şogi

Şogi nedir, nasıl oynanır?

Japon satrancı olan şogi, nasıl bir oyundur, satrançtan farkı nedir? Şogideki taşlar nasıl hareket eder?..

Japon satrancı olan şogi, normal satranca göre daha karmaşık ve daha zordur. 9×9=81 kareye bölünmüş bir tahtanın üzerinde oynanır. Şogi, normal satrançtan farklı olarak 20 taş ile oynanır. Amaç bildiğimiz satrançla aynıdır. Ancak rakipten yenen taşlar tekrar rakibe karşı kullanılabilir. Çünkü şogi oyununda taşlar yok edilemez, yalnızca esir alınır. Esir alınan taşlar, piyon hariç olmak üzere, tahtada istenilen yere konulabilir. Piyonlar sadece başka bir piyonun olmadığı sütunlara konulabilir. Eğer oyuncu hiç piyon kaybetmeden rakibinin piyonunu ele geçirmişse, o piyonu oyuna alamaz.

Şogi oyununda güçlenen daha da güçlenir ama her an mat olma tehlikesi de vardır. Taşların terfi edebilme özelliği vardır. Taşlar aynı renk ve aynu boyutta olduğu için, baktığı yöne ve taşların üzerlerindeki desenlere göre ayırt edilebilir.

Şogi, genelde insanların bildiği satranç oyunundan daha zordur, yine bir tahta üzerinde oynanılır. 2 kişilik bir oyundur. Şogi oynayanlar, beynin farklı kısımlarını da kullanarak oyunun oynandığını ve usta oyuncuların artık beynin birçok kısmına ilerleyebildiklerini söylüyorlar.

sogi2-120515

Japon satranç oyununda beynin ‘dörtgen lopçuk’ denilen kısımla birlikte, ‘kaudat nükleus’ adı verilen kısmında kullanıldığını belirten Japonlar, beynin gizli kısımlarına bu oyun sayesinde, bu oyunda ustalaşanların erişebildiğini söylüyorlar.

Her oyuncunun bir şahı, bir kalesi, bir fili, iki atı, iki mızrağı, iki gümüş generali, iki altın generali ve dokuz tane piyonu vardır. bu taşlar, altın generaller ve şah dışında, karşı taraftaki son üç kareye geldiklerinde, isteğe bağlı olarak, terfi olurlar; böylece hareket kısıtlamaları değişir. Tahtaya dizilimde ilk sırada piyonlar yer alır. ikinci sırada soldan ikinci karede fil, sağdan ikincide kale vardır. en arka sırada ise soldan sağa: mızrak, at, gümüş general, altın general, şah, altın general, gümüş general, at ve mızrak. Geleneksel bir oyun olan Şogi, Japonya’nın farklı bölgelerine göre farklı kurallar içerebilir.

Şogi oyunundaki taşlar

* Şah (osho): Satrançtaki şah ile tamamen aynıdır. Çevresindeki her yere, bir kare gitmek koşuluyla hareket edebilir.

* Kale (hisha): Kale de satrançtakiyle aynıdır. Düz ilerlemek şartıyla, istediği kadar uzaklığa gidebilir. Terfi olduğunda şahın hareket kapasitesi ile kendi kapasitesini birleştirir. Yani hem düz şekilde hem de tek kare ilerleyerek hareket edebilir.

şogi* Fil (kakugyo): Çapraz olmak koşuluyla istediği kadar kare ilerleyebilir. Terfi ettiğinde, kale gibi, şahın hareket yeteneğini kazanır.

* Altın general (kinsho): Önündeki üç kareye, sağa, sola ve geriye olmak üzere altı tane hareketi vardır. Hepsinde de sadece tek kare ilerleyebilir. Son üç kareye gelse bile terfi etmez.

* Gümüş general (ginsho): Altın generale benzer. Tek kare ilerlemek koşuluyla önündeki üç kareye veya arka iki çapraza gidebilir. Terfi ettiğinde yalnızca altın generalin hamlelerini yapabilir.

* At (keima): Satrançta bildiğimiz ata çok benzer. İleri doğru olmak şartıyla “L” şeklinde ilerler. Diğer taşların üzerinden atlayabilir. Oyunda sürekli ileri gitme zorunluluğu olduğundan bir süre sonra tahtanın sonuna geldiği için terfi olmak zorundadır. Terfi olduğunda ise, gümüş general gibi, yalnızca altın generalin hareketlerini yapabilir.

* Mızrak (kyosha): Sadece ileri doğru, istenilen kare sayısında hareket edebilir. At gibi, hareket edecek alanı kalmayacağından, tahta sonuna geldiğinde terfi olmak zorundadır.

* Piyon (fuhyo): Sadece ileri olmak üzere, tek kare ilerleyebilir. satrançtaki gibi başlangıçta iki kare ilerlemek, ya da rakip taşı çapraz almak gibi hakları yoktur. Terfi olduklarında altın general gibi hareket etme hakkına erişirler.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?