Son Umut’un Türkiye galasında Cem Yılmaz şov!

Son Umut’un (The Water Diviner) Türkiye galası yapıldı. Russell Crowe, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gazetecilerin karşısındaydı…

Son Umut adlı savaş filmini çekerek gerçekleri gösterdiğini belirten Russell Crowe, Ortadoğu’da devam eden savaşların din savaşları değil, para ve dolarla ilgili olduğunu söyledi. Basın toplantısında Cem Yılmaz ’ın esprili cevapları gazetecileri güldürdü.

Son Umut’ta Russell Crowe’la çalışmaktan memnun olduğunu anlatan Yılmaz Erdoğan da “Bilmiyorum Russell Crowe benimle çalışmaktan bir kazanım elde etti mi ama ben çok şey kazandım” diye konuştu.

Filmin Türkiye galası için İstanbul’a gelen Russell Crowe, filmin oyuncuları Olga Kurylenko, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan ile Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Senaryoyu ilk okuduğunda olaylara taze ve farklı bir bakış açısı getirmek istediğini ifade eden Crowe, her yıl ülkelerinde Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden Anzaklar’ın anıldığını hatırlattı.

Russell Crowe, “Avustralya’da, savaş sırasında Türkler’in bizlere gösterdiği saygı onur veriyor. Her yıl 10 bine yakın Yeni Zelandalı Çanakkale’ye ziyarete geliyor. Filmde de diğer bakış açısını görmek çok önemliydi” dedi.

Bir gazetecinin, “Filmde Yunanlılar’ı kızdırabilecek sahneler var. Tepki aldınız mı? Senaryo değişime uğradı mı?” sorusuna Crowe, “Negatif bir tutum sergilemek niyetinde değilim. Filmde siyasi beyandan ayrı bir insanlık işleniyor” yanıtını verdi.

waterdiviner2_0612Crowe, bir gazetecinin “Savaşın acı yüzü filmde konu ediliyor. Günümüzde Suriye ve Ortadoğu’da yaşanan savaşlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “1. Dünya Savaşı’nın üzerinden yüzyıl geçti hala savaşlar yaşanıyor. Anne ve babalar savaşlara oğullarını gönderiyor. Anlaşmazlıkların savaşla bitmesi gerekmiyor. Gerçekçi olursak savaşlara ve çatışmalara çözüm bulabiliriz. Savaşlar birilerinin parasıyla alakalı. Bundan daha derin şeylerin olduğunu görüyoruz. Bu savaşlar petrolle ilgili. Petrol için savaşılıyor” karşılığını verdi.

Senaryonun gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak yazıldığını anlatan Crowe, filmin Yeni Zelanda, Avustralya ve Türkiye’nin ardından ABD ve diğer ülkelerde gösterime gireceğini söyledi.

Basın toplantısında Cem Yılmaz, “Senaryoyu ilk okuduğunuzda ne hissettiniz?” sorusu üzerine, “Öncelikle ne kadar güzel İngilizce okuyabiliyorum diye çok sevindim. Russell’la Sultanahmet ve civarında vakit geçirmeye başladık. Bize o kadar çok bilgi sahibi olduğunu gösterdi ki biz de hemen dahil olduk. İçerik ve karakterle ilgili insanın çok hoşuna gidecek, oyuncuyu filmin içine detaylandıracak sorular sordu. Ben de dahil oldum. ’Cem zor ikna oldu’ diye şaka yapıldı” dedi.

Yılmaz, “Neredeyse, her hafta sonu Russell bütün ekibe filmden parçalar izlettiriyordu. Bu motive ve cömert bir hareketti. Bazı yönetmenler film çekimlerinde monitörün başına gidilmesine bile izin vermez. Aynı ben” diye konuştu. Yılmaz’ın bu sözleri salonda gülüşmelere sebep oldu.

Yılmaz, filmi 20 gün önce izledikleri ve çok güzel bir film olduğunu belirterek, “Ama devamı çekilirse benim pek bir şansım yok” demesi kahkahalarla karşılandı.

Oyuncu Olga Kurylenko, bir dönem filminde “Ayşe” isimli bir Türk’ü canlandırmanın kendisini etkilediğini ifade ederek, “Türkçe konuşmak önemliydi. Film için Türk kadınlarıyla görüştüm, belgeseller izledim. Türkçe de öğrenmeye çalıştım” dedi.

waterdiviner1_0612“Binbaşı Hasan” karakterini canlandıran oyuncu Yılmaz Erdoğan, “Bilmiyorum Russell Crowe benimle çalışmaktan bir kazanım elde etti mi ama ben çok şey kazandım” dedi. Senaryoyu okuduğunda rolü çok beğendiğini belirterek, “Ben herhalde bana bunu vermezler diye düşündüm. Nitekim de vermedi. Aradan 1.5 ay geçtikten sonra iyice düşüp rolü bana vermeye karar verdi. İlk defa birilerinin de bizim açımızdan olaya bakması beni çok etkiledi. Hayatımda ilk defa bir rol için yönetmene ’Bunu bana vermen lazım, çok yanlış olur’ dedim” diye konuştu.

Erdoğan’ın bu sözlerine, Cem Yılmaz’ın “Benim de kulağıma geldi demesi üzerine, Erdoğan, “Zaten Cem’in kulağının olduğu bir yerde söyledim” diye yanıt verdi. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ısrarlarım sonuç verdi. Bana at binmeyi bilip bilmediğimi sordu. ’2 tane atım var, deli misin sen’ dedim. Ama hiç binmedim daha. Çok çalışacağımı söyledim. Bir rol için gerçekten hiç böyle davranmamıştım ama işe yaradı.”
Çanakkale Savaşı’nı anlatan ’Son Umut’, Avustralya’da 24, Türkiye’de 26 Aralık’ta vizyona girecek.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?