skolyoz hastalığı

Skolyoz hastalığı nedir? Tedavisi var mıdır?

Skolyoz hastalığı nedir? Skolyoz nasıl teşhis edilir ve tedavisi var mıdır?..

İnsan omurgası, yandan bakıldığında hafif eğri durur. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk, sırt bölgesinde hafif kamburluk vardır. Ancak omurga, arkadan ve önden bakıldığı zaman düz görünmelidir. Skolyoz hastalığı yani omurga eğriliği olarak bilinen rahatsızlıkta ise omurga sağa veya sola eğimli olarak görünür. Türkiye’de 2,5 milyon skolyoz hastası bulunmaktadır.

Skolyoz, görüntü olarak eğri durmasının yanı sıra, fiziksel olarak da kişiyi zorlar. Skolyoz hastalığı birçok rahatsızlığın ardından veya beraberinde olabileceği gibi, farklı yaşlarda ve omurganın çeşitli bölgelerinde görülebilir. Ağırlıklı olarak göğüs ve bel bölgesinde oluşur. En çok görülen skolyoz ise dış bükey tarafı sırtın sağ tarafına doğru olandır.

Bel ve sırt bölgesinde yaş ilerledikçe birçok sorun ortaya çıkabilir. Ancak skolyoz hastalığı gibi bazı rahatsızlıklar çocukluk çağından itibaren görülebilir. Skolyoz nedeniyle vücut şeklinde meydana gelen değişiklikler çok fark edilmeyebilir. Özellikle kilolu çocuklarda veya sırt ve belinde birbirini dengeleyen iki eğriliği olan çocuklarda, dışarıdan görülen şekil bozukluğu az olabilir. Eğer skolyozdan şüpheleniliyorsa, bir çocuk doktoruna veya aile hekimine başvurulmalıdır. Skolyozu teşhis etmek için röntgen çekilmesi gerekir.

skolyoz hastalığıOmurgada bir eğrilik ortaya çıktığında ve omurga döndüğünde, göğüs kafesi veya belde bir asimetri oluşur. Dönme miktarını, açı olarak ölçmek için bir skolyometre kullanılır. Gövde dönüşü bel – sırt düzeyindeki öne eğilme ile ölçülür. 5-7 dereceden daha fazla gövde dönüşünün varlığı, skolyoza işaret eder.

Skolyoz kimlerde daha çok görülür?

Türkiye’de %2-4 oranında görülen skolyoz hastalığı, kız çocuklarda daha fazla görülmektedir. Kız çocuklarda, erkek çocuklara oranlara 8-10 kat daha fazla görülür. Teşhisin ardından tedavi için, skolyozun ne kadar ilerleyebileceği tahmin edilir. Buna göre bazen cerrahi tedavi uygulanabilir.

Yetişkinlerde ise, erken yaşta oluşan eğrilikler ileriki yaşlara taşınır ve skolyoz oluşur. Gençliğinde eğriliği olmayan kişilerde ise 50 yaş ve üzerinde omurgada meydana gelen yıpranma sonucunda skolyoz oluşabilir.

Skolyozun en çok görülen şekli “idiopatik”tir. Gen yoluyla aktarıldığı düşünülen bu skolyoz türünün sebebi bilinmemektedir. İdiopatik yani “sebebi bilinmeyen” skolyoz türüne sahip 5 bin kişide birinde cerrahi tedavi gerekir. Ergenlerin %2-3’ünde var olduğu düşünülmektedir.

En yaygın görülen ikinci skolyoz “nöromusküler”dir. Bu skolyoz türünün altında yatan sebep bir sinir-kas hastalığı olabilir. Sinir hastalıkları beyin veya omurilikten kaynaklanabilir. Kas hastalıkları, çocukluktan itibaren veya daha geç ortaya çıkabilen hastalıklar da bu duruma örnektir.

Üçüncü sıklıkla görülen skolyoz türü “konjenital skolyoz”dur. Bu tür, çocuğun anne rahminde gelişimi sırasında meydana gelen omurga anomalilerine bağlı olarak ortaya çıkar. Doğuştan başladığı için genellikle ilerleme özelliği vardır.

skolyoz hastalığıSkolyoz nasıl tedavi edilir?

Özellikle 10 yaş altında görülen skolyoz, ilerleyicidir. Skolyozun ilerlemesini belirleyen en önemli faktör ise çocuğun fiziksel gelişimidir. Bu yaş grubunda cerrahi tedavi yöntemi olarak “füzyon” ile omurga büyümesi engellenebilir. Ancak bu işleme her zaman başvurulmaz. Çünkü bu işlem omurgayı sabitler, hareketi yok eder ve büyümeyi durdurur. Bu cerrahi müdahale; çocuklarda 5 yaşın altında yapılırsa omurilik kanalının dar kalmasına, 8 yaşın altında yapılırsa akciğer gelişiminin bozulmasına, 10 yaşın altında yapılırsa göğüs kafesinin gelişiminin bozulmasına neden olabilir. Özellikle 10 yaş altında uygulanacak füzyon işlemi gövdenin kısa kalmasına neden olabilir.

Ergenlik döneminde füzyon işlemi daha rahatlıkla uygulanabilir. Omurilik kanalı, akciğerler ve göğüs kafesi yeterince geliştiği için aynı zamanda boy uzaması da büyük ölçüde tamamlandığından füzyon işlemi küçük çocuklarda olabilecek potansiyel sorunlara neden olmayabilir.

Skolyozda cerrahi tedavi uygulanması felç riski nedeniyle kaygılandırabilir. Geçmiş dönemlerde ameliyat sırasında yapılan müdahalelerin omurilik üzerine etkileri anlaşılamazdı. Ameliyatın sonuna doğru hastalar uyandırıldığında felç olup olmadıkları kontrol edilebilirdi. Felç olan hastaya acil müdahale şansı da bulunmazdı. Günümüzde ise, ameliyat sırasında sinirlerin işlevlerini devamlı olarak gösteren “nöromonitorizasyon” işlemi yaygın olarak kullanılıyor. Böylelikle ameliyat sırasında sinir yaralanmasına neden olabilecek herhangi bir işlemin yarattığı etki anında anlaşılır ve gerekli müdahale yapılır.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?