Sivilce yapan yiyecekler nelerdir?

Bir cilt hastalığı olan sivilceye neden olan gıdalar nelerdir? Sivilce oluşumunu azaltmak için hangi gıdalardan uzak durmalıyız?

Sivilce, doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır. Çeşitli kremler ve ilaçlarla tedavisi mümkün olan sivilceleri yüzümüzden tamamen yok etmek biraz zordur. Bu neden tedaviyle birlikte, yediğimize ve içtiğimize de dikkat etmeliyiz.

Bazı gıdaları tüketmemek ya da aşırı tüketmek sivilce oluşumunda tamamen rol oynamaz. Beslenme tarzı ve yediklerimiz, vücuttaki yağ ve iltihaplanma düzeyini etkilediği için sivilce problemi yaşanır.

Peki hangi gıdaları tüketirken dikkatli olmalıyız?

Süt ürünleri: Süt ürünleri birçok kişide sivilceleri kötüleştirebilir. Eğer süt ürünleri tüketmek veya süt içmek gerekiyorsa, sertifikalı organik ürünleri satın almalıyız. Sütün doğal hormonlar içermesi önemlidir. İneklere verilen çeşitli hormonlar, sütlerin de bu hormonlardan etkilenmesini sağlamaktadır. Hormonların yanı sıra, genel olarak süt ve süt ürünlerinin sivilceyi kötüleştirdiği bilinmektedir. Ancak bunun nedeni henüz bulunamamıştır.

sekerli gida 1110Şekerli gıdalar: Çikolata gibi şekerli gıdalar bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi güçsüzleştikçe, sivilce oluşumu artar. Bu nedenle şekerli gıdaları çok fazla tüketmemeliyiz. İşlenmiş şekerler vücudun kan şekeri seviyesini değiştirmektedir. Bu da gözenekleri etkiler ve sivilce oluşumunu tetikler.

Şekerli içecekler: Şekerin bağışıklık sistemini güçsüzleştirmesinin yanı sıra, şekerli içecekleri içtiğimizde, daha az su tüketiyoruz. Yeterli su içmek berrak, sağlıklı bir cilt için gereklidir.

İşlenmiş gıdalar: Beyaz ekmek ve şekerli atıştırmalıklar gibi işlenmiş yiyecekler genel olarak kandaki insülin (kan şekerini dengeleyen hormon) düzeyini yükseltirler. Bu sadece sivilce sorununu tetiklemez aynı zamanda farklı cilt sorunlarına da neden olur.

Acılı yiyecekler: Acı, kırmızı biber ve domates ürünleri gibi baharatlı yiyecekleri de az tüketmeliyiz. Bu besinler sivilceye direkt olarak neden olmaz, ancak sivilce kızarıklıklarını artırabilir. Çünkü yüzdeki kan akışını ve dolaşımını arttırırlar.

Cips, patates kızartması ve diğer kızartmış yiyecekler de sivilce oluşumunu tetikler.

meyve ve sebze 1110Sivilceyi önlemek için neler yiyebiliriz?

Öncelikle günde 8 ile 10 bardak arasında su içmeliyiz. Ihlamur ve rezene çayı da sivilceyi önleyici etkiye sahiptir.

Meyve ve sebze: Bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. Cildin kendini koruması ve hücrelerin yenilenmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bunları da meyve ve sebzelerden alır.

Tam tahıllı gıdalar: Beyaz undan üretilen gıdalar yerine tam tahıllı gıdalar tüketmeliyiz. Esmer pirinçi yulaf ve arpa tüketerek hormon dalgalanmalarıyla oluşan sivilcelerin önüne geçebiliriz.

Balık: Protein kaynağı olan balıklar, çinko ve diğer mineraller bakımından da zengindir. Çinko, sivilceleri hafifleten mineraller arasında yer almaktadır. Aşırı çinko tüketimi zararlıdır, bu nedenle çinko takviyeleri uzman eşliğinde tüketilmelidir.

Yağlar: Aşırı yağlı gıdalar, cildi yağlandırır ve sivilce oluşumunu artırır. Bu nedenle yağlı peynir, margarin, tereyağı yerine, fındık, badem, keten tohumu gibi bitkisel gıdalar tüketilmelidir. Tükettiğimiz süt ve süt ürünlerinin de yağsız olmasına da dikkat etmeliyiz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?