Sofranın kralı makarna

Makarna sevmeyen çocuk var mıdır acaba? Makarna her yaştan birçok kişinin en sevdiği yemek ama yine de ‘makarna aşkı’ denilince akla ilk çocuklar geliyor. Çünkü hemen her çocuğun menüsünde makarna ilk sıralarda…

Çocuklar makarnayı çok seviyor ve büyüdüklerinde de bu muhteşem lezzetten kolay kolay vazgeçemiyor. İtalyan kültürünün dünya mutfağına armağanı makarna, soslarıyla da iştahımızı kabartıyor. Lazanya (kat kat börek gibi hazırlanan), spagetti (çubuk), tortellini (mantı gibi), penne (küçük kesik uçlu), fettucine (yassı), tagliatelle (erişte), farfarella (kelebek), burgu, fiyonk… Her çocuğun ve her yetişkinin en az bir tane favorisi var.

En çok bolonez (kıymalı) ve napoliten soslar (salçalı – soğanlı – maydanozlu) bilinse de soslar, sadece bunlarla bitmiyor. Uzun ve yuvarlak makarnalarda sıvı yağ ile hazırlanan domatesli soslar tercih ediliyor. Erişte gibi yassı makarnalarda yoğun kıvamlı, peynirli, yumurtalı ve kremalı soslar beğeniliyor. Burgu makarnalara da sulu ve sebzeli soslar yakışıyor.

Sütlü ya da sebzeli makarna çeşitleri özellikle çocukların gelişimine katkı sağlıyor. Domatesli makarna özellikle taze domates ile pişirilirse; A, B, C vitaminleri sayesinde bağışıklığı güçlendiriyor, çocukları hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor. Ispanaklı makarna ise demir deposu olarak vücuda fayda sağlıyor.

Makarnanın hikâyesi
Makarnanın kökeni tarihçiler tarafından tartışılırken, dünyaya makarnayı sevdirenlerin İtalyanlar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Eski Roma, Arap ve Çin medeniyetlerinde makarnanın izine rastlanılıyor. Roma yakınlarında yapılan kazılarda bulunan makarna yapımında kullanılan aletler, lazanya türü makarnanın Eski Roma döneminden kalma olduğuna dair bilgi veriyor. Arap medeniyetinde ise makarna ile ilgili kaynağa daha çok rastlanılıyor. 10. yüzyılda makarnanın büyük fetihlerle birlikte çeşitli ülkelere yayıldığı doğrulanıyor. Çin medeniyetinde ise makarna kullanımı daha eskilere dayanıyor. Milattan önce 1.700 yıllarında Çin’de makarna tüketildiği biliniyor.

Makarnam_350

Yeterli ve dengeli beslenmede temel yiyecek makarna
Makarna A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve protein yönünden çok zengindir. Yağ ve sodyum oranı çok düşük olan makarnanın kolesterol riski yoktur.

Makarna birçok vitamin ve mineral yönünden zengin bir kompleks karbonhidrat; yani yararlı karbonhidrat içerir. Bu kompleks (yararlı) karbonhidrat sayesinde kan şekeri birdenbire yükselip, düşmez. Böylece makarna yiyen kişilerin enerjisi çabucak azalmaz ve bu kişiler çabuk acıkmaz. Bu nedenle sporcuların da tercih ettikleri yiyeceklerin başında makarna gelir.

İyi bir protein kaynağı olan makarna et, tavuk, peynir veya diğer süt ürünleri veya fasulye ile karıştırılıp birlikte tüketildiğinde protein değeri daha da artar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?