tedavi ederek cildinizi daha az iltihaplı ve pürüzsüz bir hale getirir. Buz küplerini bir bez parçasına sarın ve her gün 15 dakika sivilce üzerinde bekletin. Günde iki kez sivilcelere uygulandığında kuşburnu çekirdeği yağı da sivilce izlerini gidermenize yardımcı olur. Kuşburnu çekirdeği yağı aynı zamanda yaşlanma geciktirici özelliğe sahiptir, cildinizi gençleştirir, kırışıklıkları azaltır ve cildinize doğal bir renk kazandırır.

Sivilce tıbbı ismiyle akne olarak bilinir. Nerdeyse tüm bireylerin özellikle ergenlik dönemlerinde geçirdikleri bir deri rahatsızlığıdır. Sivilce çıkmasını engellemenin yolları aslında günlük hayatta basitçe yapılabilecek şeylerdir. Sağlıklı beslenirsek cildimizde kendisi için gerekli olan mineralleri ve vitaminleri alma fırsatını bulacaktır. Bol su tüketimi. Gün içersinde küçük egzersizler yapmalıyız. Gün içerisinde yapılacak olan aktiviteler vücudumuzda kan dolaşımını artırarak derimizin daha çok oksijen almasına fayda sağlayacaktır. Sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Sigara ve alkol özellikle ergenlik çağında kan içersindeki mevcut oksijenin azalmasına sebep olarak cildimize giden oksijen miktarını da düşürür. Terlediğiniz zaman duş almanız gerekiyor. Kozmetik ürünlerini kullanırken yöntemini kullanın. Kozmetik ürünler ile sivilcelerinizin artıp artmadığını kontrol etmelisiniz.

sivilce2_0304

 

 

Hamburger cips vb gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü sivilcelerinizi sıktıkça iz bırakma ihtimalini artıracaksınız. Yüzümüzü günde 1 defa yumuşak bir sabunla yıkamalıyız. Bu şekilde yüzümüzdeki yağ oranını düşürmüş olacağız. Haftada bir kere banyodan sonra hafif tuzlu su ile yüzümüzü silmek sivilceleri azaltacaktır. Sivilceler ile mücadelede etkili bir madde gülsuyudur. Diş macununu hafif şekilde maske yaparak yüzümüze sürüp kuruduktan sonra yıkayarak sivilceleri azaltabiliriz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?